آموزش بورس

مدیریت ریسک (تک سهم بودن یا متنوع سازی پرتفو)

یکی از کارهایی که خیلی توصیه می‌‌شود، می‌گویند تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید و در هر به اصطلاح بازی سرمایه گذاری که وارد می‌شوید به گزینه‌های مختلف فکر کنید، خب این حرف خیلی حرف قشنگیه و تقریبا هم درست است و یعنی وقتی شما وارد بورس می‌شوید، این که سرمایه‌تان را بر روی یک سهم یا دو سهم متمرکز کنید ممکن است که البته خیلی بازدهی خوبی را برای شما به دنبال بیاورد ولی از آن طرف هم ممکن است که شما موقعیت‌های خوب سرمایه گذاری را از دست بدهید پس متنوع سازی کردن مخصوصا واسه آدم‌هایی که نمی‌خواهم بگویم خیلی مبتدی هستند اما آن طور حرفه‌ای نیستند خیلی مهم است و حتی من به خیلی از حرفه‌ای‌ها هم توصیه می‌کنم که یک سطوحی از متنوع سازی را داشته باشند اما این که حالا متنوع سازی چیست؟ و چه حدی دارد و آیا این که من بروم در یک لحظه سهام ۱۰۰ شرکت را خریداری کنم؟ نه این دیگر اصلا تمرکز ما را روی سبد سهاممان از بین می‌برد و معمولا با توجه به شرایط ۸ یا ۹ سهم یا در آخر ۱۵ سهم را بخرید خوب است حتی در بررسی‌های آماری که در ریاضیات دانشگاه صورت گرفته بیشتر از ۱۵ سهم توصیه نشده که در سبدتان باشد.

اما در متنوع سازی باید یک نکته‌ای را یادمان باشد من بعضی وقتا سبد بعضی از دوستانی را که می‌بینم بیشتر به شوخی به آن‌ها می‌گویم این سبد شبیه سطل آشغال است یعنی هر سهمی را هر کسی را که به آن‌ها توصیه کرده برای مثال به من زنگ زده گفتم به او فلان سهم را بخر و سپس خریده است و یا با دوست دیگری که در بورس کار می‌کرده تماس گرفته و دو تا سهم هم او به وی معرفی کرده و سپس آن‌ها را خریداری کرده و یا آن دوست دیگرش چهار سهم را معرفی کرده که سپس باز هم وی آن سهم‌ها را خریده است و در آخر می‌گوید من سبد متنوع ساخته‌ام! نه سبد متنوع سبدی است که ما با مطالعه کردن به آن برسیم و یعنی آن را از کانال‌های مطمئن بررسی کنیم و بر اساس حقیقت‌های اقتصادی و مالی شرکت‌هایی را انتخاب کنیم ولی خب این‌ها را در کنار یک دیگر بگذاریم و ممکن است آن چیزی که ما فکر می‌کردیم الان انجام نشود و یا برنامه شرکت عوض شود و رقیبی پیدا شود و یا اتفاقات سیاسی اقتصادی بیافتد و یک بیزینسی مثلا دچار مشکل شود و لذا متنوع سازی برای آن موقعیت‌هاست که به درد ما می‌خورد و نه این که حالا هر سهمی به گوشم رسید و بدون مطالعه خریداری کردم در آخر بگویم این سبد، سبد متنوعی است!.

The post مدیریت ریسک (تک سهم بودن یا متنوع سازی پرتفو) appeared first on خانه سرمایه.

منبع

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن