اخبار بورس

بازار سرمایه نیازمند اصلاح ساختار

بازار سرمایه نیازمند اصلاح ساختار

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بورس به بازگشت اعتماد نیاز دارد و باید اصلاح ساختار انجام شود.

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به تحولات بازار سرمایه و با تاکید بر اینکه فضای بی اعتمادی در این بازار شکل گرفته است، افزود: این فضا به واسطه اقداماتی بوده که در ماه های اخیر توسط دولت انجام و برداشتی از آن برای مردم فراهم شده که نیازمند اصلاح رفتار دولت بوده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که مردم را به سمت بازار سرمایه دعوت می کنیم، ابتدا باید زمینه ایجاد رفتار تخصصی در این بازار شکل بگیرد. وی اضافه کرد: نمی شود در بازار تخصصی سرمایه از توده های مردم درخواست کنیم وارد این بازار شوند و آنها را بدون هیچگونه آموزش و اطلاع رسانی و یک رویکرد مشاوره ای، وارد جریان کاملا تخصصی کنیم و سپس بگوییم اگر شما متضرر شدید باید فکر می کردید و با نگاه تخصصی وارد این بازرا می شوید.

پورابراهیمی گفت: معمولاً بازار سرمایه در دنیا محل حضور افراد حرفه ای و نیمه حرفه ای است و افراد معمولی از روش هایی که در مکانیزم های بازار سرمایه کشورشان دیده شده است، استفاده می کنند اما در کشور ما این اقدام انجام نشد. درباره آزاد سازی سهام عدالت هم، حجم بزرگی از دارندگان این سهام، در عمل در این فضا قرار گرفتند که به عنوان معامله گر در بازار سرمایه عمل کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه در ذهن بخشی از جامعه شکل گرفته این است که دولت از مردم برای حضور در بازار سرمایه دعوت کرده، اما خروجی آن به ضرر مردم تمام شد؛ بنابراین باید رفتار عملیاتی دولت به گونه ای باشد که موجب اصلاح نگاه مردم به این بازار شود.

وی با بیان اینکه حدود ۷۵ درصد از ارزش بازار سرمایه به ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در اقتصاد ایران تعلق دارد، تصریح کرد: یعنی سهام شناور کشورمان در همه دنیا، کمترین است. نگاه بلندمدت به سمت افزایش سهام شناور است اما در شرایط کنونی، یکی از ویژگی های بازار سرمایه ما این است که بخش عمده ای از آن در اختیار حاکمیت، نهادهای عمومی غیر دولتی یا مجموعه های وابسته به دولت و مانند آن است.

READ  احراز هویت الکترونیکی در سامانه سجام رایگان نیست

پورابراهیمی اظهار کرد: بنابراین با توجه به اینکه حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد آن به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسط حدود ۳۰ تا ۳۵ شخصیت حقوقی در حوزه اقتصادی اداره می شود، نگرانی از ریزش بازار و سقوط بازار، اساساً وجود ندارد. ضمن اینکه آمار شرکت های بورسی نشان می دهد تولید و فروش این شرکت ها نسبت به ماه گذشته به طور میانگین ۱۷ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین اساس بازار سرمایه کشورمان مشکل خاص نگران کننده ای ندارد اما فضای بی اعتمادی و اثر روانی بر واقعیت اقتصادی، غالب شده است.

وی تاکید کرد: گزارش ها نشان می دهد از نظر ارزش بازار، حدود ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه، قیمت سهام کنونی هنوز جای رشد دارد و فقط قیمت تعدادی از سهام از ارزش ذاتی شان بیشتر است که در همه جای دنیا هم اینگونه است. بنابراین از مردم درخواست داریم رویکرد ریسک را در دستور کار خود قرار دهند و نگاهشان درباره شرکت های کوچک، متفاوت باشد چرا که ریسک آن ها نسبت به شرکت های بزرگ، بیشتر است و شاخص ها هم این موضوع را نشان می دهد. از نظر تعداد هم حدود ۴۵ درصد شرکت ها که بیشتر آنها شرکت های کوچک هستند، درصدی از قیمت های سهام آنها از ارزش ذاتی آنها بیشتر شده، اما قیمت حدود ۵۵ درصد از آنها زیر قیمت ذاتی آنهاست و هنوز می تواند رشد کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صدا و سیما هم می تواند در زمینه بازار سرمایه، فرهنگ سازی کند و آن را آموزش دهد، گفت: قرار بود توافقنامه ای میان مجلس شورای اسلامی، صدا و سیما و وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص راه اندازی شبکه تخصصی بازار سرمایه انجام شود که این از ضرورت هاست. پورابراهیمی گفت: رویکرد مدیریت بازار سرمایه، حرفه ای است و خلاء اصلی ما وجود اطلاعات برای مردم در بازار سرمایه است.

READ  تعادل در قیمت سهام با حذف دامنه نوسان در معاملات بورس

وی با بیان اینکه در بازار باید رفتاری شکل بگیرد که حافظ سهامداران خرد و مردم باشد تصریح کرد: ناظر بازار سرمایه در انجام بخشی از وظایف خود در صیانت از حفظ حقوق سهامداران به ویژه سهامداران خُرد، خوب عمل نکرده زمانی که قیمت سهمی هیچ ارتباطی با واقعیت اقتصادی شرکت و فضای عمومی اقتصاد، نداشته است چرا اجازه داد افزایش قیمت یابد و چرا نماد آن شرکت را نبست؟

پورابراهیمی با بیان اینکه اصلی ترین چالش بازار سرمایه از نگاه تخصصی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نقد شوندگی است، اضافه کرد: اگر نقدشوندگی اتفاق نیفتد بالاترین ریسک در بازار سرمایه محقق می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید اجازه دهیم بازار سرمایه در شرایط عادی خود حرکت کند، گفت: اینکه بعد از ساعت کاری این بازار، معاملات ابطال شود، همه چیز تحت شعاع قرار می گیرد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه بازار سرمایه، امروز سه شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود اظهار کرد: محورهای این گزارَش، سازمان بورس را به انجام اقداماتی مکلف می کند و با توجه به اینکه در سال های اخیر ابعاد و جنس بازار سرمایه، متفاوت شده نباید با ساختار قدیمی سازمان بورس کار کنیم و ساختار جدید از جمله در نحوه نظارت بر بازار و پذیرش شرکت ها باید شکل گیرد.

به گفته وی ، یکی از چالش های ما در بازار سرمایه این است که بسیاری از شرکت های بورسی از قیمت های دستوری متضرر هستند و موجب شده است فضای دلالی شکل بگیرد. مثلا در برخی موارد با وجود انرژی، مواد اولیه و سنگ آهن و کارگران ارزان اما قیمت محصولات فولادی تولیدی شرکت های داخلی، ۱۵ درصد از قیمت محصولات مشابه وارداتی بیشتر است، این رویکرد باید اصلاح شود.

READ  تراز بانک صادرات مثبت شد

این نماینده مجلس نبود ثبات در مقررات بازار سرمایه را از دیگر مشکلات دانست و گفت: سازمان بورس هر روز تصمیمات جدیدی می گیرد. پورابراهیمی درباره گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره بورس گفت: یکی از نکات گزارش این است که سازمان بورس مکلف است در پایان هر هفته کار، فهرست شرکت ها را در سه بخش پرریسک، کم ریسک و ریسک متوسط ارائه کند تا مردم بدانند که شرکت ها در کدام دسته قرار گرفته اند.

وی، راه اندازی شبکه تخصصی بورس، استفاده از ابزار دامنه مجاز نوسان و حجم مبنا، تشکیل شورای عالی ثبات مالی، تکلیف سازمان بورس برای ورود، کنترل و نظارت بر فضای مجازی و صندوق تثبیت بازار را از دیگر محورهای این گزارش بیان کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مردم پیشنهاد کرد: اگر در بازار بورس، حرفه ای هستند بر اساس نظر خود تصمیم بگیرند و اگر حرفه ای نیستند و معمولی هستند به شرکت هایی ورود کنند که شاخص قیمت به درآمد آنها، کمترین باشد و ریسک آنها کمتر است و ارزش بازار شرکت ها جزو بهترین ها و بیشترین ها باشد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین به مردم توصیه کرد: به شرکت های سرمایه گذاری و صندوق ها به جای شرکت های تک سهمی وارد شوند.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا