اخبار بورس

رشد ۱۲.۳ میلیارد دلاری ارزش بازار شرکت‌های معدنی

رشد ۱۲.۳ میلیارد دلاری ارزش بازار شرکت‌های معدنی

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، برپایه جداول آماری مربوط به ۸۵ شرکت بخش معدن و صنایع معدنی که در هفته گذشته ارزش سهام آنها جهش۱۶.۲ درصدی داشتند و برابر با ۲۶۱ هزار میلیارد تومان بود.

ارزش سهام شرکت های مزبور به یک هزار و ۸۶۸ هزار میلیارد تومان (برابر با ۸۸.۲ میلیارد دلار) رسید و یا ۲۴.۹ درصد ارزش کل بازار را به خود اختصاص داد.

بررسی وضعیت ارزش سهام ۸۵ شرکت یاد شده در هفته گذشته نشان می دهد، فولاد کاوه جنوب کیش با افزایش ۲۷.۳ درصد بالاترین رشد را در پایان هفته رقم زد، ضمن اینکه کمترین افزایش ۰.۵ درصد ثبت شد که مربوط به معدنی املاح ایران در این گروه بود.

همچنین در بین ۸۵ شرکت مورد بررسی تعداد ۳۴ شرکت در پایان هفته رشد مثبت داشتند که در واقع بیش از ۴۰ درصد بودند، دو شرکت بدون تغییر و بقیه در سطح ۰.۱ تا ۱۳.۴ درصد منفی بودند.

فهرست ۸۵ شرکت بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد که سیمانی ها حدود ۴۰ درصد از نظر تعداد را به خود اختصاص داده اند و فولادی ها هم سهم نزدیک به ۱۸ درصد از نظر تعداد را در این مجموعه دارند.

بخش معدن و صنایع معدنی در سالهای ۹۸-۱۳۹۷ سالیانه بیش از ۹ میلیارد دلار از ارزش صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص دادند.

ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع در جایگاه دهم جهانی جای دارد و از لحاظ ذخیره شناسایی شده با حدود ۶۰ میلیارد تن که نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، در رتبه پانزدهم دنیا قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید  نقش کلیدی بازارگردان‌ها در مدیریت هیجان بازار سرمایه

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن