کد خبر : 85958
تاریخ انتشار : شنبه 11 اردیبهشت 1400 - 9:32

ثبت‌نام ۶۰ درصد از مشمولان روش «غیرمستقیم» سهام عدالت در سجام

ثبت‌نام ۶۰ درصد از مشمولان روش «غیرمستقیم» سهام عدالت در سجام

ثبت‌نام ۶۰ درصد از مشمولان روش «غیرمستقیم» سهام عدالت در سجام«حسین فهیمی» امروز (شنبه) در نشست خبری انتخابات محامع الکترونیکی سهام عدالت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در قالب یک شرکت سهامی عام ساماندهی شدند، کار آنها مستمر است، تداوم فعالیت خواهند داشت و هیچ مساله ای نمی تواند کار آنها را برای لحظه ای متوقف کند.
وی اظهار داشت: انتخابات مجامع عمومی عادی به صورت فوق العاده ششمین مرحله از مراحل مختلف آزادسازی سهام عدالت است که تاکنون در پی صدور فرمان رهبر معظم انقلاب پنج مرحله از مراحل مختلف آزادسازی انجام شده است و اکنون در ششمین مرحله قرار داریم.
فهیمی ادامه داد: دو مرحله دیگر هم در آینده انجام می شود تا مراحل اجرایی این طرح بزرگ، ملی و تاریخی تحقق پیدا کند و یک نمایشی از مشارکت جمعی برای هدف اقتصادی را برای اولین بار در کشور تجربه کنیم.
برگزاری دوباره انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت
سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه امروز به صورت رسمی مجامع شرکت‌های استانی بر اساس دعوت انجام شده، آغاز می‌شود، افزود: استان قزوین نخستین شرکت سرمایه‌..

ثبت‌نام ۶۰ درصد از مشمولان روش «غیرمستقیم» سهام عدالت در سجام

«حسین فهیمی» امروز (شنبه) در نشست خبری انتخابات محامع الکترونیکی سهام عدالت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در قالب یک شرکت سهامی عام ساماندهی شدند، کار آنها مستمر است، تداوم فعالیت خواهند داشت و هیچ مساله ای نمی تواند کار آنها را برای لحظه ای متوقف کند.

وی اظهار داشت: انتخابات مجامع عمومی عادی به صورت فوق العاده ششمین مرحله از مراحل مختلف آزادسازی سهام عدالت است که تاکنون در پی صدور فرمان رهبر معظم انقلاب پنج مرحله از مراحل مختلف آزادسازی انجام شده است و اکنون در ششمین مرحله قرار داریم.

فهیمی ادامه داد: دو مرحله دیگر هم در آینده انجام می شود تا مراحل اجرایی این طرح بزرگ، ملی و تاریخی تحقق پیدا کند و یک نمایشی از مشارکت جمعی برای هدف اقتصادی را برای اولین بار در کشور تجربه کنیم.

برگزاری دوباره انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه امروز به صورت رسمی مجامع شرکت‌های استانی بر اساس دعوت انجام شده، آغاز می‌شود، افزود: استان قزوین نخستین شرکت سرمایه‌گذاری استانی است که مجمع آن از صبح امروز به صورت رسمی آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: جلسه از نظر قانونی با جمعیت نصف به اضافه یک نفر از سهامداران رسمیت پیدا می‌کند و اگر به هر دلیلی جلسه امروز به این حد نصاب نرسید، ۱۰ روز دیگر با هر حد نصابی رسمیت پیدا می‌کند و برگزار می‌شود.

کمترین و بیشترین سهامداران غیرمستقیم شرکت های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه از ۵۰ میلیون سهامدار عدالت بیش از ۳۰ میلیون نفر روش غیرمستقیم را برای مدیریت دارایی خود انتخاب کرده اند، گفت: در این میان شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی با تعداد دو میلیون و ۷۷۴ هزار نفر بیشترین سهامدار غیرمستقیم و استان سمنان با ۲۲۰ هزار و ۷۹ نفر کمترین سهامدار غیرمستقیم را دارد.

وی با بیان اینکه سجامی شدن، شرط اصلی مشارکت سهامداران در انتخابات است، اظهار داشت: تا امروز از ۳۰ میلیون جمعیت سهامداران غیرمستقیم ۶۰ درصد آنها سجامی شدند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: از جمعیت سهامداران غیرمستقیم دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جزو فوتی‌ها محسوب می‌شوند.

فهیمی به تعداد افرادی که سجامی شده اند اشاره و تاکید کرد: تا امروز بدون در نظر گرفتن فوتی‌ها و افراد زیر ۱۸ سال، ۷۵ درصد از افراد سجامی شده اند.

درج اطلاعات برگزاری انتخابات هر شرکت در سامانه دیما

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: اطلاعات برگزاری انتخابات هر شرکت در «سامانه دیما» درج شده است، هر سهام‌دار باید با ورود به سامانه دیما در زمان مقرر نسبت به اعمال رای اقدام کند.

فهیمی اظهار داشت: تاکنون بیش از دو هزار نفر کاندیدای عضویت برای هیات مدیره شرکت ها شده اند که از این میان بیش از ۷۵۰ نفر تایید صلاحیت شده‌اند.

۶۰ درصد مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، سجامی شدند و اگر افراد فوت شده و زیر ۱۸ سال را در نظر بگیریم، ۷۵ درصد این افراد سجامی شده اند و می‌توانند وارد دیما شده و رای دهند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه از همه سهامداران دعوت می کنیم تا در این مقطع با حضور حداکثری در مجامع و با بیشترین تعداد ممکن نشان دهند که کشور از ظرفیت کافی برای فعالیت های جمعی اقتصادی برخوردار است، گفت: این موضوع باید بهانه ای برای نهادهای عالی سیاستگذاری قرار بگیرد تا بر روی مشارکت جمعی اقتصادی به جای فعالیت های اقتصادی دولتی یا خصوصی فردی بر مشارکت جمعی هم حساب کنند.

تکمیل طرح آزادسازی سهام عدالت کار بزرگ و قابل توجهی است

فهیمی با بیان اینکه زمینه مشارکت جمعی فراهم شده است که امیدواریم با برگزاری مجامع، دارایی آنها مورد مدیریت قرار گیرد، اظهار داشت: رسالتی بر دوش سازمان بورس قرار گرفته است در این راستا که صلاحیت حرفه ای این افراد تایید شود؛ بنابراین هر فردی نمی تواند سمت هیات مدیره را در این شرکت ها پیدا کند باید از حداقل صلاحیت ها و دانش ها برخوردار باشند تا بتوانند در این شرکت ها حضور داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: مهم این است که از بین نامزدها، صلاحیت حرفه‌ای بهترین فرد برای مدیریت دارایی با ارزش انتخاب شود که نه تنها در بازار سرمایه بلکه در کل اقتصاد کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد.

اطلاع رسانی به مشمولان سهام عدالت از طریق پیامک تلفنی

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با بیان اینکه راهی که در اختیار داریم و از این به بعد آن را اجرا خواهیم کرد اطلاع رسانی و اعلام اخبار به سهامداران از طریق پیامک است، گفت: ابزاری که در اختیار داریم همین است تا از همین طریق به افراد آگاهی بخشی بدهیم که در تاریخ مشخصی این مجامع برگزار می‌شود.

فهیمی اظهار داشت: مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی ماندند در جریان باشند که از امروز سهامدار همراه با مالکیت و مدیریت سهام خود هستند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت با اشاره به اینکه یکی از وظایف سهامداری این است که به آگهی شرکت ها توجه کنند، گفت: آگهی هایی که از شرکت برای سهامداران ارسال می شود برای دعوت اعمال «حق غیر مالی» مانند اعمال حق رای یا برای برخورداری از حق مالی مانند دریافت سود و مشارکت در افزایش سرمایه است.

وی با اشاره به اینکه اطلاعیه های صادره از سوی شرکت ها یک اثر قانونی و مالی بر روی سهامدارن دارد، افزود: زمانی که افراد سهامدار شدند و مدیریت به افراد واگذار شد، طبیعی است که باید به این اطلاعیه‌ها توجه داشته باشند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: اگر در دعوت اول، اکثریت حضور پیدا نکنند در دعوت دوم با هر اکثریتی، مجمع رسمیت پیدا می کند و مدیران انتخاب می شوند.

شفاف‌سازی‌ها در خصوص برگزاری مجامع

فهیمی درباره ادعای برخی از افراد مبنی بر اینکه ابهاماتی در خصوص برگزاری مجامع وجود دارد، گفت: شورای عالی بورس، تنها مرجع مقررات گذاری است، براساس ابلاغیه مقام معظم رهبری این اجازه به شورای عالی بورس داده شده است که در این باره تصمیم گیری کند.

به گفته سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، مصوبات شورای عالی بورس منتشر شده و هیچ یک از آنها محرمانه نیست.

هیچکس حق مشارکت در انتخابات را از طرف سهامداران ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اعلام شده است برخی از سهامداران دسترسی به اینترنت ندارند؛ بنابراین رای گیری الکترونیکی روش مناسبی برای برگزاری انتخابات نیست، گفت: با اعلام روش جایگزین از پیشنهادهایی که مناسب تر از دیگر پیشنهادها باشد استقبال خواهیم کرد.

فهیمی تاکید کرد: هیچکس حق مشارکت در انتخابات از طرف مردم را ندارد و فقط خود مردم هستند که می‌توانند نظر خود را در قالب رای اعمال کنند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اظهار داشت: نسبت به این موضوع که عده‌ای به اینترنت دسترسی ندارند متاسف هستیم، اما در این شرایط چاره‌ای جز برگزاری انتخابات الکترونیکی نداریم.

منبع : ایرنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.