اخبار اقتصادی جهان

دیده‌بان مالی سوئیس، رسوایی جاسوسی «کردیت سوئیس» را دنبال می‌کند

دیده‌بان مالی سوئیس، رسوایی جاسوسی «کردیت سوئیس» را دنبال می‌کند

دیده‌بان بازار مالی سوئیس امروز (چهارشنبه) پرونده قضایی را در رابطه با رسوایی جاسوسی به بار آمده در بانک کردیت سوئیس که به اخراج مدیراجرایی سابق آن منجر شد، باز کرده است.

به گزارش ایبِنا از رویترز، اقدام صورت گرفته از سوی این مرجع، فشار رگولاتوری را بر کردیت سوئیس تشدید کرده و دنبال کننده روند بازنگری راهبری شرکتی بانک توسط حسابرسی مستقل و استفاده این بانک از تجهیزات ارتباطی الکترونیکی به منظور تحت نظر گرفتن کارمندان اسبق آن است.

دیده بان نظارتی بازار مالی سوئیس اعلام کرد که این نهاد به دنبال نشانه ها مبنی بر تخطی از مقررات نظارتی است؛ به ویژه این پرسش که چگونه این فعالیت ها مستند شده و تحت کنترل قرار گرفته است.

کردیت سوئیس اعلام کرده است که به منظور حصول اطمینان از نتیجه گیری سریع با این نهاد همکاری خواهد کرد. «تیجان تیام» پس از رسوایی جاسوسی که منجر به ملتهب شدن فضای هیات مدیره کردیت سوئیس شد، از سمت خود کناره‌گیری کرد و به طور رسمی فردا (جمعه) این موسسه را ترک می‌کند.

«توماس گاتشتین» جانشین وی در این بانک شد. تیام در بیشتر دوران چهار سال و نیمه حضور در راس کردیت سوییس تلاش کرد تا این موسسه را بر پایه‌ای باثبات‌تر استوار کند، هزینه ها را کاهش دهد و فعالیت های بانکداری سرمایه گذاری ریسکی را که اندوخته موسسه را در معرض خطر قرار می‌داد، حذف کند.

اما بیشتر از این اقدامات، میراث وی با جنجال جاسوسی تعریف می‌شود که کردیت سوییس را به عنوان یکی از معتبرترین نام‌ها در بانکداری اروپا مجبور کرد تا به جاسوسی از دو مقام اجرایی اسبق خود اعتراف کند.

کردیت سوییس مقصر این جاسوسی را که به شکل مخفیانه صورت گرفته بود، یکی از دستیاران نزدیک تیام دانست. کردیت سوییس و تیام گفته اند که هیات مدیره هیچ اطلاعی از این فعالیت ها نداشته است.

تحقیقات داخلی در این خصوص توسط شرکت حقوقی هامبرگر انجام شد و نشان داد هیچ مدرکی از این وجود ندارد که تیجان تیام از جاسوسی کردیت سوئیس از اقبال‌خان مدیر سرمایه قبلی، که حالا در بانک رقیب یعنی یوبی‌اس، کار می‌کند، خبر داشته است. اما همین تحقیقات به طور مستقیم منجر به اخراج مدیر اجرایی بانک، پیر اولیور بویی شد.

او همان فردی بود که شخصا دستور داده بود از اقبال خان که به بانک رقیب پیوسته است، جاسوسی شود. این جنجال باعث شد ابهامات زیادی در مورد کفایت مدیریت تیام مطرح شود؛ پرسشی که مطرح شده این است که او چطور از چنین تصمیم‌گیری مهمی که توسط یکی از مدیران ارشد بانک انجام شده بی‌خبر بوده است.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن