اخبار اقتصادی جهان

کاهش قیمت نفت

کاهش قیمت نفت

همزمان با نشست اوپک پلاس قیمت نفت کاهش یافت.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، روز دوشنبه قیمت نفت خام در حالی که سرمایه گذاران پیش از اینکه گروه تولید کننده اوپک پلاس درمورد کاهش تولید برای تعادل بازارهای جهانی تصمیم بگیرد، کاهش یافت، اما امیدهای واکسن کمک کرد تا آنها در مسیر افزایش بیش از یک پنجم در ماه نوامبر قرار گیرند.

معاملات آتی نفت خام برنت در ژانویه، که در اواخر روز دوشنبه منقضی می شود، با کاهش ۴۶ سنت یا ۱ درصد، به ۴۷ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید. درمعاملات فعال تر در ماه فوریه برنت با ۴۷ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه، ۴۲ سنت افت داشت.

معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای ژانویه ۴۸ سنت یا ۱.۱ درصد کاهش یافت و به ۴۵.۰۵ دلار در هر بشکه رسید.

با این حال، هر دو معیار هنوز هم برای افزایش بیش از ۲۰ درصد در ماه نوامبر تعیین شده اند، که قوی ترین دستاوردهای ماهانه از ماه می است، که با امید به سه نمونه واکسن امیدوار کننده ویروس کرونا برای محدود کردن گسترش بیماری و در نتیجه پشتیبانی از تقاضای سوخت افزایش یافته است.

همچنین تحلیلگران و بازرگانان انتظار دارند گروه اوپک پلاس افزایش برنامه‌ریزی شده تولید نفت در سال آینده را به تأخیر اندازد زیرا موج دوم COVID-19 بر تقاضای سوخت جهانی تأثیر گذاشته است.

اوپک پلاس قبلاً توافق کرده بود تا پس از کاهش رکورد عرضه در سال جاری، تولید را در ماه ژانویه تا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد یا حدود ۲ درصد از مصرف جهانی.

بیشتر بخوانید  رشد اقتصادی سنگاپور در سه ماهه سوم سال منفی ۷.۶ درصد خواهد بود

چهار منبع اوپک پلاس به رویترز گفتند که این گروه دور ابتدایی مذاکرات را روز یکشنبه برگزار کرد، اما هنوز در مورد سیاست تولید نفت برای سال ۲۰۲۱ به توافق نرسیده است.

تحلیلگران گلدمن ساکس گفتند: ما تاخیر سه ماهه رو تایید می‌کنیم اما عدم تمدید کاهش تولید، که نشان دهنده نزول ۵ دلار در هر بشکه از سطح فعلی در مدل تحلیلگران است، به افزایش کوتاه مدت قیمت کمک می کند.

به گفته آنها موج زمستانی عفونت ها تقاضای جهانی نفت را تا ۳ میلیون بشکه در روز کاهش می دهد، که فقط تا حدی با گرمایش و تقاضای دوباره آسیا جبران می شود.

تخمین زده می شود که در صورت عدم تمدید کاهش توسط اوپک پلاس، مازاد بازار نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ می تواند به ۱.۵ تا ۳ میلیون بشکه در روز برسد.

افزایش تنش در خاورمیانه در آخرهفته، حوادث مختلفی از ترور بزرگترین دانشمند هسته ای ایران تا حمله موشکی دولت اسلامی به پالایشگاه نفت در شمال عراق باعث افزایش قیمت نفت شد.

در ایالات متحده، در حالی که تولیدکنندگان از اواسط ماه ژوئن نفت خام را بیش از 40 دلار در هر بشکه معامله می کنند، برای چهارمین ماه متوالی تعداد سکوهای عملیاتی نفت و گاز طبیعی افزایش یافته است.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان و وارد کننده برتر نفت، در ماه نوامبر با بیش ترین فعالیت طی سه سال کارخود را گسترش داد و اولین اقتصادی است که به طور کامل از بحران ویروس کرونا نجات یافته است و به حرکت خود ادامه می‌دهد.

بیشتر بخوانید  احتمال تسهیل کاهش تولیدات نفت از ماه آگوست توسط اوپک پلاس

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن