کد خبر : 212654
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آبان 1402 - 5:01
دیدگاه‌ها برای همه چیز درباره دوره MBA بسته هستند

همه چیز درباره دوره MBA

همه چیز درباره دوره MBA

احتمالا تا کنون عبارت دورهMBA را شنیده‌اید. MBA مخفف Master of Business Administration است که اولین بار توسط دانشکده مدیریت دانشگاه هاروارد در سال 1908 (مدرسه بازرگانی هاروارد کنونی) معرفی شد، و این دوره قبل از اینکه در سراسر جهان گسترش یابد، برای اولین بار در آمریکا توسعه یافت و فرهنگ ملی کارآفرینی و تجارت

احتمالا تا کنون عبارت دورهMBA را شنیده‌اید. MBA مخفف Master of Business Administration است که اولین بار توسط دانشکده مدیریت دانشگاه هاروارد در سال 1908 (مدرسه بازرگانی هاروارد کنونی) معرفی شد، و این دوره قبل از اینکه در سراسر جهان گسترش یابد، برای اولین بار در آمریکا توسعه یافت و فرهنگ ملی کارآفرینی و تجارت از آن زمان ترویج داده شد. با این حال، امروزه مزایای تحصیل در MBA، در سراسر جهان شناخته شده است و بسیاری از مدیران کسب و کارها و دانش آموختگانی که دغدغه حل چالش‌های دنیای کسب وکار را دارند، علاقه‌مند به شرکت در این دوره یعنی دوره MBA هستند. اما دوره MBA چیست؟ با ما همراه باشید.

MBA چیست؟

دوره MBA محبوب‌ترین دوره تحصیلات تکمیلی در جهان است و در بین کارفرمایان و دانش‌پذیران، محبوبیت زیادی دارد زیرا MBA به شما دانش مدیریتی اصولی و پایه‌ای را می‌آموزد، به این معنی که دیدی کل نگر در حوزه تجارت (کسب و کار)، مانند زمینه‌های بازاریابی،استراتژی، منابع انسانی و امور مالی و حسابداری بدست خواهید آورد، در حالی که مهارت‌های نرم مدیریتی مانند؛ چگونگی رهبری یک تیم موفق، حل مساله، تفکر استراتژیک، تفکر انتقادی و شبکه‌سازی را نیز در کنار آن می‌آموزید.

رشته تحصیلی MBA

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه به یادگیری مباحث مدیریتی دارند، پس از کمی جستجو، با دو عبارت “رشته MBA و  دوره” MBA و همچنین با این سوال که ” تفاوت دوره MBA و رشته MBA چیست؟” مواجه می‌شوید.

برای کسب مدرک دانشگاهی این رشته، پس از گذراندن کنکور MBA می‌توانید در گرایش‌های مختلف در دانشگاه به تحصیل بپردازید. کاربرد رشته MBAفقط به حوزه‌های بازاریابی و مدیریت یک کسب وکار نوپا محدود نمی‌شود؛ بلکه در شغل‌های دولتی، خصوصی، خدمات بهداشتی و پزشکی و مشاوره کسب و کار و … نیز کاربرد دارد. دوره‌های معتبر MBA در مدارس کسب‌ وکار، آمادگی بیشتری برای ورود به فضای کسب وکار و قرارگرفتن در سمت مدیر و یا صاحب کسب‌وکار ایجاد می‌کند.

طول دوره MBA و گرایش‌های آن

در دوره‌ جامع MBA که اصولا به صورت یکساله برگزار می‌شود، گرایش‌های مختلفی از جمله مالی، پروژه، مدیریت استراتژیک و بازاریابی ارائه می‌شود و در هرکدام از این گرایش‌ها درکنار آموزش مباحث عمومی مدیریت، بُعد خاصی از مدیریت مورد توجه قرار می‌گیرد. فراگیری این دروس به افراد كمک می‌كند تا یک پایه مستحکم و گسترده در درک مفاهیم کلی مدیریت و تمام رشته‌های کلیدی مربوط به حوزه کسب‌وکار بدست‌ آورند.
رشته‌های کلیدی مربوط به این حوزه عبارتند از:

 • حسابداری
 • امور مالی
 • رهبری
 • رفتار سازمانی
 • بازاریابی
 • مدیریت فناوری
 • مدیریت عملیات
 • استراتژی
 • اقتصاد
 • کارآفرینی
 • نوآوری

گذراندن دوره “MBA” و درج این عنوان در رزومه به شما کمک می‌کند تا از نظر کارفرمایان متمایز شوید، اما معنای واقعی MBA فراتر از سه حرف در یک برگه است. در طول دوره MBA، دانش مدیریت کسب و کار خود را بدست می‌آورید و با شبکه‌ای از افرادی آشنا می‌شوید که همانند شما دغدغه رهبری و ایجاد یک کسب‌وکار سودمند و موفق را دارند. هم‌چنین چشم انداز شغلی و میزان درآمد مالی خود را نیز افزایش می‌دهید.

دوره MBA و گرایش پرطرفدار بازاریابی

یکی از محبوب‌ترین گرایش‌های دوره MBA گرایش بازاریابی است؛ که در بین دانش‌پذیران به دلیل اهمیت آن در بازار کار امروزه دنیا بسیار پرطرفدار است. تحصیل در این گرایش برای دانشپذیران شرایطی را فراهم می‌سازد تا بتوانند با مهارت عالی، چگونگی رفتار با مشتریان را شناخته و با قدرت متقاعدسازی بالاتر برای ارتباط با مشتری آمادگی لازم را کسب کنند. همچنین قدرت درک و تحلیل شرایط بازار را پیدا کرده و سپس راهکارهای تخمین بهره‌وری برای روش‌های مختلف اقدام در بازار هدف را فرا بگیرند. از جمله سرفصل‎های این گرایش می‌توان به استراتژی بازاریابی، مدیریت فروش، مدیریت برند و اصول تحقیقات بازار اشاره کرد.

دوره MBA و گرایش پرطرفدار مالی

دوره‌های MBA محدود به یک گرایش بازاریابی نبوده و گرایش‌های متعددی از آن در سراسر جهان ارائه می‌شود. یکی از این گرایش‌های پرطرفدار و پرکاربرد دوره mba گرایش مالی است. دانش‌پذیران در این دوره با جنبه‌های مختلف مدیریت و مدیریت مالی به خوبی آشنا می‌شوند. از جمله سرفصل‌های این گرایش می‌توان به اصول حسابداری، مبانی ابزارها، بازارها و نهادهای مالی، قوانین و مقررات پایه در بازار سرمایه و… اشاره كرد. بنابراین در این گرایش پرطرفدار دید كلی نسبت به مدیریت پیدا کرده و همین باعث می‌شود كه سهام‌های شركت و دارایی‌های كسب و كار خود را به خوبی مدیریت كنید. آیا شما هم تجربه شرکت در این گرایش دوره MBA را دارید؟

بهترین دوره MBAدر ایران

برای دستیابی به اهداف مرتبط با شغل‌تان، باید شخصیتی مثبت و قوی داشته و از مهارت‌های تصمیم‌گیری خوبی برخوردار باشید. اما گاهی اوقات نیاز است تا بر روی این مهارت‌ها کار کرده و آن‎ها را تقویت کنید. کسب مهارت تصمیم‌گیری درست و به موقع را می‌توان با شرکت در یک دوره MBA  خوب و کاربردی آموزش دید.

مدیریت زمان، پرورش ذهن خلاق در جهت ایجاد کسب و کار جدید و خلق ارزشی متمایز، رعایت اصول اخلاقی، پرورش مدیر با نقش رهبری، انجام کار گروهی و مهارت تیم سازی از جمله ویژگی‌هایی است که با شرکت در دوره MBA بدست خواهید آورد.

به دوره‌ای می‌توان گفت بهترین دوره MBA، که مهارت‌های نرم و مهارت‌های سخت مدیریتی را به طور کاربردی به افراد آموزش دهد. تمام این موارد از جمله نتایج یک دوره MBA کاربردی است.

یک دوره MBA خوب می‌تواند به تقویت مهارت‌های ارتباطی شفاهی و نوشتاری نیز کمک کند و به شما این امکان را می‌دهد که با موفقیت، مفاهیم را به افراد گوناگون در سطوح مختلف سازمان منتقل کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه می‌توانند با هم در جهت یک هدف مشترک کار کنند. انتظارات شما از یک دوره MBA چیست؟ آیا مواردی که اشاره شد نیاز‌های شما را برطرف خواهد کرد؟

دوره MBA دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران

دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران با هدف پرورش و تربیت مدیران و افرادی باتجربه و مسلط در حوزه مدیریت كسب‌وكار، دوره‌های MBA و DBA برگزار می‌کند. در دوره MBA دانشكده مديريت دانشگاه تهران، گرایش‌های مختلفی از جمله: بازاریابی، مالی، مدیریت استراتژیک و مدیریت پروژه ارائه می‌شود. اساتید برجسته حوزه مدیریت در این دوره‌ها سعی در آموزش و تربیت مدیرانی توانمند، برای انواع سازمان‌ها و کسب‌وکارها دارند. همچنین، شما تجربه‌ای به یادماندنی از حضور در محیط دانشگاهی و در جمع افرادی دغدغه‌مند همانند خودتان خواهید داشت و همین تجربه و شبکه سازی و ایجاد ارتباطات با افرادی با تجربه‌‌ها و اهدافی متفاوت، باعث می‌شود دید بهتری نسبت به فضای کسب‌وکار و حوزه مدیریت بدست آوردید.

نحوه آموزش و تعاملات در کلاس‌های دوره MBA

شرکت در دوره MBA حضوری و غیرحضوری و یادگیری مباحث گوناگون در این دوره، چشم‌انداز شغلی شما تقویت کرده و مباحث و موضوعاتی که در طول دوره MBA فرا می‌گیرید و چالش‌هایی که با آن مواجه می‌شوید، انعطاف‌پذیری، شایستگی و زیرکی شما را در فضای کسب ‌وکار افزایش می‌دهد. هم‌چنین به شما کمک ‌می‌کند شغل خود را در مسیر درست تغییر داده و در زمینه مورد نظر خود متخصص شوید. از نحوه آموزش در این کلاس‌ها می‌توان به تعامل بالا در كلاس با اساتيد و دانش‌پذيران اشاره كرد كه علاوه بر تئوری بودن فضای آموزشی، انجام پروژه‌ و تعاملات عملی نیز به یادگیری و درک بیشتر مفاهیم تدریس شده کمک می‌کند.

دوره MBA و DBA غیرحضوری با گواهینامه وزارت علوم

بیشتر افرادی که در شهرستان‌ها اقامت دارند و علاقه به شرکت در دوره‌های MBA و DBA دارند براین باورند که به دلیل فاصله از محل تشکیل کلاس‌ها نمی‌توانند در آن‌ها شرکت کنند که تصوری اشتباه است. افرادی که در شهر تهران حضور ندارند این امکان را دارند تا در دوره‌ها به صورت غیرحضوری شرکت کنند و از تمامی مباحثی که در کلاس‌ها به صورت حضوری بیان می‌شود استفاده لازم را به صورت غیرحضوری ببرند.

دوره DBA و MBA غیر حضوری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با گواهینامه مورد تایید وزارت علوم ارائه می‌گردد و افراد می‌توانند در اقصی نقاط ایران از امکانات این کلاس‌ها با خیالی آسوده استفاده کنند.

هزینه دوره MBA

سرمایه‌گذاری برای مسائلی که به علم و دانش ما می‌افزاید و موجب ارتباطمان با افراد بسیار در زمینه کاری مد نظرمان می‌شود، ارزش معنوی بسیاری دارد زیرا ارتباطات قوی و گسترده، امری مهم برای صاحبان کسب‌وکارها و مدیران سازمان‌ها است.اما از آنجایی که هر سرمایه‌گذاری، نیازمند پرداخت هزینه است، جهت اطلاع از هزینه دوره‌هایMBA کافیست فرم رزرو مشاوره رایگان را در سایت مرکز آموزش‌های کاربردی دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران به آدرس fmut.ir تکمیل کنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و همچنین می‌توانید از طریق تماس تلفنی با شماره 02188333117، با مسئولان آموزش در ارتباط باشید و تمامی سوالات خود را در مورد این دوره مطرح کنید.

دوره‌های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، هر آن چیزی است که برای ‌کسب و کار خود نیاز دارید!

از آنجا که افراد در طول زندگی کاری خود، باید با تغییرات اجتناب ناپذیر در صنایع، بازار و روش‌های کسب و کار سازگار شوند، شرکت در دوره MBA به معنای خروج از نقطه امن و فراگیری مطالب به نحوی کاربردی برای آنان خواهد بود. کسب تجربه و استفاده از تجربیات دیگران و مدیران دیگر کسب و کارها نیز کمک قابل توجهی به پیمودن مسیر شغلی هر فرد می‌کند.

اگر علاقه‌مند به خلق یک کسب و کار جدید هستید و مایل هستید از صاحب نظران حوزه مدیریت بیشتر بیاموزید، دوره MBA یک انتخاب عالی برای شما است. تکمیل موفقیت‌آمیز این دوره منجر به افزایش درآمد، برندسازی شخصی و شبکه گسترده‌ای از ارتباطات تجاری می‌شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.