اخبار بورس

واگذاری‌های دولتی و ضرورت نگاه بلندمدت

واگذاری‌های دولتی و ضرورت نگاه بلندمدت

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، سیدمحمد علوی با اشاره به اینکه طبق بودجه سال ۹۹ دولت عرضه‌ گسترده‌ سهام دولتی و واگذاری سهام تحت مالکیت خود به بخش خصوصی را در دستورکار خود دارد، اظهار داشت: شواهد موجود گویای آن است که محدودیت منابع مالی دولتی یکی از انگیزه‌های مهم دولت در عرضه‌ و واگذاری سهام است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف واگذاری‌ها، افزایش کارایی فعالیت‌های اقتصادی است، گفت: باید تلاش کرد که قبل از هر چیز نگاه بلندمدت در سیاست واگذاری برای تأمین منابع مالی حاکم شود.

دبیرکل جامعه‌ حسابداران رسمی ایران در ادامه، دومین نکته‌ مهم را امر قیمت‌گذاری سهام مشمول واگذاری دانست و گفت: موفقیت درازمدت واگذاری‌ها، مستلزم قیمت‌گذاری مناسب و درست واحد یا سهام مشمول واگذاری است.

به گفته علوی، ارزش‌گذاری بالا منجر به زیان خریداران سهام می‌شود، چراکه سهام مشمول واگذاری به بهایی بیش از ارزش منصفانه آن به فروش رفته است. به عبارت دقیق‌تر، خریداران این سهام بیش از بهای منصفانه، آن را خریداری کرده‌اند. از سوی دیگر بالا بودن هزینه‌ سرمایه‌گذاری نیز به کاهش کارایی فعالیت واحد منجر خواهد شد. این عوامل سبب خواهد شد تا در درازمدت اعتماد سرمایه‌گذاران به عرضه‌های دولتی و به تبع آن استقبال از عرضه‌های آتی محدود ‌شود.

علوی در ادامه به دیگر مخاطرات قیمت‌گذاری پایین سهام مشمول واگذاری اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر اگر سهام مشمول واگذاری به بهایی زیر ارزش منصفانه‌ آن عرضه شود در حقیقت دولت وظایف خود را در مدیریت دارایی‌های عمومی به وکالت از عموم مردم به‌درستی انجام نداده است.

بیشتر بخوانید  آثار کمتر تورمی انتشار اوراق نسبت به استقراض از بانک مرکزی

وی با اشاره به اینکه چنین موضوعی در صورت وقوع، سبب ایجاد شائبه در خصوص حراج اموال عمومی خواهد شد، گفت: در نهایت این موارد تبعات مهلکی بر اعتماد عمومی و سرمایه‌ اجتماعی دولت خواهد داشت.

این فعال اقتصادی در ادامه قیمت‌گذاری منصفانه را مدنظر قرار داد و تاکید کرد: برای مقابله با این مخاطرات دوگانه باید امر قیمت‌گذاری منصفانه سهام مشمول واگذاری، مورد توجه سیاست‌پردازان و مجریان اجرای سیاست واگذاری سهام دولتی باشد.

منبع : ایرنا

نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن