اخبار اقتصادی جهان

مازاد حساب جاری ژاپن به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر رسید

به دنبال کاهش صادرات؛

مازاد حساب جاری ژاپن به پایین‌ترین سطح پنج سال اخیر رسید

براساس داده‌های وزارت دارایی ژاپن مازاد حساب جاری این کشور پایین‌ترین رقم خود را در بیش از پنج سال اخیر به ثبت رسانده و عمده دلیل آن کاهش صادرات و ضربه سنگین ناشی از کرونا بر تقاضای خارجی بوده است.

به گزارش ایبِنا از رویترز، بکی از مقامات وزارت دارایی ژاپن گفت که مازاد حساب جاری توکیو در ماه ژوئن ۱۶۷.۵ میلیارد ین (۱.۵۸ میلیارد دلار) بوده است؛ این رقم پایین‌ترین مازاد حساب جاری ماهانه از ژانویه ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود.

این در حالی است که متوسط پیش بینی‌ها از مازاد حساب جاری ۱۱۰ میلیارد ین بوده و این رقم در ماه مه ۱.۱۷۷ تریلیون ین به ثبت رسید. حساب جاری ژاپن برای مدت ۶ سال متوالی نرخ صعودی را به ثبت رسانده است.

براساس داده‌ها، صادرات در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته ۲۵.۷ درصد کاهش یافته و ریزش صادرات خودرو و قطعات آن به آمریکا به شدت به اقتصاد این کشور آسیب زده است. در سوی دیگر، واردات سالانه نیز در ماه ژوئن ۱۴.۴ درصد کاهش یافته و این در حالی است که افت سالانه واردات در ماه مه ۲۷.۷ درصد بود و در نتیجه این اتفاق، کسری تجاری در ژوئن به ۱۵۷.۷ میلیارد ین رسید.

ریزش ۹۹.۹ درصدی گردشگران خارجی به دلیل محدودیت‌های مسافرتی اعمال شده برای تحدید شیوع کرونا، کسری به‌جا مانده از درآمدهای ناشی از بخش گردشگری را به ۱۵۷.۷ میلیارد ین در ماه ژوئن رساند.

تضعیف تقاضای خارجی نگرانی‌هایی را مبنی بر رکود ادامه‌دار در سومین اقتصاد بزرگ جهان ایجاد کرده است به طوری که برخی از تحلیل گران از احتمال ماندگار بودن تاثیرات بحران کووید-۱۹ بر رویکرد شرکت‌ها و خانواده‌ها تا سال آینده خبر داده‌اند. نظرسنجی رویترز نشان می‌دهد که تحلیلگران انتظار دارند تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماهه دوم ۲۷.۲درصد کاهش یافته باشد.

بیشتر بخوانید  رشد اقتصادی جهان تا اواسط سال ۲۰۲۱به سطوح پیش از پاندمی برمی‌گردد

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن