کد خبر : 211663
تاریخ انتشار : شنبه 18 شهریور 1402 - 11:35
دیدگاه‌ها برای استیبل کوین چیست؟ معرفی انواع ارزهای دیجیتال پایدار! بسته هستند

استیبل کوین چیست؟ معرفی انواع ارزهای دیجیتال پایدار!

استیبل کوین چیست؟ معرفی انواع ارزهای دیجیتال پایدار!

استیبل کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند که برای حفظ ارزش دارایی مالی به‌صورت پایدار طراحی شده‌اند. برخلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم که می‌توانند نوسان زیادی باشند، هدف استیبل کوین‌ها کاهش نوسانات قیمتی با پیوند دادن ارزش خود به یک دارایی اساسی یا ذخیره دارایی است. بنابراین، کسانی‌که به‌دنبال وسیله‌ای

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند که برای حفظ ارزش دارایی مالی به‌صورت پایدار طراحی شده‌اند. برخلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم که می‌توانند نوسان زیادی باشند، هدف استیبل کوین‌ها کاهش نوسانات قیمتی با پیوند دادن ارزش خود به یک دارایی اساسی یا ذخیره دارایی است. بنابراین، کسانی‌که به‌دنبال وسیله‌ای برای حفظ ارزش دارایی خود هستند، خرید ارز دیجیتال پایدار یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای آن‌هاست. برای مثال، خرید تتر می‌تواند به شما کمک کند تا ارزش دارایی‌تان را در طول زمان و در شرایط مالی مختلف حفظ کنید. اما استیبل کوین‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای دیگری هم دارند. در ادامه مقاله، ابتدا به این ویژگی‌ها می‌پردازیم و سپس شما را با دسته‌بندی استیبل کوین‌ها آشنا می‌کنیم.

استیبل کوین چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که گفته شد، به ارزهای دیجیتالی که به‌دلیل پیوند داشتن با یک دارایی اساسی یا ذخیره دارایی دچار نوسان قیمتی نمی‌شوند، استیبل کوین (Stable Coin) یا ارز دیجیتال پایدار گفته می‌شود. استیبل کوین ها چندین مزیت دارند که در ادامه، به چند مورد از مزایای ارزهای دیجیتال پایدار اشاره می‌کنیم:

  • آنها از نظر ارزش و قیمت دارای ثبات بالایی هستند که این ویژگی، آنها را برای انجام معاملات یا ذخیره ارزش، به وسیله مفیدی تبدیل می‌کند.
  • آن‌ها می‌توانند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را در مقایسه با سیستم‌های بانک‌داری سنتی انجام دهند.
  • استیبل کوین‌ها همچنین در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز یا همان DeFiاستفاده می‌شوند و کاربران را قادر می‌سازند تا سود کسب کنند، وام دهند، وام بگیرند و در سایر فعالیت‌های مالی شرکت کنند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که استیبل کوین‌ها بدون خطر هم نیستند. همانطور که این ارزها دارای مزایایی هستند، می‌توان به معایب ارزهای دیجیتال پایدار هم اشاره کرد. ثبات استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات به قابل اعتماد بودن و شفافیت ذخایر ناشر بستگی دارد. استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزنگاری شده در معرض نوسانات ارزهای رمزنگاری شده اساسی قرار دارند. استیبل کوین های الگوریتمی در حفظ ثبات با چالش‌هایی روبرو هستند و ارزش آن ها می تواند تحت تاثیر نیروهای بازار و اثربخشی الگوریتم های اساسی قرار گیرد. در ادامه، به انواع اصلی استیبل کوین اشاره می‌کنیم و ویژگی‌های هر یک را دقیق‌تر معرفی خواهیم کرد.

انواع اصلی استیبل کوین ها

قبل از اقدام برای خرید ارز دیجیتال پایدار بهتر است بدانید که این نوع ارز، به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. در این بخش، هر سه دسته را بررسی می‌کنیم.

معرفی انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین‌های دارای وثیقه رمزنگاری شده

این دسته از استیبل کوین ها توسط ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند. کاربران مقدار مشخصی از ارزهای دیجیتال مانند اتر با نمادETH یا بیت کوین با نمادBTC را به‌عنوان وثیقه قفل می‌کنند و در ازای آن، استیبل کوین دریافت می‌کنند. ارز دیجیتال وثیقه شده به عنوان یک بافر برای جذب نوسانات قیمت عمل می کند. اگر قصد خرید ارز دیجیتال پایدار از نوع دارای وثیقه رمزنگاری شده را دارید، بهتر است درباره اینکه وثیقه آن چه نوع ارزی باشد هم تصمیم‌گیری کنید. از جمله این نوع استیبل کوین‌ها، می‌توان به ارز دیجیتال DAI اشاره کرد.

استیبل کوین‌های دارای وثیقه فیات

این استیبل کوین‌ها توسط ذخایر ارز فیات، مانند دلار آمریکا یا یورو که در یک حساب بانکی نگهداری می‌شود، پشتیبانی می شوند. به عنوان مثال، تتر یا همان USDT و ارز دیجیتال USD Coin (USDC) استیبل کوین‌های محبوبی هستند که بر اساس نرخ 1:1 با دلار آمریکا پشتیبانی می شوند. صادرکننده استیبل کوین، ذخایر را حفظ می‌کند و ضمانت می‌دهد که قیمت ارز دیجیتال پایدار یا همان استیبل کوین به طور کامل توسط ارز فیات مربوطه پشتیبانی می شود. برای مثال، قیمت تتر همیشه توسط دلار ذخیره شده پشتیبانی می‌شود.

استیبل کوین‌های الگوریتمی

این استیبل کوین‌ها به وثیقه متکی نیستند بلکه از الگوریتم‌های خاصی برای حفظ ثبات قیمت استفاده می‌کنند. آن‌ها از مکانیسم‌های مختلفی مانند گسترش یا کاهش عرضه پول برای مدیریت قیمت ارز دیجیتال پایدار استفاده می‌کنند. Basis و Frax نمونه‌هایی از استیبل کوین‌های الگوریتمی هستند.

پرطرفدارترین گزینه‌ها برای خرید ارز دیجیتال پایدار

اگر شما قصد خرید ارز دیجیتال پایدار را دارید، باید بر اساس استراتژی معاملاتی و سرمایه‌گذاری‌تان دست به انتخاب بزنید. انتخاب بهترین استیبل کوین برای معامله یا سرمایه‌گذاری بستگی به نکات مختلفی دارد و از آنجایی که کمترین نوسان را در قیمت ارز دیجیتال پایدار شاهد هستیم، انتخاب گزینه مناسب برای ترید کردن کار سختی است. با این حال، به چند مورد از پرطرفدارترین استیبل کوین‌ ها اشاره می‌کنیم.

پرطرفدارترین گزینه‌ها برای خرید ارز دیجیتال پایدار

تتر (USDT)

تتر یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده ترین استیبل کوین‌ها است. این ارز توسط توسط Tether Limited منتشر شده که ادعا می کند با نرخ 1:1 توسط دلارهای ذخیره ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. تتر از نظر شفافیت سازوکار و ذخایر خود دقیقا بررسی شده و اعتبار بسیار بالایی دارد.

ارز دیجیتال USD coin (USDC)

این ارز یک استیبل کوین است که توسط Coinbase و Circle توسعه یافته است. USDC هم مشابه تتر، هدف خود را حفظ پیوند 1:1 با دلار آمریکا قرار داده و توسط ذخایر حسابرسی شده حمایت می‌شود. این ارز پایدار نیز محبوبیت بالایی دارد و به‌طور گسترده در مبادلات ارزهای دیجیتال مختلف و پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال دای (Dai)

ارز دیجیتال دای یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند. این ارز توسط MakerDAO که یک سازمان مستقل غیرمتمرکز محسوب می‌شود، صادر شده است. برخلاف استیبل‌کوین‌های دارای وثیقه فیات، دای از طریق مکانیزم وثیقه‌گذاری اضافی و در واقع، با استفاده از ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان وثیقه، به ثبات دست می‌یابد. اگر قصد خرید ارز دیجیتال پایدار و استفاده برای اهداف مختلف را دارید، دای می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

ارز دیجیتال Binance USD (BUSD)

باینانس یو اس دی یک استیبل کوین است که توسط صرافی بایننس راه‌اندازی شده است. این ارز با نرخ 1:1 با دلار آمریکا مرتبط است و هدف آن ارائه یک جایگزین معاملاتی پایدار در پلتفرم بایننس است.

نتیجه‌گیری

اگر به‌دنبال ارز دیجیتالی هستید که بتوانید از طریق آن، ارزش دارایی‌تان را در در طول زمان حفظ کنید؛ خرید ارز دیجیتال پایدار یا همان استیبل کوین یک انتخاب هوشمندانه به‌حساب می‌آید. در این مقاله، ابتدا شما را با مزایا و معایب استیبل کوین‌ها آشنا ساختیم و بعد به سه دسته‌بندی انواع استیبل کوین ها اشاره کردیم. ارزهای دارای وثیقه فیات، دارای وثیقه رمزنگاری‌شده و الگوریتمی، سه دسته ارزهای دیجیتال پایداری هستند که امروزه در جهان وجود دارند. ضمن اینکه توصیه می‌کنیم با بررسی معیارهای انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال پایدار تصمیم به خرید استیبل کوین‌ها بگیرید، در این مقاله شما را با چهار مورد از برترین استیبل کوین‌های بازار آشنا ساختیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.