اخبار اقتصادی

بورس‌های دنیا رکورد زدند

بورس‌های دنیا رکورد زدند

گزارش فدراسیون جهانی بورس ها از کلیات وضعیت بازارها در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش‌ خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گزارش فدراسیون جهانی بورس ها اعلام کرد: داده‌های مربوط به نیمه‌ اول سال 2021 میلادی حاکی از روند رو به رشدی است که در اواخر سال 2020 شاهد آن بودیم. بسیاری از نماگرها در این بازه زمانی، به خصوص در قاره‌ آمریکا، رکوردهایی جدید به ثبت رساندند. عواملی چون واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کووید19، بسته‌های تشویقی حمایتی از طرف دولت‌ها، دارایی‌های انباشته شده در دوران همه‌­گیری و افزایش اعتماد نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی در این مدت منجر به تقویت بازارهای مالی نسبت به نیمه دوم 2020 شد.

ارزش بازارهای مالی با شش و نیم درصد افزایش در مقایسه با دسامبر 2020، برای اولین بار از مرز 116 تریلیون دلار امریکا گذشت.

بازارهای سهام هم در ارزش معاملات و هم حجم معاملات رکورد زدند و به ترتیب به رقم 78 تریلیون دلار و 21/6 میلیارد معامله رسیدند. شایان ذکر است که فقط در ماه مارس 4/85 تریلیون دلار به ارزش این بازارها اضافه شد.

افزایش سرمایه از طریق عرضه‌‌های اولیه نیز با افزایش 83/7 درصدی نسبت به نیمه دوم سال 2020، رکوردهای جدیدی معادل 252/5 میلیارد دلار در قاره آمریکا و 45/8 در منطقه­‌ی EMMA (شامل اروپا، خاورمیانه و آفریقا) به ثبت رساند.

با وجود اینکه تعداد عرضه های اولیه انجام شده در سطح جهانی با افت 6/2 درصدی رو به‌‌رو بود، میانگین ارزش هر عرضه اولیه با 96 درصد افزایش به نسبت 372/75 میلیون دلار در هر عرضه عمومی رسید.

تعداد پذیرش‌‌های بدون عرضه اولیه نیز به رکوردهای بالایی از جمله 1113 در سطح جهان، 115 در قاره­‌ی آمریکا، 839 در منطقه‌ آسیا اقیانوسیه رسید. در حالی که منطقه EMMA با 159 پذیرش بدون IPO رکوردی کمتر از تعدادی که در نیمه دوم سال 2017 گزارش کرده بود (یعنی 390 پذیرش شرکتی) ثبت کرد.

افزایش سرمایه شرکت‌های از قبل پذیرش شده به ارقام بالای 403/46 میلیارد دلار در سطح جهانی و 125/75 میلیارد دلار در سطح قاره‌ی آمریکا رسید.

ارزش معاملات ابزارهای مشتقه نیز در همه­‌ی انواع قراردادها به جز در اوراق آتی مبتنی بر ارز و آتی مبتنی بردر تمام مناطق با افزایش روبه‌­رو بود. حجم معاملات این ابزار در مقایسه با نیمه دوم سال 2020 با رشد 18 درصدی به رکورد 29/24 میلیارد قرارداد معامله شده رسید. حجم معاملات نرخ بهره و قراردادهای اختیار معامله مبتنی بر ETF نیز به ترتیب افزایش 68/6 و 44/8 درصدی را شاهد بودند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن