اخبار اقتصادی جهان

تغییرات محاسبه نسبت دارایی در بانک‌های ترکیه

تغییرات محاسبه نسبت دارایی در بانک‌های ترکیه

روز دوشنبه سیاست گذار بانکی ترکیه در تلاش برای افزایش ارزش لیر، محاسبه نسبت دارایی برای بانک‌های سپرده را از ۹۵ درصد به ۹۰ درصد و برای بانک‌های مشارکتی از ۷۵ درصد به ۷۰ درصد کاهش داد.

به گزارش ایبنا به نقل از آناتولی، ترکیه به عنوان بخشی از تلاش برای عادی سازی شرایط، نسبت دارایی را کاهش می دهد. مطابق با برنامه های پیش بینی شده، تصمیم برای اجرایی شدن از اول اکتبر گرفته شده است.

روز دوشنبه تنظیم کننده بانکی ترکیه در تلاش برای افزایش ارزش لیر، محاسبه نسبت دارایی برایسپرده بانک ها را از ۹۵ درصد به ۹۰ درصد و برای بانک های مشارکتی از ۷۵ درصد به ۷۰ درصد کاهش داد.

براساس بیانیه آژانس نظارت و مقررات بانکی، این تصمیم از اول اکتبر لازم الاجرا است. تنظیم کننده خاطرنشان کرد، جهت ادامه روند عادی سازی، گام هایی برای تصمیمات هیات مدیره فوق الذکر در طی دوره همه گیری که در آن عدم قطعیت ها و خطرات در بازارهای جهانی افزایش می یابد، برداشته خواهد شد.

این در شرایطی رخ داد که این کشور تلاش می کند برای تورم روش لاسو (انتخاب روش مناسب برای مدل سازی) را انجام داده و از ثبات قیمت حمایت کند و تلاش می کند بازارها را آرام کند. هفته گذشته، بانک مرکزی ترکیه نرخ معیار خود را افزایش داد.

برای اولین بار پس از بحران ارزی در اواخر سال ۲۰۱۸، این بانک نرخ بازپرداخت یک هفته ای خود را که به عنوان نرخ سیاست بانک نیز شناخته می شود با ۲۰۰ واحد پایه، از ۸.۲۵ درصد به ۱۰.۲۵ درصد افزایش داد.

بیشتر بخوانید  آلمان برای پساکرونا از بسته ۷۵ تا۸۰ میلیارد یورویی رونمایی می‌کند

این نسبت دارایی در اوایل سال جاری میلادی معرفی شد تا موسسات مالی را به سمت افزایش وام، خرید اوراق قرضه دولتی و معاملات مبادله ای با بانک مرکزی سوق دهد.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن