ارز دیجیتال

کلاهبرداری ۴،۵۰۰ میلیارد تومانی به‌وسیله رمز‌ارز جعلی کینگ مانی!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ظهور ارز‌های دیجیتال جعلی و بدون پشتوانه و فعالیت برخی از شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در فروش ارزهای دیجیتال و پرداخت پورسانت برای معرفی اعضای جدید و ایجاد زیرمجموعه، به یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری در حوزه رمزارزها تبدیل شده است.

به گزارش تسنیم، هفته گذشته بود که وزارت اطلاعات طی بیانیه‌ای از دستگیری باند کلاهبرداری و سوداگران رمزارز خبر داد. در این بیانیه آمده بود:

این باند با فریب افکار عمومی و تشویق افراد به خرید و سرمایه‌گذاری در رمز ارز مجعول «کینگ‌مانی»، مبالغ هنگفتی را از زیرمجموعه‌های خود کسب کرده و با ایجاد نوسانات ساختگی در قیمت رمز ارز ادعایی، اقدام به خرید و فروش آن کرده است.

در همین راستا، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس، می‌گوید که پروژه رمز‌ارز جعلی «کینگ مانی» بزرگترین پرونده کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال بوده و بیش از ۴،۵۰۰ میلیارد تومان از قربانیان خود کلاهبرداری کرده است.

پیش از این یک منبع آگاه درباره نحوه این کلاهبرداری گفته بود که این کلاهبرداری سازمان‌یافته توسط یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای شناخته شده در سطح کشور و در قالب یک رمز ارز جعلی صورت گرفته است. به گفته وی، گردانندگان کینگ مانی با ایجاد نوسانات قیمتی به صورت ساختگی و غیرواقعی، اشتیاق و رغبت مضاعفی در اعضای شرکت برای سرمایه‌گذاری بیشتر در این رمزارز جعلی به وجود آوردند، به طوری‌که قیمت هر واحد کینگ مانی در چند ماه به صورت غیرواقعی، از ۴ یورو به چندین هزار یورو افزایش یافت.

شواهد بیانگر آن است که مدیران و سرشبکه‌های این شرکت با ایجاد اعتماد در بین بازاریابان و زیرمجموعه‌های خود و ارزش‌گذاری صوری برای این رمزارز جعلی، مبالغ قابل‌توجهی از افراد دریافت کرده‌اند. در پی این اتفاق، تعدادی از زیرمجموعه‌های این شرکت بازاریابی شبکه‌ای، نسبت به فروش ملک، خودرو و سایر اموال خود برای سرمایه‌گذاری در این رمزارز اقدام کرده‌اند.

READ  در لیست افراد تحت‌تعقیب پلیس مخفی آمریکا نام چند مجرم حوزه ارزهای دیجیتال هم وجود دارد

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که ذات غیرشفاف و نظارت‌گریز ارزهای مجازی علاوه بر افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و تبادلات برای کاربران، می‌تواند به ابزاری برای اعمال مجرمانه‌ای نظیر پولشویی و تأمین مالی تروریسم تبدیل شود. به نظر می‌رسد بخشی از سخت‌گیری‌ها و احتیاط معقول دولت‌ها در مواجهه با پدیده رمزارز نیز ناشی از همین مسأله باشد. تا جایی‌که اقتصادهای بزرگ در برخی مقاطع زمانی با وضع قوانین مختلف در صدد کنترل و شناسایی معاملات انواع رمزارزها می‌شوند.

نوشته کلاهبرداری ۴،۵۰۰ میلیارد تومانی به‌وسیله رمز‌ارز جعلی کینگ مانی! اولین بار در رمزارز نیوز. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا