اخبار اقتصادی

طرح ملی مسکن چیست ؟ همه چیز درباره مسکن ملی !

وزارت راه و شهرسازی چند سالی است که به جهت تأمین مسکن، طرح مسکن ملی را به اجرا درآورده است و در قالب مسکن ملی به احداث 400 هزار واحد مسکون برنامه‌ریزی کرده.
این متن برای مخاطبانی که به دنبال اطلاعات جامعی در مورد طرح مسکن ملی هستند تهیه شده است، اگر شما نیز جزئی از این افراد هستید توصیه ما به شما مطالعه کامل این متن است.همان گونه که می‌دانید در حال حاضر با توجه به مشکلات اقتصادی ، افراد زیادی آرزوی خرید خانه و خانه دار شدن را در سر می‌پرورانند. اگر شما هم جز این افراد هستید ، مطمئنا تا به امروز نام اقدام ملی تولید مسکن به گوشتان خورده است. چند سال است که دولت در این زمینه اقدام به فعالیت زده و به اجرای طرح های مختلفی می‌پردازد تا راه را برای افراد خواستار خرید خانه هموار سازد. از جمله این طرح ها می‌توان به بازار رهن ثانویه مسکن ، مسکن اجتماعی و حمایتی ، فروش اقساطی مسکن و طرح مسکن ملی اشاره کرد. طرح مسکن ملی که به نام طرح ملی مسکن نیز شناخته شده است ، از ۱۸ آبان سال 98 به اجرا درآمده که تاثیر بسزایی برای جامعه دارد. بنابراین افراد بسیاری سوالاتی در این زمینه دارند که ما به تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت.

طرح مسکن ملی چیست؟

این طرح از طرف وزارت راه و شهرسازی به جهت کمک به تامین مسکن مطرح شده است. اجرای طرح مسکن ملی در چند مرحله اتفاق خواهد افتاد و این طرح به گونه ای تکمیل کننده طرح مسکن مهر است. زمین هایی که جهت ساخت برای این پروژه انتخاب شده اند ، از طرف دولت انتخاب و تامین شده است. این طرح مسکن ملی با توجه به شرایطی که دارد برای قشر متوسط رو به بالای جامعه مطرح شده است زیرا این طرح دارای وام است که باید پرداخته شود. در مجموع برای مسکن ملی ساخت 400 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است که در اختیار متقاضیان قرار خواهند داد. این واحد های مسکونی در بخش های متفاوتی به اجرا درآمده اند برای مثال بخش خصوصی در شهر های جدید به ساخت 200 واحد پرداخته و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 100 هزار واحد را در اختیار داشته و برای بافت های فرسوده و کهنه نیز 100 هزار واحد در نظر گرفته شده است. اولین زمان ثبت نام در مسکن ملی به سال 98 بازمی‌گردد که از استان کرمان شروع شد و در حال حاضر در بیشتر شهر های دیگر به اجرا در آمده است. متقاضیان مسکن ملی برای ثبت نام شرایط را باید داشته باشند که در ادامه همه چیز درباره ثبت نام مسکن ملی را خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید  «توان آفرین»، سامانه‌ای برای اعطای تسهیلات اکوسیستم نوآوری

مسکن ملی

شرایط متقاضیان برای طرح مسکن ملی چگونه باید باشد؟

طرح مسکن ملی همانند سایر پروژه ها و طرح ها دارای محدودیت و شرایطی جهت ثبت نام است. در ادامه به شرایطی که متقاضی برای ثبت نام باید دارا باشد به طور خلاصه وار اشاره کرده ایم:
1- عدم داشتن واحد مسکونی متقاضی این طرح مسکونی از سال 1384 تا حال حاضر
2- عدم استفاده متقاضی مسکن ملی از امکانات و تسهیلات دولتی مربوط به مسکن و زمین از زمان انقلاب تاکنون
3- متاهل بودن متقاضی از دیگر سرایت است ولی در این مورد استثنایی برای مجردان خانم که سنی بالاتر از 35 سال دارند و همچنین زنانی که سرپرست خانوار هستند ، وجود دارد.
4- در شهری که متقاضی درخواست مسکن مهر کرده است ، می‌بایستی حداقل به مدت 5 سال سکونت داشته باشد.
5- متقاضی مسکن ملی نباید دارای موانعی قانونی جهت در یافت تسهیلات بانکی باشد
6- توانایی متقاضی مسکن ملی جهت پرداخت اقساط ماهانه
7- توانایی متقاضی برای سپرده‌گذاری حداقل به مقدار ۳ درصد از هزینه ساخت واحد مسکونی

زمان تحویل مسکن ملی در سال 99

نکته مهمی که برای بیشتر متقاضیان بسیار مهم است زمان دریافت مسکن ملی است. در آخرین اخباری که در این مورد منتشر شده است ، اشاره شده که تا پایان سال جاری تمام پروژه به اتمام خود خواهد رسید و حتی در استان‌هایی که این پروژه دارای پیشرفت در حدود 55 درصدی هستند ، زمان تحویل واحد ها بسیار زود تر و شاید تا تابستان خواهد بود. در کل طرح فرض این برنامه حدود 18 ماه تا 24 ماه است. وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که برای این طرح زمان بسیاری را صرف انتخاب زمین های مرغوب و قابل پیشرفت کرده اند . همچنین برنامه ریزی برای اجرای مسکن ملی زمان بر بوده و نیاز به شناسایی متقاضیان واقعی بود که در این طرح ثبت نام کرده بودند. البته به دلیل خطرات ویروس کرونا پس از انجام مرحله اول ثبت نام ، دیگر تشکیل پرونده داده نشد. این مراحل به صورت الکترونیکی انجام خواهد گرفت .

مراحل دریافت مسکن ملی

با اجرای طرح ملی مسکن متقاضیان زیادی سوالاتی به دلیل آشکار نکردن جزییات این طرح توسط دولت در این مورد دارند که شاید ما بتوانیم پاسخ آن‌ها را به شما بگوییم . اگر می خواهید به طور کامل و ساده ای مراحل ثبت نام مسکن ملی را بدانید و به اجرای آن اقدام کنید، می‌بایست به صورت زیر عمل کنید:
1- در اولین قدم می بایست در سامانه طرح ملی مسکن به صورت الکترونیکی ثبت نام کنید
2- در مرحله دوم شما باید اقدام به ارسال مدارک مورد نیاز کنید مانند اطلاعات شخصی و مدارکی که مربوط به سکونت هستند در شهر مورد نظر دریافت واحد مسکن منید.
3- شما در این مرحله باید به بانک مسکن مراجعه کرده و مدارک لازم برای دریافت وام را ارائه دهید.
4- برای اثبات نداشتن تسهیلات معوقه یا چک برگشتی باید استعلام بانک را در مورد متقاضی دریافت کنید
5- در مرحله زمان انتخاب طرح مد نظرتان است
6- حال باید پیش‌پرداخت ۳۰ درصدی که از طرف وزارت مسکن و شهرسازی مشخص شده است را پرداخت کنید
7- در نهایت شروع ساخت واحد مسکونی آغاز خواهد شد
8- تحویل واحد مسکونی

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام

ارائه هرگونه گواهی مربوط به سابقه سکونت در شهر محل تقاضا (در پنج سال اخیر) ، این گواهی شامل اجاره نامه معتبر، گواهی اشتغال به کار، گواهی تحصیلی فرزندان است.
ارائه اصل کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل
ارائه اصل شناسنامه متقاضی و همسر وی
ارائه گواهی کفالت (سرپرستی) در صورت ضرورت
ارائه اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین
توجه : اسناد و مدارک بالا باید به صورت فایل اسکن شده تهیه و ارسال شود.(در قالب jpg و حداکثر حجم ۲۰۰ کیلوبایت)

پاسخ به سوالات متقاضیان مسکن ملی

همان طور که در بخش های قبلی نیز گفته شد از طرف دولت جزئیات بسیاری در مورد طرح مسکن ملی مطرح و اعلام نشده است. بنابراین افراد متقاضی نیاز به راهنمایی دارند . ما با توجه به سوالات پرتکرار که از طرف متقاضیان پرسیده شده است ، مهم ترین آن‌ها را جمع آوری کرده و با پاسخ به این سوالات شما را راهنمایی خواهیم کرد.

 

پرداختی اولیه متقاضی مسکن ملی چقدر است؟

هزینه اولیه ای که باید متقاضیان برای طرح مسکن ملی بپردازند ، شامل 30 درصد از هزینه نهای ساخت واحد مسکونی است. این هزینه اولیه باید قبل از اقدام به ساخت مسکن پرداخته شود. در کل هزینه ابتدایی مسکن متقاضی بستگی به نوع طرحی است که متقاضی انتخاب کرده است. به طور مثال واحدی که هزینه پایانی آن ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود ، هزینه ابتدایی پرداختی متقاضی باید ۷۵ میلیون باشد. واحد های با متراژ متفاوت ، هزینه ساخت متفاوتی دارند.

مقدار وام طرح مسکن ملی چقدر است؟

از ویژگی های بسیار مهمی که طرح مسکن ملی دارا است و افراد بیشماری را ترغیب می کند ، دریافت وام از طریق این طرح است. این وام برای متقاضیان دردسر های بسیار کمی دارد. البته مقدار این وام بستگی به عواملی همچون طرح انتخابی متقاضی مسکن و متراژ آن واحد دارد ولی در کل این وام شامل مبلغی ما بین 75 الی 100 میلیون تومان است. این وام با نرخ سود 18 درصدی در نظر گرفته شده است تا متقاضیان به مشکل برنخورند. بهتر است بدانید که مبلغ این وام به شرکت پیمانکار سازنده واحد یا به متقاضی صاحب زمین پرداخته می شود و بازپرداخت تسهیلات به مدت زمان 12 است. سقف این وام برای زوج هایی که اولین بار صاحب خانه می شوند تا ۱۶۰ میلیون تومان است.

قیمت هر متر مربع خانه در این طرح چقدر است؟

وزارت راه و شهرسازی در رابطه با طرح اقدام ملی مسکن یا همام طرح ملی مسکن اعلام کرده است که قیمت متوسط ساخت از دو تا دو نیم میلیون تومان آغاز می شود. البته بهتر است بدانید که این مبلغ ، مبلغ نهایی نیست و امکان تغییر در آن وجود دارد زیرا عواملی همچون زیربنا و متراژ و حتی طبقات ساختمان در آن تاثیر دارد. همچنین شما می‌توانید با انتخاب مصالح مورد استفاده در ساختمان را خودتان انتخاب کرده و هزینه ساخت را کم یا زیاد کنید. به طور کلی برای ساخت یک واحد 100 متری شما باید حدود ۲۵۰ میلیون تومان پرداخت کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن