اخبار اقتصادی جهان

سرانجام اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در ژانویه موافقت کرد

سرانجام اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در ژانویه موافقت کرد

سرانجام اوپک پلاس در مورد کاهش تولید نفت در سال ۲۰۲۱ به توافق رسید.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، پس از بحث های فراوان، سرانجام گروه اوپک پلاس در مورد تولید نفت برای سال آینده یا حداقل برای ژانویه به توافق رسیدند.

گروه اوپک پلاس، ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه به سهمیه تولید نفت خود اضافه می کند، که در حال حاضر خواستار کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه در روز است. کاهش تولید کل در ژانویه تنها ۷.۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

سهمیه های تعیین شده در آینده می توانند افزایش یا سقوط کنند و برای تعیین سطح تولید نفت بعد از ژانویه، وزرای اوپک پلاس جلسات اضافی، هر ماه یک جلسه برگزار می کنند.

از این توافق نامه به عنوان یک برد همه طرفه یاد می شود، اگرچه پشت درهای بسته، بعید به نظر می رسد که همه وزرا چنین احساسی داشته باشند، در حالی که برخی از وزرا قبل از این جلسه با صراحت مخالفت می کردند که هر تولید دیگری را از ترس اینکه تقاضای نفت نتواند هیچ تولید اضافی را حفظ کند، اضافه کنند.

یکی از نمایندگان گفت: علاوه بر این توافق برای اضافه کردن تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز، اعضای اوپک پلاس که در حفظ سهمیه تولید خود عقب هستند، باید اختلاف بین حالا و مارس را جبران کنند.

• سهم روسیه از تولید اضافی ۵۰۰ هزار بشکه در روز ژانویه، ۱۲۵ هزار بشکه در روز است.

بیشتر بخوانید  تاکید مقامات ارشد چین و آمریکا بر تعهد به فاز اول توافق تجاری

• کشورها یا می توانند از بخشی از افزایش ۵۰۰ هزار بشکه در روزشان استفاده کنند با افزایش تولید کامل یا برای تأخیرها می توانند سهم خود را از کمک هزینه اضافی برای جبران هرگونه کاهش جبرانی اضافی که باید انجام دهند، استفاده کنند.

این واقعیت که این توافق نامه فقط ژانویه را در بر می گیرد، می تواند به معنای وجود امتیازات سنگین باشد که برای دستیابی به اجماع باید انجام می شد. اما توافق فقط در ماه ژانویه انعطاف پذیر می شود که به این گروه امکان می دهد در برابر نوسانات تقاضا واکنش نشان دهند.

توافق فقط در ژانویه باید تأثیر قابل توجهی بر نوسان قیمت نفت در ماه های آینده داشته باشد. با اعلامیه های جدید اوپک در هر ماه، بازار از هر کلمه ای سردر گم خواهد شد و قیمت نفت، به نوع آن پاسخ خواهد داد.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن