اخبار بورس

لزوم رفع مشکلات سامانه معالات همزمان با ورود سهام عدالت به بورس

لزوم رفع مشکلات سامانه معالات همزمان با ورود سهام عدالت به بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مشکلات و اختلالات متعدد ایجاد شده برای سامانه معاملات گفت: با توجه به ورود سهامداران عدالت به بازار سهام باید این مشکل زیرساختی در دادوستدهای بازار سرمایه حل شود.

علیرضا محمدپور در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به افت و خیرهای این روزهای بازار سرمایه گفت: متاسفانه یکی از مواردی که موجب شده تا معاملات بورس این روزها غیرقابل پیش‌بینی باشد اختلال در سامانه معاملات است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: کسب سود و زیاد در بازار سرمایه به تصمیم‌گیری و واکنش لحظه‌ای معامله‌گران بستگی دارد؛ از این رو زمانی که سامانه معاملات با اختلال مواجه می‌شود برخی از سهامداران ترجیح می‌دهند برای کنترل ریسک خود اقدام به فروش سهام کنند. به همین دلیل رفتار هیجانی در بازار سرمایه شکل می‌گیرد و نمی‌توان برداشت مناسبی از روند معاملات داشت.

وی تاکید کرد: متاسفانه خرابی و اشکالات در سامانه معاملات به امری عادی در دادوستدهای روزانه بازار سرمایه تبدیل شده است و هیچ عزم و اراده‌ای هم برای رفع این مشکل وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: جالب این که به تازگی نیز شرایطی فراهم آمده است تا دادوستد سهام عدالت نیز از طریق بازار سهام انجام شود که با توجه به این که سامانه معاملات جوابگوی نیاز سهامداران فعلی نیست، قابل تامل است که چگونه می‌توان دادوستدهای این بازار را با جمعیت ۵۰ میلیون سهامداران عدالت ادامه داد؟

وی تصریح کرد: نکته قابل تاکید این است که خرابی و مشکلات مربوط به سامانه معاملات نمی‌تواند تنها دلیل افت شاخص و قیمت سهام شرکت‌ها باشد، اما بدون شک می‌تواند به عنوان یکی از دلایل تشدید این روند مطرح باشد. ضمن این که وقتی نتوان برآیند درستی از قیمت سهام شرکت‌ها و عرضه و تقاضا داشت، این امری طبیعی است که برخی سهامداران اقدام به فروش هیجانی سهام خود کنند.

بیشتر بخوانید  هدف دولت از عرضه صندوق دارا دوم

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که خرابی سیستم معاملات حس ناامنی را در معامله‌گران ایجاد می‌کند، گفت: متولیان بازار سرمایه باید فکری برای حل این مشکلات کنند و با ورود سهامداران عدالت به بازار سهام نیز این مشکلات نمود بیشتری خواهد داشت.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن