اخبار بورس

کنترل ریسک بازار سهام با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

کنترل ریسک بازار سهام با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یک کارشناس بازار سرمایه به سهامداران بویژه تازه‌واردان به بازار سهام توصیه کرد: از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کنترل ریسک خود در این بازار استفاده کنند.

علی محمدپور در گفتگو با ایبِنا گفت: کاهش نرخ سود بانکی و همچنین حمایت‌هایی که دولت از بازار سرمایه دارد تا حدود زیادی توجیه‌کننده رشد شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها در شرایط کنونی دارد که باید به این مولفه‌ها مواردی همچون رکود سنگین حاکم بر سایر بازارها و نیز انتظار تداوم رشد و رونق بازار سهام را نیز اضافه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به این که حضور تازه‌واردان به بازار سرمایه این روزها بیش از هر زمان دیگری نمود دارد، باید تلاش کنیم از این فرصت برای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب و موثر استفاده کرده تا بدین ترتیب اعتماد و ماندگاری سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را افزایش دهیم.

وی با اشاره به افت‌ شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف در چند روز گذشته گفت: علاوه بر اصلاح و استراحتی که کلیت بازار بویژه شاخص در ارتفاع یک میلیون واحد نیاز دارد، جو روانی حاکم بر بازار برای خرید نمادهای معاملاتی شرکت‌های سایپا و ایران خودرو نیز به افزایش عرضه‌ها اضافه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلایل این رفتار سرمایه‌گذاران و نیز چرایی جذاب بودن نمادهای معاملاتی این دو شرکت برای سهامداران گفت: نماد گروه خودرویی بویژه این دو خودروساز چند ماه است که در تالار شیشه‌ای غایب هستند و از رشدهای اخیر بازار جامانده‌اند، از طرفی دیگر بحث تصویب و اجرای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیز به جذابیت این نمادها برای خرید کمک کرده است و به همین دلیل شاهد تمایل بازار برای نقد کردن سایر سهم‌ها و خرید این دو نماد معاملاتی طی چند روز گذشته بوده‌ایم.

بیشتر بخوانید  تغییر حد نصاب صندوق های سرمایه گذاری اوراق اختیار فروش

وی اذعان داشت: نکته قابل توجه در خصوص کلیت بازار سرمایه این است که در روزهای منفی بازار حجم و ارزش معاملات به بالاترین حد در تاریخ بورس در کشور رسیده است که این موضوع حکایت از تداوم حضور نقدینگی در بازار و ادامه امیدها به رشد و رونق بازار سهام دارد و به همین دلیل در صف‌های فروش و شرایط منفی بازار نیز سهام شرکت‌های مختلف خریدار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: کماکان ایجاد اختلال در سامانه‌های معاملاتی دادوستد سهام شرکت‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و باید برای این حجم از نقدینگی و معاملات در اسرع وقت فکری کرد.

وی همچنین در توصیه به سهامداران بویژه تازه‌واردان توصیه کرد: از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کنترل ریسک خود در این بازار استفاده کنند.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن