اخبار اقتصادی جهان

تنزل چشم‌انداز اعتباری ترکیه از «باثبات» به «منفی»

به دنبال کاهش چشمگیر ذخایر ارزی؛

تنزل چشم‌انداز اعتباری ترکیه از «باثبات» به «منفی»

موسسه اعتبارسنجی فیچ، چشم‌انداز اعتباری ترکیه را از باثبات به منفی تغییر داد و اعلام کرد مولفه‌هایی از جمله افت ذخایر ارزی و ضعف اعتبار سیاست پولی، «ریسک‌های سرمایه‌گذاری خارجی را تشدید کرده است.»

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، این موسسه اعتبارسنجی تایید کرد که نمره اعتباری ترکیه BB- است یعنی سه پله زیر نمره قابل سرمایه گذاری و از این حیث با کشورهایی همچون برزیل، اردن و ارمنستان در یک سطح قرار دارد.

فیچ در بیانیه‌ای اعلام کرد: مداخله‌های ارزی وسیعی برای حمایت از لیر انجام شده است؛ مداخلات ارزی که اعتبار سیاست پولی را تضعیف کرده است. این موسسه همچنین از کاهش نرخ بهره واقعی به عنوان دلیل دیگری برای اصلاح نزولی چشم انداز اعتباری ترکیه یاد کرد.

بانک مرکزی ترکیه به منظور مهار افت ارزش لیر، ذخایر ارزی خود را کاهش داد؛ این نهاد همچنین نرخ بهره را پایین‌تر از نرخ تورم رها کرد و در نتیجه با توسل به روش‌های غیرمرسوم به منظور افزایش هزینه‌های اعطای وام، در مسیر کاهش نقدینگی اقدام کرد.

براساس نظرسنجی انجام شده توسط بلومبرگ با حضور ۲۳ اقتصاددان که ماه گذشته صورت گرفت، انتظار می‌رود اقتصاد ۷۵۰ میلیارد دلاری ترکیه در سال جاری به اندازه ۴درصد کوچک شود. قرنطینه اعمال شده به منظور تحدید شیوع کرونا، کسب و کارهای این کشور را به مرز تعطیلی چندماهه کشاند و این در حالی است که پاندمی کووید-۱۹، خطوط و زنجیره تولید جهانی را مختل کرده است.

موسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارش ماه جولای اعلام کرد که کاهش ذخایر ارزی ترکیه به همراه اعتبار ضعیف سیاست پولی و همچنین نرخ بهره واقعی منفی، ریسک‌های افزایش فشار خارجی را تشدید کرده است. ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه تا ۱۴ آگوست، از ۸۱.۲ میلیارد دلار در انتهای سال گذشته به ۴۵.۴ میلیارد دلار کاهش یافت.

بیشتر بخوانید  گوگل ۱۰ میلیارد دلار در هند سرمایه‌گذاری می‌کند

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن