اخبار بورس

واگذاری‌ ۴.۵ هزار میلیارد تومان سهم دولتی در دو ماه گذشته

واگذاری‌ ۴.۵ هزار میلیارد تومان سهم دولتی در دو ماه گذشته

۴ هزار و ۵۲۵ میلیاردتومان سهم و اموال دولتی از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه توسط سازمان خصوصی‌سازی در بورس فروخته شد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، ۴۵ هزار و ۲۵۷ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت در مدت ۲ ماه توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق بورس اوراق بهادار به‌صورت تدریجی واگذار شده است.

همچنین از این میزان واگذاری، ۱۳۴ میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه یک واگذاری‌ها و ۴۵ هزار و ۱۲۴ میلیارد ریال مربوط به شرکت‌های گروه دو واگذاری‌ها بوده است. گفتنی است طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت‌های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶، ۹۷، ۹۸ و ۹۹ تمدید شده است.

این گزارش می افزاید: به‌استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن