اخبار اقتصادی جهان

صعود بازارهای سهام آسیا

صعود بازارهای سهام آسیا

سهام آسیا نزدیک به بالاترین سطح سه ساله رسید، نرخ اوراق قرضه در ایالات متحده افزایش یافته است.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، روز پنجشنبه سهام آسیا نزدیک به اوج سه ساله به خود رسید و اوراق قرضه روند صعودی خود را افزایش دادند زیرا سرمایه گذاران احتمال می دادند که خط مشی سیاست ایالات متحده به نفع برخی صنایع باشد و همچنین وام های دولت را نیز محدود کند.
خطر یک انتخابات طولانی مدت همچنان ادامه دارد، اگرچه شمارش به طور منظم در حال پیشرفت است و جو بایدن، رقیب دموکرات، در ایالت های مهم با اختلاف کمی جلوتر است.
در حالی که نتیجه رسمی انتخابات ایالات متحده نامعلوم است، احتمال پیروزی بایدن و کنترل سنا توسط جمهوری خواهان به طور فزاینده ای در حال تحقق است. این نتیجه اغلب به عنوان سناریوی طلایی برای بازارهای مالی دیده می شود – هیچ تغییری در سیاست های اساسی ایجاد نمی شود و بانک فدرال با ارائه نقدینگی کافی از اقتصاد و بازارهای مالی در صورت لزوم، حمایت می کند. این دولت محرک مالی و هرگونه تغییر سیاست اساسی را محدود می کند، که باعث رشد سهام‌هایی مانند مراقبت های بهداشتی و فناوری اطلاعات می شود.
ام اس سی آی گسترده ترین شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه در خارج از ژاپن ۲ درصد صعود کرد تا به بالاترین حد خود از فوریه ۲۰۱۸ برسد. نیک کی ژاپن ۱.۷ درصد افزایش یافت و به بالای ۹ ماه رسید و کره جنوبی ۲.۴ درصد افزایش داشت. تراشه های آبی چینی ۱.۳ درصد افزایش یافتند، با یک گفتگو ممکن است کاخ سفید بایدن تعرفه های جنگ تجاری را کاهش دهد.
معاملات آتی برای اس اند پی ۵۰۰، ۰.۶ درصد و معاملات آتی نزداک ۱.۴درصد اعلام شد. معاملات آتی یورو استاکس اکس ۵۰، ۰.۳ درصد و معاملات آتی اف تی اس ای ۰.۲۵ درصد افزایش داشتند.
احتمال دستیابی دموکرات ها به مجلس سنا کمرنگ است و در صورتی که بایدن کاخ سفید را به دست بگیرد، به بن بست می رسد. بازارهای اوراق قرضه تصور می کردند که دولت نامنسجم جدید احتمال هزینه های تأمین شده با بدهی برای محرک و زیرساخت ها در سال آینده را کاهش می دهد و بنابراین عرضه اوراق قرضه کمتر است.
با این وجود بازده ۱۰ ساله اوراق خزانه داری تا ۰.۷۴ درصد سقوط کرد، در حالی که چهارشنبه به بالاترین سطح ۵ ماهه ۰.۹۳ درصد رسید. افت یک شبه ۱۱ واحدی بزرگترین تغییر یک روزه از زمان وحشت بازاراز COVID-19 در ماه مارس بود.
همانطور که فدرال رزرو و بانک انگلیس در حال برگزاری جلسات سیاستگذاری هستند، احتمال کاهش یافته بسته محرک مالی ایالات متحده فشار زیادی را برای تزریق نقدینگی بر روی بانکهای مرکزی در سطح جهان ایجاد می کند.
تمرکز مجدد برکاهش نرخ بهره فدرال رزرو، پس از یک شب، دلار را مهار کرد. آخرین شاخص دلار در ۹۳.۳۶۲ بود، که در نزدیکی پایین ترین نرخ روز چهارشنبه ۹۳.۰۷۰ نسبت به بالاترین سطح ۹۴.۳۰۸ قرار داشت.
به همین ترتیب، دلار به ۱۰۴.۳۸ ین رسید و برای مدت کوتاهی در یک شب به ۱۰۵.۳۲ رسید. یورو با قیمت ۱.۱۷۳۴ دلار از پایین ترین سطح ۱.۱۶۰۲ دلار فاصله داشت. استرلینگ هم دردسرهایی داشت.
روز پنجشنبه بانک انگلیس انگیزه خرید اوراق قرضه عظیم خود را با ۱۵۰ میلیارد پوند دیگر(۱۹۴.۶۱ میلیارد دلار) افزایش داد و به هدف کل ۸۹۵ میلیارد دلار رسید و تلاش کرد اقتصاد انگلیس را در برابر دومین ضربه تعطیلی ویروس کرونا کاهش دهد.
روزنامه تلگراف پیشتر گزارش داده بود که بانک انگلیس در حال بررسی تغییر نرخ بهره منفی است. پوند با ۰.۳ درصد کاهش به ۱.۲۹۴۱ دلار رسید، در حالی که اوج آن یکشنبه ۱.۳۱۳۹ دلار بود. تمام صحبت های سیاسی، کف قیمت طلا را پایین آورد و این فلز را با ۱۹۰۹.۱ دلار در هر اونس، محکم تر کرد.
هر بشکه نفت خام آمریکا با ۸۷۸ سنت کاهش به۳۸.۳۷ دلار در هر بشکه رسید، این در حالی است که چهارشنبه افزایش ۴ درصدی را تجربه کرد، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با افت ۸۰ سنت به ۴۰.۴۳دلار رسید.

بیشتر بخوانید  بازار نفت رفته رفته متعادل می‌شود

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن