اخبار بورس

زمان اعمال ابلاغیه کاهش ضریب اعتباری در بازار سرمایه اعلام شد

زمان اعمال ابلاغیه کاهش ضریب اعتباری در بازار سرمایه اعلام شد

سازمان بورس با ابلاغ آخرین اصلاحات مصوبه کمیته پایش ریسک بازار از زمان اعمال کاهش ضریب اعتباری به ۲۵ درصد خبر داد.

به گزارش ایبِنا، مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: پیرو ابلاغ پیوست بند ۸ صورتجلسه سه مرداد سال گذشته هیات مدیره سازمان در خصوص اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و آخرین اصلاحات مصوبه کمیته پایش ریسک بازار در خصوص بندهای ۱-۱ و ۳ مصوبه فوق و با استناد به اختیارات اعطایی به کمیته پایش ریسک بازار طبق مصوبه مزبور، تصمیمات مقرر در بندهای ۱ و ۲ صورت جلسه ۱۳ اردیبهشت کمیته پایش ریسک بازار در خصوص اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس به شرح زیر جهت اطلاع و اقدام مقتضی ابلاغ می‌شود:

۱. در خصوص کاهش ضریب تعدیل سهام و حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری اوراق بهادار(ماده ۶ دستورالعمل خرید اعتباری اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس) به شرح زیر تصمیم گیری شد:

– در مورد سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس، ۲۵ درصد قیمت پایانی

– ضرایب به دلیل تعیین شده برای حق تقدم خرید سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس سهام حق تقدم سهام درج شده در هر یک از بازارهای پایه فرابورس به موجب ابلاغیه های قبلی مدیریت نظارت بر کارگزاران نیز متناسباً کاهش خواهند یافت.

READ  چرا بورس دیروز مثبت شد؟

– در مورد واحدهای سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، ۱۰۰ درصد ضریب تعیین شده درخصوص سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران و بازار اول و دوم فرابورس نسبت به قیمت پایانی

– ضرایب جدید تعدیل سهام و حق تقدم سهام و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در محاسبه حساب تضمین معاملات اعتباری از ۲۲ اردیبهشت لازم الاجرا بوده و در سامانه های نظارتی اعمال می شود.

۲. در خصوص کاهش سقف اعتبار اعطایی و هر یک از مشتریان حقوقی به شرح زیر تصمیم گیری شد:

– مقرر شد سقف اعتبار اعطایی به هر مشتری حقوقی که طبق مقررات موجود در حال حاضر حداکثر معادل ۱.۵ برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده است، حداکثر یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده کاهش یابد.

– در خصوص مشتریان حقوقی جدید کارگزاری و آن دسته از مشتریان حقوقی فعلی کارگزاری اعتبار تخصیص داده شده به آنها کمتر از یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزاری است، نصاب مذکور از تاریخ این ابلاغیه و در خصوص آن دسته از مشتریان حقوق فعلی کارگزاری که اعتبار تخصیص داده شده به آنها بیشتر از نصاب فوق الذکر است، نصاب مذکور از یک تیرماه لازم الاجرا خواهد بود.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا