اخبار بورس

درج دو نماد در بازار توافقی فرابورس

درج دو نماد در بازار توافقی فرابورس

با درج نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری لقمان و اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان، شمار نمادهای حاضر در تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس به عدد ۳ رسید.

به گزارش ایبِنا، شرکت سرمایه‌گذاری لقمان به استناد ماده ۳۶ قانوان احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و موافقت کمیته درج شرکت فرابورس به عنوان دومین نماد معاملاتی در فهرست اوراق بهادار تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که با شماره ۱۱۶۵۷ و در تاریخ ۳۱ تیر پارسال نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده، با نماد معاملاتی "ولقمان" در گروه سرمایه‌گذاری‌ها، زیرگروه سایر واسطه‌های مالی به عنوان دومین نماد معاملاتی در بازار توافقی فرابورس درج شده است.

همچنین شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان به استناد ماده مذکور در حالی عنوان سومین نماد معاملاتی تابلوی توافقی بازار سوم فرابورس را به نام خود ثبت کرده است که این شرکت هم با شماره ثبت ۱۱۴۳۶ در تاریخ ۲۵ خرداد سال ۹۵ نزد سازمان بورس ثبت شده و حالا با نماد معاملاتی "گنگین" در گروه هتل و رستوران و زیرگروه هتل‌ها، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه روی تابلوی بازار توافقی فرابورس نشسته است.

این گزارش می‌افزاید: شرکت سرمایه‌گذاری افتخار سهام به عنوان نخستین نماد معاملای از تاریخ ۳۱ اردیبهشت امسال در فهرست ارواق بهادار تابلوی توافقی بازار سرم فرابورس درج شده است.

این شرکت که با شماره ۱۱۳۲۶ و در تاریخ ۲۶ فروردین سال ۹۴ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده، با نماد معاملاتی "وفتخار" در گروه سرمایه‌گذاری‌ها، زیرگروه سایر واسطه‌های مالی به عنوان نخستین نماد معاملاتی در تابلوی بازار توافقی فرابورس ثبت شد.

بیشتر بخوانید  آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله بانک پارسیان و صادرات

گفتی است بازار توافقی در راستای انسجام‌بخشی به شرکت‌های جدید مشمول ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تشکیل شده است. در این تابلو سهام شرکت‌های جدیدالورود یعنی سهام شرکت‌هایی که به تازگی بر اساس قانون مذکور در فرابورس قابل معامله می‌شوند، اما پیش از آن در بورس یا فرابورس پذیرش نشده و در نتیجه سابقه لغو پذیرش ندارند، به صورت توافقی معامله می‌شوند.

همچنین تابلوی توافقی یک تابلو در بازار سوم فرابورس است که مکانیسم معاملات آن توافقی بوده و بر پایه حراج نیست؛ یعنی افراد در حالی بر مبنای توافق با یکدیگر در یک سامانه معاملاتی به نام سامانه توافقی، نقل‌وانتقال سهام و حق تقدم سهام متعلق به خود را ثبت می‌کنند که ثبت نقل‌وانتقالات از طریق ایستگاه‌های کارگزاران عضو فرابورس انجام می‌شود و دسترسی برخط یا آنلاین در معاملات تابلو توافقی وجود ندارد.

در خصوص تفاوت‌های بازار پایه و بازار توافقی نیز باید به نحوه انجام معاملات اشاره کرد. بر این اساس معاملات در بازار پایه بر اساس حراج است و سامانه معاملات به صورت خودکار در قیمت‌های برابر، سفارش‌های قابل تطبیق را منطبق کرده و معاملات انجام می‌شود؛ اما در سامانه توافقی، قیمت‌های برابر به صورت خودکار تطبیق داده نمی‌شود بلکه نحوه ثبت نقل‌وانتقالات بر مبنای توافقی است که بین خریدار و فروشنده خواهد بود.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن