دیگر رسانه ها

راهنمای خرید لوله و اتصالات 5 لایه

لوله پنج لایه یکی از پر کاربرد ترین لوله های ساختمانی است که برای موارد گوناگونی می توان از آنها استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که مورد مصرف این لوله ها تنها در منازل یا ساختمان ها نیست. اما با توجه به استفاده ی گسترده ی لوله ۵ لایه در ساختمان ها آنچه این روز ها در مورد این دسته از لوله ها مورد توجه خریداران قرار گرفته است، استفاده از آنها در فعالیت های ساختمانی و منازل مسکونی است. در ادامه ی این مطلب به توضیح جامع در مورد لوله پنج لایه و معرفی بهترین برندهای آن می پردازیم .

نیوپایپ و سوپرپایپ

این دو شرکت از برترین برندهای لوله و اتصالات در ایران می باشند. در بازار به طور حتم شما قادرید تا برند های مختلفی را از نزدیک مشاهده کنید و از آنها برای لوله کشی های ساختمان خود بهره ببرید. اما باید توجه داشته باشید که یک لوله ی بی کیفیت و نامرغوب باعث راه اندازی یک سیستم بی کیفیت خواهد شد که به مرور زمان باعث به وجود آمدن هزینه های نگهداری و تعمیرات بسیاری خواهد شد. این مورد در مورد اتصالات نیز صادق است و باید در حین خرید اتصالات ساختمانی هم به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

کاربرد لوله و اتصالات 5 لایه در ساختمان

لوله ۵ لایه در موقعیت های مختلفی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما مهمترین کاربرد های آنها که عموما مربوط به ساختمان ها می شود، عبارتند از:

 • استفاده از لوله پنج لایه به منظور راه اندازی سیستم آب آشامیدنی یا آب بهداشتی در ساختمان های مسکونی یا تجاری
 • به کار گیری لوله پنج لایه به منظور راه اندازی سیستم گرمایش از کف منازل و گلخانه ها که این روز ها بسیار باب شده است و دارای مزایای فراوانی است.

لوله کشی آب با لوله و اتصالات 5 لایه

یک لوله برای اینکه بتواند به عنوان لوله ی آب بهداشتی در ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و به خوبی آب سرد و آب گرم را از درون خود انتقال دهد، باید یک سری ویژگی ها را در خود داشته باشد. مهمترین نکته این است که این لوله ها نباید به هیچ عنوان خواص آب را دچار تغییر کنند. لوله ۵ لایه تولید شده است تا تضمین کند که آب در بهترین وضعیت خود به دست مصرف کنندگان می رسد.

مزایای لوله و اتصالات 5 لایه

همانطور که گفته شد، لوله ی آب باید تمام خواص شیمیایی آب را حفظ کند و آن را به سلامت به دست مصرف کننده برساند. لوله ۵ لایه که از دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه ورقه ی آلومینیوم ساخته شده است، به دلیل خواصی که دارد، بهترین انتخاب برای انتقال آب بهداشتی است. برخی از ویژگی های این لوله ها عبارتند از:

 • لوله ۵ لایه به هیچ عنوان جلبک نمی بندد و از این رو می تواند برای سالیان طولانی آب با کیفیت را برای شما تامین کند.
 • لوله های پنج لایه زنگ نمی زنند و دچار خوردگی نمی شوند، از این رو کیفیت آب مصرفی را کاهش نخواهند داد.
 • انبساط طولی کم در لوله های پنج لایه یکی دیگر از دلایل مهمی است که می توان در سیستم های آب آشامیدنی و آب بهداشتی سرد و به ویژه گرم، از این لوله ها بهره برد.
 • لوله پنج لایه قادر است تا دمای ۹۰ درجه ی سانتی گراد را تحمل کند. بنابراین گزینه ی مناسبی برای لوله های آب گرم مصرفی منازل است.
 • این لوله ها در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
 • از آنجایی که این لوله ها وزن سبکی دارند، نصب و راه اندازی یک سیستم آبرسانی یا سیستم گرمایش از کف با این لوله ها بسیار آسان تر از سایر لوله ها است.
 • سطح درون لوله پنج لایه نرم است و شما بسیار کمتر شاهد افت فشار در این لوله ها هستید.
 • عدم نفوذ اکسیژن در این لوله ها (به دلیل وجود لایه ی آلومینیومی) باعث ثابت ماندن رنگ آب می شود.

لوله و اتصالات سوپرپایپ

بدون شک در هر ساختمانی که کیفیت نقش اول را دارد و پروژه آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که کارفرما جای هیچ گونه ریسک را جایز نمی بیند، لوله و اتصالات سوپرپایپ حرف اول را خواهند زد. بسیاری از کارشناسان و متخصصین تاسیسات در کشور، سوپر پایپ را به عنوان یک قطب بسیار قوی و کاملا متفاوت در این صنعت می شناسند و حساب ویژه ای روی آن باز می کنند. کیفیت ممتاز، اطمینان، ایمنی و راحتی بیشتر از ویژگی های لوله و اتصالات سوپر پایپ به شمار می آید.

خرید لوله و اتصالات سوپرپایپ

لوله و اتصالات نیوپایپ

لوله2

نیوپایپ برند محبوب لوله های پنج لایه تلفیقی(pex_b_al_pex)  با طول عمر بیش از 50 سال است. لوله های پنج لایه نیوپایپ از تلفیق فلز و پلیمر تولید می شوند و سازگاری با دمای حداکثر 90 درجه، ظریب انبساط طولی بسیار ناچیز و اتصالات پرسی و کوپلی با بالاترین کیفیت از ویژگی ها منحصر به فرد محصولات نیوپایپ است.

با پیشرفت علم و صنعت و بهینه سازی تولیدات، سیر تولید و به کارگیری لوله و اتصالات نیز دچار تغییر شد  و محصولات جدید با قابلیت های نوین جایگزین تولیدات و فناوری سابق گشت.

با توجه به هزینه های گزافی که برای ساخت یک ساختمان صرف می شود، کیفیت بالای مواد مورد استفاده اهمیت زیادی دارد. به این ترتیب تکنولوژی های جدید در ساخت ساختمان و تولید تاسیسات ساختمانی ورود پیدا کردند. این تکنولوژی ها لوله های تلفیقی پنج لایه ای را به دنبال داشتند تا با طول عمر بالای 50 سال، طول عمر کلی ساختمان را بالا برده و از استهلاک آن جلوگیری می کنند.

خوردگی و رسوب گیری در لوله های فلزی و همچنین انبساط حرارتی زیاد، تاب نیاوردن در قبال گرما و فشاربالا  ونفوذپذیری اکسیژن در لوله های پلیمری، هر سال خسارت و هزینه های زیادی به صورت غیرمستقیم و مستقیم بر تاسیسات وارد می کرد. تا این که لوله هایی با تکنولوژی جدید همچون محصولات نیوپایپ  با تلفیق فلزو پلیمرو بهره گیری از مزایای لوله های پلیمری و فلزی تا حدود زیادی این مشکلات را بر طرف نمودند. محصولات نیوپایپ از بهترین نوع پلی اتیلن ساخته می شوند.

خرید لوله و اتصالات نیوپایپ

تفاوت لوله و اتصالات پنج لایه با تک لایه

لوله تک لایه یک نسل قدیمی تر از لوله های پنج لایه است و هنوز هم در برخی ساختمان ها برای انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد. البته به دلایل کاملا فنی و علمی، شما بهتر است که از لوله های 5 لایه به منظور انتقال آب بهداشتی و آشامیدنی منازل استفاده نمایید. برخی از این دلایل عبارتند از:

با مشاهده لیست قیمت لوله های پنج لایه سوپر پایپ و نیو پایپ متوجه خواهید شد که قیمت لوله ۵ لایه بیشتر از لوله های تک لایه است. با توجه به امکانات بیشتر لوله های پنج لایه، می شد حدس زد که قیمت لوله ۵ لایه احتمالا بالاتر خواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از لوله های پنج لایه، نیاز شما را به نگهداری و تعمیرات احتمالی بسیار کم خواهد کرد و شما را از شر هزینه های اضافی تعمیر و تعویض لوله ها خلاص خواهد کرد.

لوله پنج لایه نیوپایپ و سوپر پایپ بدون استفاده از هیچ گونه سد کننده ی اکسیژن و تنها با تکیه بر لایه ی آلومینیومی موجود در آن، مانع ورود اکسیژن به آب می شود. شما این ویژگی را در لوله ی تک لایه مشاهده نخواهید کرد و عبور آب داغ می تواند رنگ و مزه ی آب مصرفی شما را تغییر دهد.

شدت جریان آب، یکی از ویژگی های مهم در لوله های انتقال آب است. از آنجایی که قطر داخلی لوله ۵ لایه، بیشتر از قطر داخلی لوله ی تک لایه است، فشار آب عبوری از درون لوله های پنج لایه بیشتر خواهد بود. با توجه به فشار پایین آب لوله کشی در بسیاری از منزل، در کنار استفاده از پمپ آب و منبع تحت فشار، این لوله ها نیز می توانند بسیار کاربردی باشند.

میزان تحمل دما و فشار در لوله های پنج لایه بالاتر از لوله های تک لایه است و از این رو احتمال خرابی و پارگی در آن ها بسیار کمتر خواهد بود. لوله پنج لایه سوپرپایپ و نیوپایپ از برند های برتر در این زمینه هستند و در حال حاضر علاوه بر استفاده در سیستم آب آشامیدنی منازل، در بسیاری از سیستم های گرمایشی نظیر رادیات ها، سیستم گرمایش از کف ساختمان ها و سیستم گرمایش از کف گلخانه ها از آنها استفاده می شود.

ضریب طولی کم، یکی از ویژگی های مهم برای لوله هایی است که قرار است آب داغ از درون آنها عبور کند. عبور آب داغ می تواند.

تفاوت لوله های 5 لایه با لوله های فلزی و پلاستیکی

پیش از آنکه به طور گسترده از لوله های پنج لایه ای نظیر لوله پنج لایه ایزی پایپ، لوله پنج لایه نیو پایپ و لوله پنج لایه سوپر پایپ استفاده شود، لوله های فلزی و به ویژه لوله های مسی و آهنی بسیار برای سیستم آبرسانی منازل پر کاربرد بودند. همچنین تا چند دهه ی گذشته که استفاده از لوله ۵ لایه مرسوم نبود، لوله های پلاستیکی سخت نیز بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند و هنوز هم در برخی موارد به خصوص در لوله های فاضلابی منازل کاربرد دارند.

لوله های پلاستیکی سخت شامل لوله های PVC، UPVC، CPVC و ABS می باشند. ضریب انبساط طولی زیاد در لوله های پلاستیک سخت، حمل و نقل مشکل و سنگینی لوله های فلزی که نصب لوله ها را نیز مشکل می کرد، ایجاد جلبک در لوله ها و خوردگی آنها پس از مدتی استفاده و عواملی از این دست، از مهمترین دلایل منسوخ شدن استفاده از لوله های فلزی و کم شدن استفاده از لوله های PVC است.

برخی از لوله های پنج لایه از پلیمر متقاطع HDPE تولید می شوند. HDPE مخفف پلی اتیلن با تراک بالا می باشد که در ساخت لوله های پنج لایه بسیار موثر است. برای ساخت این لوله ها، پلیمر را به حالت مذاب در می آورند و آن را بلافاصله به داخل تیوب ها تزریق می کنند تا در آنجا خنک شده و شکل بگیرد. استفاده از پلیمر متقاطع HDPE، یکی از سه متد اصلی تولید لوله و اتصالات نیو پایپ، لوله و اتصالات سوپر پایپ و سایر تولیدات لوله ۵ لایه است.

گرمایش از کف با لوله و اتصالات 5 لایه

لوله های پنج لایه علاوه بر اینکه در بخش سیستم آبرسانی ساختمان ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرند و آبی سالم را به دست مصرف کننده می رسانند، می توانند در ارتباط با بسیاری از دستگاه ها نظیر دیگ بخار، رادیاتور، پکیج و البته سیستم گرمایش از کف ساختمان ها مورد استفاده قرار بگیرند. سیستم گرمایش از کف شامل مجموعه ای از لوله های موجود در کف ساختمان شما می شود که در ارتباط با یک دیگ بخار کار می کنند. لوله پنج لایه نیو پایپ، لوله پنج لایه ایزی پایپ و لوله پنج لایه سوپر پایپ بهترین انتخاب های موجود شما هستند.

از آنجایی که پیوسته آب داغ درون این لوله ها جریان دارد، لوله های مورد استفاده باید دارای ضریب انبساط طولی بسیار کم باشد. این مورد یکی از ویژگی های اصلی لوله ۵ لایه است که پیش از این در مورد آن صحبت کردیم. نصب سیستم گرمایش از کف، هزینه ی کمتری نسبت به نصب رادیاتور برای کل خانه دارد. همچنین خانه ی شما زیباتر و لوکس تر به نظر می رسد که مسلما برای تمامی صاحب خانه ها ارزشمند است.

به علاوه سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم های گرمایی دیگر نظیر رادیاتور ها و… تا ۲۵ درصد کاراتر بوده و در مصرف انرژی ذخیره می کنند. این سیستم ها تمام سطح کف یک اتاق یا سالن را پوشش می دهند و با مقدار زیادی از لوله پنج لایه که از کف خانه شما عبور داده می شود، عملا کف هر اتاق را تبدیل به یک رادیاتور غول پیکر می کند. افزایش دمای یکنواخت در منزل هم از دیگر ویژگی های سیستم گرمایش از کف است.

از آنجایی که متراژ بسیار زیادی لوله در یک سیستم گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرد، انتخاب بهترین برند لوله های پنج لایه باعث می شود که شما با کمترین میزان نشتی و خرابی در سیستم مواجه شوید. خرابی سیستم گرمایش از کف می تواند هزینه های بالایی را در پی داشته باشد. با انتخاب بهترین برند لوله های پنج لایه می توانید این هزینه ها را به صفر برسانید.

انواع اتصالات پنج لایه

برای نصب انواع لوله پنج لایه در ساختمان ها از ابزار مختلفی استفاده می شود. برای نصب این لوله ها در سیستم لوله کشی ساختمانی از اتصالات کوپلی، اتصالات کلمپی و اتصالات پرسی استفاده می شود. البته هر کدام از این شیوه ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند که آنها را نام میبریم

 • لوله پنج لایه با اتصالات کوپلی
 • انواع لوله پنج لایه با اتصال کلمپی
 • لوله پنج لایه با اتصالات پرسی

جهت خرید لوله و اتصالات 5لایه به سایت ساختمان مراجعه فرمایید :

Sakhtemaan.com

 

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن