اخبار اقتصادی جهان

رشد چشمگیر اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم ۲۰۲۰

رشد چشمگیر اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم ۲۰۲۰

اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم بیش از انتظار رشد داشت.

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، بر اساس آمار سوئد، تولید ناخالص داخلی این کشور از سه ماهه دوم ۴.۹ درصد رشد کرده است.

اقتصاد سوئد در سه ماهه سوم پس از کاهش ویروس کرونا در ماه های تابستان بیش از حد انتظار رشد کرد و تقاضای پنهان شده را طی مدت کوتاهی از وقوع همه‌گیری آزاد نمود.

روز جمعه آمار داخلی سوئد اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی نسبت به سه ماهه دوم ۴.۹ درصد رشد کرده است. این بیش از ۴.۳ درصد پیش بینی شده در نظرسنجی بلومبرگ از اقتصاددانان است و به دنبال کوچک شدگی ۸ درصدی در سه ماه منتهی به ژوئن است.

اما دولت سوئد قبلاً هشدار داده است که با کاهش دما و شدت گرفتن همه گیری، احتمالاً بقیه سال ناخوشایند است.

یک اقتصاددان بلومبرگ گفت: امروز مجموعه داده ها تأیید می کند که صنعت تولید سوئد تا حد زیادی بهبود یافته است، در حالی که صنعت خدمات قبل از موج دوم ویروس هنوز عقب مانده بود.

نخست وزیر استفان لوفون گفت که سوئد اکنون زمستان تاریکی را تجربه می کند زیرا ویروس باعث جهش در موارد ابتلای جدید می شود و دولت را وادار می کند که به محدودیت های سخت تری متوسل شود.

روز پنجشنبه بانک مرکزی سوئد مجموعه ای تلخ از پیش بینی های اقتصادی را منتشر کرد، از جمله بازگشت ضعیف تر سال آینده از آنچه پیش بینی می شود.

بیشتر بخوانید  کاهش ۶.۵ درصدی فروش خودروی سواری در چین در ماه ژوئن

آخرین داده ها نشان می دهد این حد آنطور که انتظار می رفت عمیق نبود و خوب است که ببینیم داده های صادرات کالاها در ماه اکتبر نشان دهنده ادامه بهبود صادرات است. بهبودی که در سه ماهه سوم دیده می شود از یک لحاظ تاریخی است.

بانک مرکزی سوئد برای مبارزه با عواقب اقتصادی همه گیری، اقدام به خرید بی سابقه دارایی کرده است که روز پنجشنبه با ۴۰ درصد افزایش به ۷۰۰ میلیارد کرون (۸۲ میلیارد دلار) رسید. اگرچه این بانک از پایان دادن به نیم دهه سیاست سال نرخ سود منفی در سال گذشته اجتناب کرده است، اما گفته است که در صورت وخیم تر شدن شرایط اقتصادی، آماده است دوباره به زیر صفر برسد.

در حالی که اقتصاددانان موافق هستند که چشم انداز اقتصادی رو به کاهش است، این واقعیت که تولید در حالی متوقف شده است که سطح فعالیت در صنعت خدمات از قبل کاسته شده است، به معنای آسیب ناشی از گسترش مجدد ویروس خواهد بود. در نتیجه، انتظار می رود تولید ناخالص داخلی سوئد در سه ماهه جهارم فقط کمی کاهش یابد.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن