اخبار اقتصادی جهان

رییس بانک مرکزی انگلیس از احتمال اعمال نرخ بهره منفی خبر داد

رییس بانک مرکزی انگلیس از احتمال اعمال نرخ بهره منفی خبر داد

رییس تازه وارد بانک مرکزی انگلیس با اشاره به اینکه این نهاد همچنان ابزار قدرتمند در اختیار دارد از احتمال کاهش نرخ بهره به زیر صفر خبر داد.

به گزارش ایبِنا از نیویورک تایمز، «اندرو بیلی» که دوران تصدی خود را از مارس آغاز کرد، رد جریان سخنرانی خود در گردهمایی مجازی فدرال رزرو در کانزاس سیتی تاکید کرد که او و همکارانش به نرخ بهره منفی به عنوان ابزاری محتمل در راستای تقویت رشد اقتصادی نگاه می کنند آن هم در برهه ای که نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته در سطوح بسیار پایینی قرار دارد.

بیلی در ادامه گفت: بانک مرکزی روشن کرده است که در جعبه ابزار آن، ابزارهای دیگری همچون نرخ بهره منفی وجود دارد. دستمان خالی نیست.

بانک‌های مرکزی سراسر جهان همچون بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را به زیر صفر کاهش داده و هدف آنان از این کار برحذر داشتن بانک‌ها از انباشتن نقدینگی خود در بانک های مرکزی و ترغیب آنان به اعطای وام بیشتر بوده است.

در سوی دیگر، مقامات فدرال رزرو همواره اتخاذ چنین سیاستی را رد کرده‌اند؛ به اعتقاد آنان در موثر بودن چنین ابزاری ابهام داشته و فکر می‌کنند نرخ بهره منفی در آمریکا جواب نمی‌دهد.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن