اخبار بورس

ریزش شاخص بورس در مدت اخیر ارتباطی به نرخ سود ندارد

ریزش شاخص بورس در مدت اخیر ارتباطی به نرخ سود ندارد

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار کرد: ریزش شاخص بورس در مدت اخیر ارتباطی به نرخ سود ندارد و عوامل بسیاری در این موضوع دخیل هستند که نباید دلیل کل تغییرات بازار سرمایه را از نرخ سود دانست.

به گزارش ایبِنا، ‌مدتی است زمزمه افزایش نرخ سود بانکی به گوش می‌رسد اما هنوز تصمیمی در اینباره گرفته نشده و رییس کل بانک مرکزی آن را رد می کند، به نحوی که حتی از روش‌های دیگر به جای این مورد برای کنترل نقدینگی استفاده کرده است. از سوی دیگر اما نرخ سود بازار بین بانکی چند ماهی است که با رشد همراه بوده و حال برخی افراد ریزش شاخص بورس در مدت اخیر را به این اتفاق ربط داده‌اند در حالی که اینطور نیست. شاید بتوان گفت رشد نرخ سود بانکی بر بازارهای مختلف تاثیرگذار خواهد بود، اما نرخ سود بازار بین بانکی نمی‌تواند تاثیری بر شاخص بورس و دیگر بازارها داشته باشد.

در همین باره، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار کرد: ریزش شاخص بورس در مدت اخیر ارتباطی به نرخ سود ندارد و عوامل بسیاری در این موضوع دخیل هستند که نباید دلیل کل تغییرات بازار سرمایه را از نرخ سود دانست، چرا که اظهار نظر کارشناسی شده‌ای نیست.

محمدرضا معتمد در گفت‌وگو با ایبِنا تصریح کرد: اگرچه تغییرات نرخ بهره بر دیگر بازارها تاثیر گذار خواهد بود و بعضا شاهد هستیم برخی بانک ها به دارندگان سپرده‌های مهم درباره افزایش نرخ سود پیشنهاداتی می‌دهند، اما در حال حاضر نمی‌توان گفت تاثیری بر ریزش شاخص بورس گذاشته است.

بیشتر بخوانید  افزایش ضریب تضمین معاملات اعتباری در بورس به ۳۵ درصد

وی ادامه داد: طبیعی است که در هر اقتصادی سرمایه‌گذار محاسبه می‌کند که نرخ بازدهی سالانه در کدام بازار بیشتر خواهد بود و به‌تبع آن سرمایه خود را در آن بازار قرار می‌دهد. بنابراین وقتی نرخ سود بانکی بالا برود طبیعتا پول از دیگر بازارها جمع‌آوری و وارد این سیستم می‌شود.

معتمد با اشاره به اینکه البته این موضوع ممکن است به بخش تولید و ایجاد تورم در اقتصاد آسیب وارد کند، تاکید کرد: به همین دلیل تصور می‌شود که چون تمام بازارها به هم ارتباط دارند و وابسته هستند، در نتیجه تغییرات نرخ ارز یا نرخ سود بانکی ممکن است در دیگر بازارها از جمله بازار سرمایه اثرگذاری داشته باشد.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: کاهش نرخ بهره در ابتدای سال باعث شد پول‌ها به سمت بازار سرمایه بیاید.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن