اخبار بورس

واریز سود سهام شرکت‌ها از طریق شبا

واریز سود سهام شرکت‌ها از طریق شبا

یک عضو شورای عالی بورس گفت: اگر سامانه‌های معاملات و پس از معاملات بروزرسانی شود و ارتباط آنها روزآمد شود، می‌توان سود سالانه سهام شرکت‌ها را از طریق شماره شبای اعلام شده در سامانه سجام واریز کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از فارس، شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس گفت: مهم‌ترین مشکل بر سر راه واریز سود سهام شرکت‌های بورسی از طریق سجام این است که بین سامانه‌های موتور معاملات بورس و سامانه پس از معاملات ارتباط قوی و روزآمد وجود ندارد.

وی همچنین گفت:‌ اگر سامانه‌های پیش از معاملات و سامانه معاملات با سامانه پس از معاملات به صورت کارآمد مرتبط باشند خود مدیران شرکت‌های بورسی تمایل پیدا می‌کنند که سود سالانه سهام سهامداران خود را به وسیله فناوری‌های الکترونیکی و با دریافت شماره شبای بانکی به صورت مستقیم و یا از طریق نرم‌افزارهای کاربردی و اپلیکیشن‌ها واریز نمایند.

این عضو شورای عالی بورس افزود: با توجه به خرد بودن سهام عدالت و پراکنده بودن سهام شرکت های سرمایه‌پذیر، بهتر است سود سهام عدالتی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده است، نیز به صورت الکترونیکی و با واریز از طریق شبا صورت گیرد گرچه ترجیح براین است که سهامداران عدالت روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت را انتخاب کنند تا امکان مدیریت و اعمال مدیریت در سهام عدالت وجود داشته باشد.

چراغی افزود: سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان و سهامداران و اداره سهام در شرکت‌ها است و بیشتر از اینکه اطلاعات مشتریان در سجام متمرکز باشد، در اداره سهام شرکت‌های بورسی وجود دارد و مانع اصلی بر سر راه اینکه سود مجامع شرکت‌ها از طریق سجام و یا شرکت سپرده‌گذاری به صورت متمرکز واریز شود، قانون تجارت و زیرساخت‌های فنی بین سامانه‌های معاملاتی و پس از معاملات به شمار می‌رود.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن