اخبار بورس

چشم‌انداز مثبت بورس با انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها

چشم‌انداز مثبت بورس با انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت‌ها

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ «سید مصطفی صفاری» با بیان اینکه بورس به دلیل حجم نقدینگی، افزایش قیمت‌های جهانی، سطح تورم، افزایش نرخ دلار، دستورالعمل‌های جدید بازار سرمایه شامل تقویت بازارگردانی، ممنوعیت معاملات الگوریتمی و محدود شدن سفته‌بازی به روند صعودی باز می گردد، افزود: نظام‌های اقتصادی حول دو محور بازار پول و سرمایه شکل می‌گیرند و اقتصاد کشورهای پیشرفته مبتنی بر بازار سرمایه است.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه بدون شک شفاف‌ترین نهاد اقتصادی و ساز و کار آن مانع ایجاد فساد می‌شود، افزود: در نظام‌های بانک‌محور تخصیص منابع بهینه نیست و به رانت و فساد منجر می‌شود، اکنون که دولت به بازار سرمایه نگاه جدیدی دارد باید از این فرصت با تمام توان استفاده کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در برخی موارد به جای بهره‌برداری از این فرصت تاریخی و همدلی شاهد اظهارنظرهای غیرمنطقی با هدف ایجاد ترس کاذب و دامن زدن به فضای هیجانی هستیم.

وی با بیان اینکه نظام اقتصادی مبتنی بر بازار سرمایه به معنای آن است که جامعه در توسعه صنایع مهم کشور به شکل مستقیم و غیرمستقیم مشارکت کند و این سرمایه‌گذاری به تامین هزینه‌های بخش مولد اقتصاد منجر شود، افزود: با چنین تعریفی ترغیب جامعه به خروج از بازار سرمایه با چه هدفی انجام می‌شود؟ فرض کنید دارایی را از بازار سرمایه خارج کنیم! سوال اصلی این است که سرمایه را به کجا منتقل کنیم؟ منطقی باشیم! دامن زدن به فضای هیجانی، ایجاد ترس و ترغیب جامعه به خروج از بازار سرمایه حول محور منافع شخصی و دلالی در بازارهای غیر مولد شکل می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  افزایش سرمایه‌گذاری‌ بیمه ایران در بورس به ۲۲ هزار میلیارد تومان

صفاری افزود: خروج سرمایه از بورس به معنای بازگشت به اقتصاد سنتی است. مطمئنا پیچیدن این نسخه با علم و تحلیل اقتصادی نیست و نسخه ای سوداگرانه است. این نوع رفتار برای اقتصاد ما خطرناک است و اتفاقا قانون گذارها هم باید به این موضوع ورود کنند و انگیزه سوداگری و سفته بازی را از بازارها بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه اقتصاد ایران ما در حال تغییر از بانک پایه بودن به سمت بازار سرمایه است، افزود: البته دولت نیز باید با سرعت باقی مانده سهام خود را واگذار کند. بر اساس اصل ۴۴ و تاکید مقام معظم رهبری باید وزن اقتصاد دولتی به ۲۰ درصد برسد اما هنوز ۷۰ درصد است. دولتی بودن یکی از مشکلات پیش‌روی اقتصاد مقاومتی نیز محسوب می‌شود، دولت باید داور باشد و باقی مانده واگذاری‌ها باید سریع‌تر انجام شود.

چشم‌انداز مثبت، پیش‌روی بازار سرمایه

وی ادامه داد: زمان افزایش سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه فرا رسیده و چشم‌انداز روشنی پیش‌روی سرمایه‌گذاران است، با توجه به حجم نقدینگی کشور، افزایش قیمت‌های جهانی، سطح تورم، افزایش نرخ دلار، دستورالعمل‌های جدید بازار سرمایه شامل تقویت بازارگردانی، ممنوعیت معاملات الگوریتمی و محدود شدن سفته بازی و از همه مهمتر انتشار گزارش‌های مالی ماهه شرکت‌ها شاهد چرخش شرایط بازار باشیم.

صفاری با اشاره به انتشار گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت‌ها و تاثیر مثبت آن در بازار افزود: با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها و مشخص شدن فروش بنگاه‌ها با توجه به نرخ دلار و تورم، بازار سرمایه به سمت فضای مثبت تغییر مسیر می‌دهد و در بدترین شرایط بازار حداکثر طی ۳ تا ۶ ماه خود را با سایر بازار ها منطبق می کند.

بیشتر بخوانید  افزایش ۴۲۱ درصدی ارزش معاملات بازار سرمایه

نهاد ناظر بازار سرمایه تصمیماتی منطقی گرفت

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ممنوعیت معاملات الگوریتمی و محدودیت فروش روزانه سهام خریداری شده، گفت: من با هر دو تصمیم موافق هستم، توسعه معاملات الگوریتمی اقدام ارزشمندی است اما برای بازارهایی با عمق بالا مناسب است و هنوز بازار ما شرایط لازم را برای این نوع معاملات ندارد. باید این نوع معامله محدود شود و زمانی که به عمق لازم رسیدیم می‌توان از این ابزار استفاده کرد.

وی ادامه داد: دومین بحثی که اتفاق افتاد محدودیت معاملات روزانه سهم است، برخی ساعت ۹ صبح سهام را می خریدند و ساعت ۱۲ می‌فروختند. این موضوع باعث شده بود مهمترین اصل بازار سرمایه یعنی سرمایه‌گذاری با افق حداقل یک ساله تهدید شود. برخی انتظار دارند هر روز پنج درصد سود بگیرند و این دقیقا با دید بازار سرمایه در تعارض است.

صفاری افزود: افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک سال به بالا است و داد و ستد روزانه باعث ایجاد هیجان می‌شود. 1+T هم به نظر من عجیب نیست، حداقل یک روز طاقت ماندن در این بازار را داشته باشید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این تصمیمات عامل ثبات و آرامش بازار است و به نظر می‌رسد تصمیمی منطقی در این شرایط بود. اگر شاهد خصوصی‌سازی واقعی باشیم و دولت سهام باقی مانده خود را عرضه کند و عمق بازار افزایش داشته باشد، می‌توانیم به شرایط گذشته برگردیم.

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن