اخبار بورس

صعود همیشگی بورس منطقی نیست

صعود همیشگی بورس منطقی نیست

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ محمدرضا خانی در واکنش به شایعاتی مبنی بر منفی شدن بازار به دلیل ابلاغیه اخیر سازمان مبنی بر رعایت سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام به ۵ درصد و فروش یکباره صندوق ها گفت: با توجه به رویه بازار در سال ۹۹ که شاهد حجم روزانه ۱۴ تا حتی ۳۰هزار میلیارد معامله در روز بودیم ، نمی‌توان دلیل روند نزولی بازار را در این ابلاغیه دانست. در این مدت تعداد زیادی سهامدار خرد با کدهای حقیقی وارد بازار سرمایه شدند که همزمان با روند رو به رشد بازار بود و بدلیل عدم شناخت و آگاهی بعضا رفتارهای هیجانی در شرایط صعود و ریزش شاخص هستیم.

وی با تاکید بر اینکه مدیران صندوق‌های بازار حرفه ای بوده و چنین رفتار غیر حرفه ای را ازخود بروز نمی‌دهند،‌ گفت: بسیاری از صندوق ها از حداکثر ظرفیت نصاب سرمایه گذاری در سهام استفاده نکرده و حتی برخی اصلاح پرتفوی خود را انجام داده‌اند ، بنابراین نمی‌توان روند این روزهای بازار را به موضوع ابلاغیه مربوط دانست.

خانی ادامه داد: با توجه به اینکه بازار در مقاطعی اصلاحات دارد این امر همزمان با مقاومت شاخص روی ۲ میلیون واحد بوده است که مصادف با بی برنامگی در عرضه صندوق دارا دوم و سود بود، از طرفی افزایش نرخ در بازار بدهی از ابتدای سال از ۱۵ درصد به ۲۱ خود عاملی بر این شد که در مجموع موجب روند منفی بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تصریح اینکه طبق قاعده بازار صعود و نزول امری طبیعی است، گفت: با توجه به اصلاح ۲۰ تا ۳۰ درصدی در برخی نمادها وحمایت مناسب انجام شده روی سهام بنیادی باید منتظر قیمت های جذاب شده و روند صعودی بازار بود.

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن