آموزش بورس

خرید عرضه اولیه در روز دوم چگونه انجام می شود؟

عرضه اولیه و یا IPO، برای همه سهامداران جذاب است. از جمله دلایل این جذابیت روند صعودی و روبه‌رشد یک تا دو ماهه این عرضه‌ها در بورس است که سبب می‌شود سهامداران به سود حداقل ۵۰ درصدی از خرید IPOها برسند و یک سابقه سوددهی پربازده در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را برای آنان شکل دهد.

مجموعه این شرایط سبب شده است تا با هر عرضه‌اولیه‌ی یک سهم در بورس، رکورد مشارکت در خرید شکسته شود. اما با توجه به این نکته که اولین عرضه از سهام یک شرکت به روش بوک بیلدینگ انجام می‌شود و تعداد سهام‌هایی که برای این نوع از عرضه سهام ارایه می‌گردد محدود است، حجم محدودی به هر کد بورسی در روز معاملات، تعلق می‌گیرد.

بر همین اساس خرید IPO، در فردای روز عرضه برای سهامداران بسیار با اهمیت است و همین امر، ما را برآن داشته تا شما را در این مسیر راهنمایی کنیم.

نحوه خرید عرضه اولیه در فردای عرضه

تعداد افرادی که تمایل به خرید IPOها در فردای روز عرضه دارند، بسیار زیاد است اما چون عرضه این سهم تا ۱۰ روز اول معاملاتی، بسیار محدود است و رقابتی شدید میان کدهای بورسی برای خرید ایجاد می‌شود، تصاحب آن سهم در روزهای بعد از عرضه دشوار خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که به صورت کلی شانس افراد عادی برای ثبت سفارش در چند روز بعد از اولین عرضه سهم، علی‌الخصوص فردای آن روز بسیار کم است و نمی‌توان برای خرید این نوع از سهام در فردای عرضه راهکار خاصی ارایه داد اما با رعایت چند نکته می‌توان این شانس را که جایگاه بهتری در صف خرید سهم کسب کنید را افزایش داد.

بیشتر بخوانید  تولید ناخالص داخلی چه تاثیری در بورس دارد؟

به این ترتیب، در صورتی که حقوقی سهم، دست به عرضه‌های سنگین بزند و یا سهامداران خرد سهام خود را به فروش برسانند، شما صاحب سهم عرضه شده خواهید بود.

بنابراین با توجه به نکات زیر، شانس خود را برای دریافت اولین عرضه سهام شرکت‌ها در فردای روز عرضه افزایش دهید:

  1. در کرگزاری حساب داشته باشید که از نظر عملکرد، سریع و منظم باشد.
  2. از اینترنت پرسرعت و یک سرور قوی استفاده کنید.
  3. رأس ساعت ۸:۳۰ صبح و حتی یک تا دو ثانیه زودتر اقدام به ثبت سفارش خرید نمایید.

The post خرید عرضه اولیه در روز دوم چگونه انجام می شود؟ appeared first on خانه سرمایه.

منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن