اخبار اقتصادی جهان

روند کاهشی تورم هسته در منطقه یورو به شدت کُند شد

روند کاهشی تورم هسته در منطقه یورو به شدت کُند شد

مرکز آمار اتحادیه اروپا تایید کرد که شاخص قیمت مصرف کننده در این بلوک در ماه آگوست بدنبال افت بهای حامل‌های انرژی کاهش پیدا کرده اما تورم هسته که این عوامل پرنوسان را شامل نمی‌شود،به شدت کند شده است.

به گزارش ایبنا، نرخ تورم در ۱۹ کشور با واحد پول یورو در آگوست نسبت به ماه گذشته ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد که با برآوردهای اولیه یورواستت و انتظارات بازار همخوانی داشت.

قیمت حامل‌های انرژی که در آگوست نسبت به سال گذشته ۷.۸ درصد کاهش یافته است، بیشترین تاثیر را روی تورم کل شاخص قیمت مصرف‌کننده داشته و باعث کسر ۰.۷۷ واحد درصد از رقم نهایی شده است.

سایر کالاهای صنعتی نیز باعث کسر ۰.۰۳ واحد درصد از شاخص نهایی شده و افزایش ۰.۳۳ واحدی بهای مواد غذایی، نوشیدنی و دخانیات و همچنین ۰.۳۰ واحدی قیمت خدمات را جبران کرد.

بدون در نظر گرفتن نوسان قیمت مواد غذایی و حامل های انرژی یا آنچه بانک مرکزی اروپا «تورم هسته» می نامد، قیمت ها به ازای هر ۰.۶ درصد افزایش سالانه، با افت ۰.۵ درصد در ماه روبرو شده است.

بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا نرخ تورم را در میان مدت پایین تر از ۲درصد اما نزدیک به آن نگه داشته و در تصمیمات سیاستی خود شاخص تورم هسته را به دقت زیر نظر دارد.

منبع : ایبنا

بیشتر بخوانید  بازار نفت در برزخ عدم کاهش چشمگیر قیمت و احیای راکد
کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن