اخبار اقتصادی جهان

تولید ناخالص داخلی در سال جاری ۹.۲ درصد کاهش می‌یابد

بانک مرکزی ایتالیا:

تولید ناخالص داخلی در سال جاری ۹.۲ درصد کاهش می‌یابد

بانک مرکزی ایتالیا با اصلاح نزولی پیش بینی خود از تولید ناخالص داخلی، آن را از منفی ۹ به حوالی منفی ۹.۲ درصد تغییر داد.

به گزارش ایبِنا از رویترز، در تازه ترین پیش بینی‌های اقتصادی بانک مرکزی ایتالیا احیای نسبی در سال آینده دیده می‌شود به طوری که تولید ناخالص داخلی به اندازه ۴.۸ درصد افزایش خواهد یافت؛ این پیش بینی از ۱۵ ماه مه تاکنون دست نخورده و بدون تغییر باقی مانده است.

بانک مرکزی ایتالیا اعلام کرده است که کاهش نقاضای خارجی و داخلی و همچنین رکود گردشگری جهان همگی در افت تولید ناخالص داخلی در سال جاری دخیل بوده است. در ادامه بیاینه منتشر شده توسط این نهاد آمده است که تسهیل تدریجی مقررات قرنطینه اعمال شده در راستای تحدید شیوع ویروس کرونا، در طول نیمه دوم سال جاری باعث بهبود رشد اقتصادی می شود اما تنها بخشی از ضربه ویرانگر وارد شده به اقتصاد ایتالیا را در سه ماهه اول و دوم سال جبران خواهد کرد.

براساس گزارش هفته گذشته مرکز آمار ملی ایتالیا (ISTAT) تولید ناخالص داخلی در سه ماهه نخست سال در مقایسه با سه ماهه پیش از آن با کاهش ۵.۳ درصدی روبرو شد؛ این پایین‌ترین افت سه ماهه از زمان آغاز ثبت مجموعه جدید آمار رشد اقتصادی از سال ۱۹۹۵ محسوب می‌شود.

پیش بینی وزارت خزانه داری ایتالیا از کاهش تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه دوم سال به مراتب بدتر بوده و آن را ۱۰.۵ درصد اعلام کرده و عمده دلیل آن را تعطیلی گسترده تمام کسب و کارهای غیرضروری و بی تاثیر در زنجیره تولید در ماه آوریل عنوان کرده است.

بانک مرکزی ایتالیا اعلام کرده است که اگر بسته های محرک دولت که دستکم دو واحد درصد از تولید ناخالص داخلی کل را تشکیل خواهد داد، در کار نباشد، رکود اقتصادی در سال جاری عمیق تر نیز خواهد بود.

براساس پیش بینی بانک مرکزی ایتالیا قیمت های مصرف کننده برپایه شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده بانک مرکزی اروپا (HICP)، در سال جاری ۰.۱ درصد کاهش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۱ نیز بدون تغییر می‌ماند؛ موضوعی که منعکس کننده ریزش بهای نفت و همچنین کاهش شدید استفاده از ظرفیت داخلی است.

علاوه بر این، براساس پیش‌بینی‌ها سطوح اشتغالزایی در سال جاری ۳.۹ درصد کاهش یافته و نرخ بیکاری به طور میانگین ۱۰.۶ درصد خواهد بود. مطابق گزارش مرکز آمار ملی ایتالیا، تنها در ماه آوریل حدود ۲۷۴ هزار شغل از بین رفته است اما به دلیل اینکه مردم تحت تاثیر وضعیت اضطراری ناشی از پاندمی جستجوی خود را برای کار متوقف کردند، نرخ بیکاری با کاهش ۶.۳ درصدی کاهش به پایین‌ترین سطح خود در بیش از ۱۲ سال اخیر رسید.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن