اخبار اقتصادی جهان

پیشنهاد کاهش۵۰میلیارد یورویی کمک بلاعوض بسته نجات اتحادیه اروپا

به منظور راضی کردن هلند مطرح شد؛

پیشنهاد کاهش۵۰میلیارد یورویی کمک بلاعوض بسته نجات اتحادیه اروپا

سران اتحادیه اروپا در آستانه دومین روز مذاکرات در بروکسل بر سر صندوق احیای اقتصادی و جنجالی ۷۵۰ میلیارد یورویی، با پیشنهادی جدید و میانجی گرایانه‌ای روبرو شدند.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، در این پیشنهاد حجم بودجه دست نخورده باقی مانده اما مبلغ تخصیصی به عنوان کمک بلاعوض به ۵۰ میلیارد یورو کاهش یافته است. براساس این پیشنهاد و در تلاش به منظور تعدیل نگرانی‌های مالی کشورهایی همچون هلند، در مجموع ۴۵۰ میلیارد یورو به عنوان کمک بلاعوض و ۳۰۰ میلیارد یورو در قالب وام اختصاص خواهد یافت.

مارک روته نخست وزیر هلند معتقد است کمک‌های مالی به کشورها باید با نظارت دقیق‌تری نسبت به اعطای وام‌های عادی صورت گیرد. او همچنین برای جلب نظر نخست وزیر هلند طرحی را پیشنهاد کرده که براساس آن مقررات سخت‌گیرانه‌ای برای پرداخت کمک مالی به کشورها اعمال شود. بر اساس این طرح، اگر کشوری مصوبه کمیسیون اروپا درباره راهبرد عبور از بحران کرونا را نپذیرد، از دریافت کمک مالی محروم می‌شود. همچنین میزان دریافتی کشورها براساس دو فاکتور رشد اقتصادی و میزان خسارت ناشی از بحران کرونا محاسبه می‌شود.

با توجه به بیش از ۱۰۰ هزار تلفات ناشی از کووید-۱۹ در اروپا و ضربه اقتصادی وارد شده به کشورهای این منطقه، بیشتر سران اتحادیه اروپا بدنبال پاسخی قاطع از سوی این بلوک هستند. با این حال، نخستین روز نشست آنان بعد از ۵ ماه صرفا به تکرار مواضع اولیه صرف شد.

تازه‌ترین پیشنهاد ارائه شده برای سران اتحادیه اروپا در آستانه روز دوم مذاکرات بدنبال متعادل سازی تقاضای هلند و مخالفان این کشور است. براساس برنامه پیشنهادی، یک «ترمز مافوق اضطراری» به یک کشور اجازه خواهد داد تا در صورت داشتن ابهاماتی در خصوص مورد مصرف بودجه، از توزیع و تخصیص آن جلوگیری کند. از زمان تایید پرداخت توسط کمیسیون، دولت‌ها سه روز زمان دارند تا اعتراضات خود را مطرح کرده و سپس موضوع توسط سران اتحادیه اروپا یا وزرای دارایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید  تشدید تنش پکن - واشنگتن؛ طلا رکورد زد

براساس تازه‌ترین پیشنهاد، مجموع بسته قابل بحث توسط سران اتحادیه اروپا ۱.۸۴ تریلیون یورو خواهد بود که ۱.۰۷ تریلیون یوروی آن در قالب کمک بلاعوض از منبع بودجه معمول بلوک تامین خواهد شد و ۷۵۰ میلیارد یورو تحت بسته محرک اضطراری توزیع می‌شود. آلمان بیشترین سهم را در تامین بودجه بلوک را دارد. حدود یک سوم این مبلغ برای استفاده در پروژه‌های مرتبط با تبدیل اتحادیه اروپا به اقتصادی با انتشار کربن پایین اختصاص خواهد یافت.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن