اخبار اقتصادیاخبار اقتصادی ایران

بیمه مرکزی: خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد

بیمه مرکزی: خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد

معاون نظارت بیمه مرکزی گزارشی از اقدامات این معاونت در راستای حفظ سلامت بازار بیمه،ارتقای عملکرد بیمه‌گری و حمایت از حقوق بیمه شدگان ارائه کرد و گفت: باقی مانده خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، مفید امینی در ارتباط با حل معضل شرکت بیمه توسعه آورده است: با توجه به پیگیری‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده با بازپرس پرونده شرکت بیمه توسعه، همکاری شرکت بیمه ایران، صندوق تامین خسارت‌های بدنی و بیمه توسعه، باقی مانده خسارت بیش از 7هزار و 500 نفر از زیاندیدگان و بیمه گذاران آن شرکت به مبلغ حدود 3.400 میلیارد ریال تا پایان سال 1398پرداخت شد و خسارت‌های حدود 62هزار نفر از زیان‌دیدگان بیمه توسعه، طی این سال‌ها در مجموع با دریافت مبلغ 13هزار میلیارد ریال پرداخت شد.

وی از پیگیری و کمک به شرکت‌های بیمه برای وصول مطالبات حدود 13هزار میلیارد ریالی از یک بیمه‌گذار عمده خبر داد و گفت: از طریق برگزاری جلسات متعدد با مسئولان شرکت‌های مربوطه و بیمه‌گذار طرف حساب، کارگزاری موردنظر تعلیق کد شد که با دریافت چک و وصول مطالبات، این کارگزاری رفع تعلیق شد.

معاون نظارت بیمه مرکزی، انجام مکاتبه و پیگیری مستمر از شرکت‌های بیمه در خصوص واریز سهم وزارت بهداشت از محل بیمه‌های شخص ثالث به منظور یاری رساندن به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند را از دیگر اقداماتی برشمرد که طی آن از هفته آخر اسفند در حدود مبلغ 4.377 میلیارد ریال به حساب وزارت بهداشت واریز شده است.

READ  کارگران در خط مقدم جبهه سازندگی کشور قرار دارند

در بخش دیگر این گزارش، از همکاری با اداره کل حراست بیمه مرکزی در راستای کمک به شناسایی، پیگیری و برخورد با تخلفات در بخش صدور بیمه‌نامه توسط شبکه فروش در پایانه‌های مرزی سراسر کشور شامل بازرگان، سرو، خوی (رازی)، تمرچین، کیله، جلفا، نوردوز، آستارا، بیله سوار، مهران، خسروی، شلمچه، چذابه، اینچه برون، پرویزخان و باشماق یاد شده که منجر به ساماندهی وضعیت عرضه بیمه توسط شبکه فروش در پایانه های مرزی کشور است.

امینی، مشارکت فعال در تدوین و تصویب صورت‌های مالی جدید شرکت‌های بیمه، پیگیری و نظارت مستمر بر عملکرد شرکت‌های بیمه در پرداخت خسارت‌های سیل فروردین سال 1398 و زلزله استان آذربایجان شرقی و اغتشاشات آبان ماه سال 1398 را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد.

معاون نظارت بیمه مرکزی، در بخش دیگری از گزارش، به ساماندهی وضعیت مدیریتی و پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه پرداخته و از نظارت مستمر بر تمامی اقدامات و اصلاحات ضروری در این حوزه و تعلیق فعالیت یک شرکت بیمه در یکی از رشته‌ها نام برد که پس از انجام اصلاحات لازم رفع تعلیق از فعالیت مربوطه شرکت صورت پذیرفت.

امینی از مشارکت فعال در 37 جلسه کمیته صیانت از شرکت‌های بیمه و برگزاری بیش از 20 جلسه مشترک با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره، معاونین مالی و اقتصادی و مدیران مالی شرکت‌های بیمه در راستای اصلاح ساختار مالی آنها، به عنوان یکی دیگر از اقدامات اصلی در سال گذشته یاد کرد به نحوی که یکی از آثار این اقدام طراحی و ارسال جدول اصلاح ساختار مالی به شرکت‌های بیمه بوده است. این اقدام موجب شد که کسری ذخایر جبران شده در سال 1397 نسبت به سال 1396معادل 4.649میلیارد ریال(240درصد) رشد داشته و تعداد شرکت‌های فاقد کسری ذخایر فنی از 2 شرکت در پایان سال 1396 به 10 شرکت در پایان سال 1397 افزایش یابد. (مبالغ کسری ذخیره اعمالی در صورت‌های مالی سال 1397 شرکت‌های بیمه «مبلغ 6.587 میلیارد ریال» و کسری ذخیره اعمالی در صورت‌های مالی سال 1396 «مبلغ 1.938 میلیارد ریال» بوده است.

READ  سرعت گرفتن روند نزولی قیمت‌ دلار و سکه در بازار

معاون نظارت بیمه مرکزی در خصوص توانگری مالی شرکت‌های بیمه گفت: بر اساس اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی پایان سال 1397، درصد مربوط به هر یک از شرکت‌های بیمه اعلام شد و اطلاع رسانی آن از طریق پورتال بیمه مرکزی (حدود 5 ماه زودتر از دوره مشابه سال ما قبل) صورت پذیرفت به نحوی که حسب بررسی‌های به عمل آمده از 29 شرکت بیمه که توانگری مالی آنها برای سال 1398 مورد بررسی قرار گرفته، تعداد 22 شرکت در سطح یک توانگری مالی، تعداد 6 شرکت در سطح 2 و یک شرکت در سطح 4 قرار گرفتند؛ ضمن آنکه از تمامی شرکت‌های بیمه که از سطح 2 توانگری مالی و پایین تر برخوردار بوده‌اند، برنامه ترمیم وضعیت مالی دریافت و پس از بررسی و انجام اصلاحات لازم توسط شرکت‌های بیمه، برنامه مربوطه جهت اجرا به آنها ابلاغ شده است.

امینی از آغاز برون سپاری برخی از فعالیت‌های مرتبط با نظارت مالی به مؤسسات حسابرسی؛ طراحی سامانه انتقال تخفیفات عدم خسارت در بیمه شخص ثالث؛ طراحی و تهیه کارتابل بیمه‌نامه‌های مشترک در سامانه سنهاب با همکاری مرکز فاوای بیمه مرکزی ایران؛ تدوین گزارش جامع در خصوص نحوه فعالیت استارت‌آپ‌های بیمه‌ای فعال در بازار بیمه کشور؛ پیگیری مستمر جمع آوری آنلاین اطلاعات عملیات بیمه‌گری در حوزه حمل کالا و الزامات قانون و آیین‌نامه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز با مشارکت مرکز فاوا و شرکت‌های بیمه؛ تهیه گزارش‌های نظارتی و بازدید میدانی با حضور رییس کل بیمه مرکزی از 11شرکت بیمه و همچنین بازدید از 5 استان کشور، به عنوان بخش دیگری از اقدامات معاونت نظارت در سال 1398 یاد کرد.

READ  تجربه ندارید از راه های مستقیم وارد بورس نشوید

وی ضمن اشاره به مشارکت و همکاری خوب مدیران عامل، اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران، کارکنان، شبکه فعال کارگزاران، نمایندگان، ارزیابان خسارت بیمه‌ای، اکچوئران شرکت‌های بیمه و همچنین اقدامات برجسته دبیرکل و کارکنان سندیکای بیمه‌گران ایران و هماهنگی و همراهی ایشان با مجموعه معاونت نظارت بیمه مرکزی در اجرای سیاست‌های کلان نهاد ناظر و صنعت بیمه از زحمات و تلاش‌های جمعی صورت گرفته در این راستا تقدیر و تشکر کرد.

مفید امینی خاطر نشان کرد این اقدامات و توفیقات‌ با حمایت و تدابیر و راهبردهای رییس کل، انسجام و همفکری اعضای هیات عامل و همکاری مدیران و کارکنان بیمه مرکزی امکانپذیر شد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا