اخبار اقتصادی جهان

وضعیت مناسب اقتصاد سوئد در اتحادیه اروپا

وضعیت مناسب اقتصاد سوئد در اتحادیه اروپا

تولید ناخالص داخلی سوئد در سه ماهه دوم سال با رکورد ۸.۶ درصد کاهش پیدا کرد؛ این رقم در سه ماهه پیش از آن ۸.۲ درصد بود با این حال، عملکرد اقتصادی این کشور در مقایسه با سایر اروپا به مراتب بهتر است.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، براساس داده های اداره آمار سوئد این رکود سه ماهانه بدترین افت تولید ناخالص داخلی این کشور در تاریخ معاصر محسوب شده و از کاهش ۳.۸ درصدی سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۸ و در جریان بحران مالی جهان سبقت گرفت اما اقتصاد سوئد نسبت به سایر اروپا عملکرد به مراتب بهتری داشته است.

براساس آمار تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه ماهه دوم ۱۲.۱ درصد کاهش پیدا کرده و این رقم برای سه ماهه پیش از آن ۱۱.۹ درصد بود. در این برهه اقتصادهای آلمان، اسپانیا و ایتالیا به ترتیب ۱۰.۱، ۱۸.۵ و ۱۲.۴ درصد کوچک شده است.

«دیوید آکسلی» اقتصاددان ارشد اروپایی در کپیتال اکونومیکس، در یادداشتی نوشت: ضربه اقتصادی وارد شده به سوئد در سه ماهه نخست سال با اتفاق هولناکی که در سایر بخش های اروپا رخ داد، قابل مقایسه نیست.

پاسخ سوئد به پاندمی کووید-۱۹ نیز با سایر کشورهای اروپایی فرق داشت و عمدتا به اقدامات داوطلبانه تکیه داشت.

بانک SEB سوئد برای سه ماهه دوم سال کاهش ۸ درصدی رشد اقتصادی را نسبت به سه ماهه قبل پیش‌بینی کرده بود؛ نوردا این رقم را ۸.۵ درصد تخمین زده بود و بانک مرکزی سوئد انتظار افت ۸.۸ درصدی را داشت.

بیشتر بخوانید  وام بدون بهره بانک مرکزی لبنان برای خسارت‌دیدگان انفجار بیروت

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن