اخبار بورس

عرضه‌های اولیه امسال بازار سهام در یک نگاه

عرضه‌های اولیه امسال بازار سهام در یک نگاه

از ابتدای امسال تاکنون چهار عرضه اولیه مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری صبا تأمین، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شیر پاستوریزه پگاه گیلان و مجتمع صنایع لاستیک یزد در بورس و فرابورس انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، یکی از مواردی که برای سرمایه‌گذاران بازار سهام بویژه افرادی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند از جذابیت برخوردار است، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس است. آن هم به این دلیل که این عرضه‌ها در بیشتر مواقع برای سرمایه‌گذاران سودآور است.

عرضه اولیه سهام یا به عبارت دیگر (initial public offering (ipo به معنای عرضه عمومی اولیه است که اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می‌شود. به بیانی دیگر هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس عرضه می‌گردد به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می‌شود.
از این رو با توجه به سودآوری عرضه‌های اولیه و نیز استقبال چشمگیر معامله‌گران از این عرضه‌ها از چند سال گذشته روش جدیدی با نام بوک بیلدینگ در این بازار برای عرضه‌های اولیه استفاده می‌شود که مهمترین مزیت این روش امکان ثبت سفارش به قیمت‌های متفاوت است. ضمن این که هر سفارش با توجه به حداکثر حجم مشخص شده در قیمتی که خریدار تعیین می‌کند در سامانه معاملات ثبت خواهد شد و در تخصیص سهام بی‌عدالتی ایجاد نخواهد شد.
همچنین در روش بوک بیلدینگ هر خریدار با توجه به تحلیل و بررسی‌های خود، درخواست خرید سهام را در ساعتی مشخص که از قبل ناظر بازار اعلام و در سیستم معاملاتی ثبت می‌کند.
در ادامه نگاهی داریم به جزئیات عرضه‌های اولیه صورت گرفته در بورس و فرابورس از ابتدای امسال تاکنون:
۱. عرضه اولیه تعداد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری صبا تأمین در روز ۲۰ فروردین با نماد معاملاتی "صبا" در فرابورس ایران، با مشارکت یک میلیون و ۹۳۰ هزار و ۸۳۸ کد معاملاتی و کشف قمیت ۱۲۰۰ تومانی برای هر سهم این شرکت.
۲. عرضه اولیه تعداد ۸ میلیارد سهم شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در روز ۲۷ فروردین با نماد معاملاتی "شستا" در بورس تهران، با مشارکت ۲ میلیون و ۶۰ هزار کد معاملاتی و کشف قیمت ۸۶۰ تومانی برای هر سهم این شرکت.
۳. عرضه اولیه تعداد ۳۴ میلیون سهم شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان در روز ۱۰ اردیبهشت با نماد معاملاتی "غگیلا" در فرابورس ایران، با مشارکت ۲ میلیون و ۳۸۶ هزار کد معاملاتی و کشف قیمت ۱۲۵۰۷ ریالی برای هر سهم این شرکت.
۴. عرضه اولیه ۵۱۰میلیون سهم شرکت مجتمع صنایع لاستیک یزد در روز ۳۱ اردیبهشت با نماد معاملاتی "پیزد" در فرابورس ایران، با مشارکت ۳ میلیون ۱۲۳ هزار و ۲۰۸ کد معاملاتی و کشف قیمت ۴۰۳۵۳ریال برای هر سهم این شرکت.

بیشتر بخوانید  پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن