عمومی/public

سقوط ۷۰ درصدی اتریوم از اوج‌ تاریخی قبلی به اوج سال ۲۰۱۸؛ روند نزولی تغییر می‌کند؟

سقوط ۷۰ درصدی اتریوم از اوج‌ تاریخی قبلی به اوج سال ۲۰۱۸؛ روند نزولی تغییر می‌کند؟

قیمت اتریوم اکنون به زیر سطح اوج تاریخی سال ۲۰۱۸ رسیده است و کارشناسان از احتمال سقوط بیشتر این ارز دیجیتال خبر می‌دهند. با این حال، یکی از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران برجسته بازار با اشاره به یک سیگنال مهم روی نمودار اتریوم، به‌نوعی به احتمال تغییر روند نزولی این ارز دیجیتال اشاره کرده است.

به گزارش یوتودی، اتریوم امروز در پایین‌ترین سطح به ۱٬۴۲۳ دلار سقوط کرد که کمترین قیمت این ارز دیجیتال از اول مارس ۲۰۲۱ (۱۱ اسفند ۱۳۹۹) است.

نمودار قیمت اتریوم در نمای ۱ روزه.

این آلت کوین پرچم‌دار اکنون بیش از ۷۰ درصد از اوج قیمتی ماه نوامبر (آبان) خود، یعنی ۴٬۸۷۸ دلار افت داشته و تنها در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۱۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است. علاوه بر این، داده‌های وب‌سایت تحلیلی کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهد بیش از ۱۲۸ میلیون دلار موقعیت معاملاتی اتریوم تنها در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده که بیش از ۷۰ درصد از این موقعیت‌های معاملاتی، لانگ (خرید) بوده است.

در واقع، در اتفاقی شوکه‌کننده برای خریداران، اتریوم اکنون به قیمتی پایین‌تر از اوج سال ۲۰۱۸ خود، یعنی ۱٬۴۴۰ دلار سقوط کرده است.

با این حال، اگر به تاریخ اتریوم نگاه کنیم، با توجه به اینکه این ارز دیجیتال در بازار نزولی قبلی خود به ناحیه دو رقمی (زیر ۱۰۰ دلار) سقوط کرده بود، احتمالاً همچنان جای بیشتری برای افت خواهد داشت.

همچنین داده‌های گلسنود (Glassnode)، پلتفرم تجزیه‌وتحلیل ارزهای دیجیتال، نیز نشان می‌دهد که اتریوم اکنون بیش از ۱۸ درصد کمتر از قیمت تحقق‌یافته خود (۱٬۷۸۲ دلار) معامله می‌شود. منظور از قیمت تحقق‌یافته متوسط قیمت خرید تمام اتریوم‌های درگردش است که که با سقوط قیمت بازار به زیر آن سطح، اکثر عرضه درگردش اتریوم دچار ضرر خواهد شد. از طرفی، قیمت تحقق‌یافته برای سپرده‌های اتریوم سهام‌گذاری‌شده در «اتریوم ۲.۰» حدود ۲٬۴۰۴ دلار است؛ به این معنا که سهام‌گذاران اتریوم ۲.۰ اکنون با ضرر تقریباً ۴۰ درصدی روبه‌رو هستند.

همان طور که اسکات ملکر (Scott Melker)، سرمایه‌گذار برجسته بازار نیز اخیراً اشاره کرده، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار هفتگی اتریوم برای دومین بار در طول تاریخ این ارز دیجیتال در محدوده اشباع فروش قرار گرفته است.

شاخص RSI اتریوم در نمای ۱ هفته‌ای.

از ابتدای سال جاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اتریوم در حال ازدست‌دادن سرمایه بوده‌اند و به نظر می‌رسد علاقه سرمایه‌گذاران به این آلت کوین کاهش یافته است. هم‌زمان‌شدن این موضوع با افزایش موجودی اتریوم صرافی‌ها و سیگنال‌های نزولی تکنیکال، به سقوط اخیر دامن زده است.

با این حال، انتظار می‌رود انتقال اتریوم به مدل اجماع اثبات سهام که احتمالاً تا اواخر امسال انجام می‌شود، تأثیر مثبتی روی بازار اتریوم بگذارد. اوایل هفته گذشته توسعه‌دهندگان اتریوم توانستد انتقال آزمایشی این اتریوم به نسخه دوم را با کمک شبکه آزمایشی راپستن (Ropsten) به اتمام برسانند؛ هرچند ظاهراً در جریان این انتقال توسعه‌دهندگان با چند مشکل فنی هم مواجه شده‌اند و ممکن است تاریخ احتمالی این به‌روزرسانی که تابستان امسال اعلام شده بود، دوباره به تعویق بیفتد.

سقوط ۷۰ درصدی اتریوم از اوج‌ تاریخی قبلی به اوج سال ۲۰۱۸؛ روند نزولی تغییر می‌کند؟

در این باره بیشتر بخوانید

  • یک تحلیل‌گر پیش‌بینی کرد قیمت اتریوم در ۲۰۲۱ به ۱,۰۰۰ دلار برسد
  • قیمت اتریوم به ۶۰۰ دلار رسید؛ بررسی ۳ دلیل اصلی
  • چرا قیمت اتریوم درست بعد از به‌روزرسانی بزرگ اتریوم ۲.۰ سقوط کرد؟
  • موجودی اتریوم صرافی‌ها به کمترین میزان در یک ماه اخیر رسید؛ ۳ دلیل برای این اتفاق
  • به‌روزرسانی شبکه اتریوم به مدل اثبات سهام چه تأثیری بر بازار بیت کوین دارد؟

منبع

برچسب ها

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن