اخبار بورس

کاهش ریسک معاملات بورس با اوراق اختیار تبعی

کاهش ریسک معاملات بورس با اوراق اختیار تبعی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ «روح‌الله حسینی مقدم» افزود: بسیاری از سهامداران عمده براین اعتقادند که برخی سهام با توجه به عایدی، وضعیت کسب و کار و میزان درآمد، ارزش بالاتری نسبت به دیگر سهم ها دارند که باید در حفظ ارزش آنها به ویژه در شرایط هیجانی تلاش بیشتری داشت.

وی اضافه کرد: یکی از ابزارهای موجود برای کنترل هیجان و ریسک در بازار سهام، ابزار انتشار اوراق تبعی است، با استفاده از این اوراق می‌توان به سهامداران اطمینان داد که نگران کاهش قیمت‌ها در بازار سهام نباشند، تحلیل کنند و نسبت به سودآوری درک دقیق‌تری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سهامداران عمده شرکت‌هایی که به ارزشمند بودن سهامشان اعتقاد دارند، می‌توانند از اوراق تبعی استفاده کنند، گفت: در گذشته هم این ابزار مهم به مدیریت بازار کمک کرده و کسی که نسبت به بازار سرمایه متعهد است و نیز نسبت به شرکت و سهم خود خوشبینی واقعی دارد، با این دو شرط، انتشار اوراق تبعی را در دستور کار قرار می‌دهد.

عضو شورای عالی بورس تاکید کرد: امروز باید دید که چه تعدادی از سهامداران عمده و حقوقی نسبت به این ابزار آشنایی دارند؛ بخشی از فرهنگ مدیریت بازار توسط سهامداران به درستی درک نشده است.

وی خاطرنشان کرد: لازم است در نظر داشته باشید که فراخوان‌های سازمان و شرکت بورس برای آشنایی بیشتر با این ابزار و در چارچوب حمایت از بازار ایجاد شده است.

بررسی ها نشان می دهد، امروز که بورس در مسیر اصلاحی قرار گرفته، اقدامات گسترده با استفاده از ابزارهای مختلفی را برای بازگرداندن رونق به این بازار در دستور کار خود قرار داده که یکی از این ابزارها، اوراق اختیار فروش تبعی بود.

بیشتر بخوانید  تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

اختیار فروش به دارنده آن این حق را می‌دهد که در تاریخ معینی در آینده به قیمت مشخص‌شده در برگه که از آن به‌عنوان قیمت اعمال یاد می‌شود این اوراق را معامله کند، حال چنانچه خریدار این ورقه بخواهد از این موقعیت استفاده کند باید دارایی پایه (دارایی که سرمایه‌گذار جهت پوشش ریسک در آن اختیار فروش را خریداری کرده است) از بازار خریداری کرده و به قیمت اعمال به فروش برساند.

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن