اخبار بورس

لزوم حمایت از عرضه املاک بانکی در بورس

لزوم حمایت از عرضه املاک بانکی در بورس

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه باید از عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا حمایت شود، گفت: به زودی یک شفافیت آماری در خصوص میزان املاک بانک‌ها در کشور ایجاد می‌شود.

محمدقلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به اینکه بانک‌ها املاک مسکونی را در اختیار دارند که باید آن‌ها را واگذار کنند، گفت: با عرضه این املاک مازاد در راستای ساماندهی بازار مسکن‌ نیز گام برداشته خواهد شد.

وی افزود: موضوع عرضه املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا، امکان خوبی است تا از این طریق این واحدها به فروش رود و خریداران نیز آن‌ها را به چرخه بازار مسکن برگردانند، از سوی دیگر با حضور بانک‌ها در بورس می‌توان اطلاعات دقیقی از تعداد واحدهایی که بانک‌ها در اختیار دارند، به دست آورد.

یوسفی اظهار داشت: از آن طرف خریدارانی که این واحدها را نیز در اختیار می‌گیرند، به راحتی اطلاعات آن‌ها در دسترس است و با توجه به اینکه قرار است از خانه‌های خالی مالیات اخذ شود، اگر این واحدها دوباره خالی بماند، به راحتی می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد و از آن‌ها مالیات گرفت.

این اقتصاددان اضافه کرد: به طور کلی بانک‌ها باید اموال مازاد خود را واگذار کنند و به نظر می‌رسد با فراهم شدن عرضه این املاک در بورس کالا، بازار سرمایه بهترین مکان برای انجام این کار است، زیرا که در بورس یک بستر شفاف وجود دارد که همه چیز قابل رصد است و دیگر نمی‌تواند فساد و رانتی در این بین رخ دهد.

بیشتر بخوانید  تامین مالی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در بورس انجام شد

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که بانک ها باید از حضور در بازارهای مختلف از جمله مسکن خارج شوند و منابعی را که از فروش اموال و دارایی های خود به دست می‌آورند را به تسهیلات‌دهی به بخش‌های واقعی و مولد اقتصاد اختصاص دهند، در چنین صورتی است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و می‌تواند به سوی رونق حرکت کند.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن