اخبار اقتصادی

آغاز پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت به‌صورت ناقص/ مخابرات و مپنا شاگردهای بد سهام عدالت

آغاز پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت به‌صورت ناقص/ مخابرات و مپنا شاگردهای بد سهام عدالت

رییس سازمان بورس با اشاره به آغاز پرداخت نیمه دوم سود سهام عدالت از شب گذشته گفت: شرکت‌های مخابرات ایران و مپنا با وجود به پایان رسیدن موعد ۸ماهه مجامع خود، در پرداخت سود سهام عدالت تعلل کرده‌اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد علی دهقان دهنوی با اشاره به پرداخت 50 درصد از سود سهام عدالت در اسفندماه سال گذشته که مربوط به عملکرد 36 شرکت سرمایه‌پذیر سهام عدالت در سال 98 بود، گفت: پرداخت سود شرکت‌ها به این ترتیب است که بعد از برگزاری مجمع شرکت، پرداخت سود مشخص شود و تا 8 ماه بعد از مجمع، شرکت‌ها موظف هستند سود را به سهامداران پرداخت کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: برای اینکه این فرآیند بتواند به‌صورت متمرکز انجام شود سازمان بورس تصمیم گرفته است که سود سهامداران مستقیم سهام عدالت و نیز سود سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع و به‌طور هماهنگ به حساب سهامداران عدالت پرداخت شود.

وی اضافه کرد: بر اساس همین برنامه، زمانی توزیع سود شرکت‌ها، 50 درصد سود که تا قبل از سال جمع شده بود، در اسفند ماه پرداخت و مقرر شد 50 درصد باقی‌مانده نیز در اسرع وقت پرداخت شود؛ البته متأسفانه بعضی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر که باید در آن موعد زمانی سود را پرداخت می‌کردند در پرداخت سود تأخیر داشتند و به همین خاطر برنامه پرداخت سود به تأخیر افتاد.

دهقان دهنوی با یادآوری اینکه "از دیشب پرداخت مرحله دوم سود انجام شده است"، گفت: مایل بودیم همه 50 درصد باقی‌مانده سود را پرداخت کنیم، ولی دو اتفاق مانع شد که این سود واریزی از 50 درصد کمتر باشد؛ یکی اینکه دو مورد از شرکت‌های سرمایه‌پذیر افزایش سرمایه داشتند و این افزایش سرمایه می‌توانست از محل سود سهامداران انجام شود؛ البته به‌نفع سهامدار بود که در افزایش سرمایه شرکت کنند و از مزایای دریافت سهم جدید بهره‌مند شده و ارزش بیشتری برایشان ایجاد شود.

وی ادامه داد: براین‌اساس تصمیم گرفتیم سود را از این دو شرکت نگیریم تا سهامداران در افزایش سرمایه شرکت کنند. در نظر داشته باشید که این دو شرکت متأسفانه سود خود را پرداخت نکردند. شرکت مخابرات ایران یکی از این دو شرکت است که با وجود به پایان رسیدن موعد 8ماهه خود هیچ بخشی از سود خود را پرداخت نکرده است؛ دومین شرکت نیز شرکت مپنا است که تاکنون تنها تقریباً یک‌سوم سود خود را پرداخت کرده اما هنوز دوسوم آن را پرداخت نکرده است.

پرونده سهام عدالت باید برای همیشه بسته شود/ پیشنهاد تبدیل سرمایه‌گذاری‎‌های استانی به صندوق9 درخواست 50میلیون سهامدار عدالت از رئیس‌جمهور جدید

وی ادامه داد: خلف وعده این شرکت‌ها و برخی شرکت‌های دیگر که سود را با تأخیر پرداخت کردند، (البته طبق ضوابط انضباطی سازمان بورس برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت) باعث شد که تا امروز پرداخت سود سهامداران عدالت به تأخیر بیفتد و ما در نهایت تصمیم گرفتیم که بدون دریافت سود از این دو شرکت آنچه را تاکنون تجمیع شده است از سود که حدود 40 درصد سود است به سهامداران عدالت پرداخت کنیم.

دهقان دهنوی با بیان اینکه این 40 درصد برای کسانی که برگه سهام عدالت یک‌میلیون تومانی یا ارزش سهام آنها یک‌میلیون تومان بوده کمی بیش از 144 هزار تومان خواهد بود و برای کسانی که ارزش سهام آنها 530 هزار تومان بوده است، اندکی بیش از 76 هزار تومان خواهد بود و سایر سهامداران هم به همین تناسب سود دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که بخشی از سهامشان را قبل از تقسیم سود گذشته فروخته‌اند به همان اندازه که سهامشان باقی مانده است، سود به آنها تعلق خواهد یافت.

رییس سازمان بورس ادامه داد: پرداخت این سود، از شب گذشته شروع شده است و امیدوار هستیم که تا فردا بتوانیم به همه حساب‌هایی که معتبر است و نزد سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان خصوصی‌سازی ثبت شده و قبلاً هم سود به آن پرداخت شده است، واریزی داشته باشیم. کسانی که سود به حسابشان واریز نشده است می‌توانند با شماره‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تماس بگیرند و آن را رفع کنند.

انتهای پیام/+

منبع : تسنیم

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن