اخبار اقتصادیاخبار اقتصادی ایران

کارگران بیکار شده به دلیل شیوع کرونا دستفروش شدند

کارگران بیکار شده به دلیل شیوع کرونا دستفروش شدند

رئیس مجمع کارگران استان تهران با اشاره به اینکه تعداد کارگرانی که با فروش محصولات مقابله با کرونا امرار معاش می کنند افزایش یافته است، از افزایش تعداد کارگرانی خبر داد که از تولید به سمت دستفروشی رفته اند.

– اخبار اقتصادی –

محمدرضا تاجیک، رئیس مجمع کارگران استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به روند رو به رشد کارگران آسیب دیده از کرونا به مشاغل دستفروشی و کاذب گفت: در حال حاضر شاهد هستیم بخش زیادی از کارگرانی که در بحث کرونا بیکار شدند، اکنون به سمت دستفروشی محصولات کرونا مانند ماسک، شیلد،مواد ضدعفونی کننده رفته اند. این نشان دهنده این است که وضعیت معیشتی کارگران به گونه ای است که حتی نمی توانند یک روز بیکار باشند، بسیاری از کارگران برای پرداخت اجاره بها و تأمین نان شب به گرفتاری افتاده اند.

تاجیک با تأکید بر اینکه متأسفانه شاهد این هستیم که بیمه بیکاری به تعداد قابل توجهی از کارگرانی که قرارداد موقت یا شفاهی داشتند پرداخت نشد گفت: وضعیت کارگرانی که مشمول بیمه بیکاری نشدند که به دستفروشی و کارهایی مانند نظافت و مسافرکشی افتاده است. اما آن دسته از کارگرانی هم که قرار داد کار دارند، با توجه به وضعیت بنگاه های تولیدی بسیار خراب است. چرا که یا حقوق دریافت نکرده اند یا کارفرما به آنها اعلام کرده است، برای اینکه سابقه بیمه شما بی نظرم نشود، حق بیمه را پرداخت می کنم اما حقوق را نمی توانیم بدهیم.حداقل 30درصد کارگران در کارگاه هایی که با کروناآسیب دیدند اینگونه بوده اند.

بیشتر بخوانید  حدود ۵۴۹ میلیارد ریال سود سهام عدالت سهامداران خراسان شمالی واریز شد

اشتغال مجدد 22 هزار و 853 نفری مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال98

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران گفت: آن دسته از کارگرانی هم که حداقل حقوق را دریافت می کنند از پس هزینه های زندگی بر نمی آیند، طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان وزارت کار، حداقل حقوق تنها کفاف30 درصد هزینه های زندگی را می دهد.

وی با بیان اینکه گسترش مشاغل دستفروشی به ضرر بازار کار است گفت: در بحث کرونا حتی دستفروشان قدیمی که سالیان سال بود از این راه امرار معاش می کردند دچار آسیب شدند و اکنون سر چهارراه ها و میادین اصلی مشغول فروش لوازم مقابله با کرونا هستند .

تاجیک با تأکید بر اینکه برای تحقق شعار سال که جهش تولید است انگیزه کارگران وقدرت خرید کارگران باید افزایش یابد گفت: با اصلاح دستمزد کارگران می توانیم هم قدرت خرید کارگران را که باعث تحریک بازار و رونق تولید می شود بیشتر کنیم هم با افزایش انگیزه جامعه کارگری، کاری کنیم تا تلاش قشر زحمت کش کارگر بیشتر از همیشه برای تحقق شعار سال باشد. نگرانی برای تأمین معاش زندگی و کرایه خانه این روزها رمق کارگران را گرفته است. آنها نمی دانند چگونه باید با این حقوق بخور ونمیر زندگی کنند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن