اخبار بورس

تعادل در بازارهای موازی با کوچ نقدنیگی و پول‌های پارک شده به بورس

تعادل در بازارهای موازی با کوچ نقدنیگی و پول‌های پارک شده به بورس

اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بورس و هدایت هدفمند نقدینگی و پول‌های پارک شده به سمت بازار سرمایه می‌تواند زمینه ساز کنترل نوسان در بازارهای موازی و رشد بازار سهام شود.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در قانون رفع موانع تولید مصوب سال ۹۴ برای پایداری بازار سرمایه پیش‌بینی شده بود سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بورس اختصاص یابد، که سرانجام با پیگیری‌های دولت این مصوبه در حال نهایی و اجرا شدن است تا این تصمیم و تزریق این نقدینگی بتواند نقش مهارکننده نوسان در بورس را بر عهده بگیرد.

در انتظار تحولات ویژه

از سویی دیگر، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، طبق برآوردها عدد حاصل از اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی، حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان تا ۳۰ هزار میلیارد تومان باشد و با احتمال این که این مصوبه عطف به ماسبق نیز خواهد شد، به اعتقاد این گروه از کارشناسان معوقات مانده از سال ۹۴ تا ۹۹ می‌تواند در بازار سرمایه تحولات قابل توجهی ایجاد کند.

آمادگی صندوق توسعه ملی

بر اساس این گزارش در همین راستا صندوق توسعه ملی چندی پیش درباره تخصیص یک درصد از منابع به بازار سرمایه رسما آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد و در اطلاعیه خود تصریح کرد :صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه برای سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده است تا از این بستر بتوانند در کنترل نوسان های این بازار نقش سازنده ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید  دژپسند: همه متغیرهای اقتصادی پایداری در بازار بورس را نوید می‌دهند

انتقال تامین مالی از سیستم بانکی به بازار سرمایه

به گزارش ایبِنا، به هر حال آن چیزی که مشخص است این مساله مهم و بنیادی است که تقویت بازار سرمایه باعث می شود تا فشار تقاضای تسهیلات از سیستم بانکی کشور کمتر شود و ما شاهد خواهیم بود که با کاهش این فشار بخش تولید با راهکارهای تازه تامین مالی و جذب منابع از کانال بازار سرمایه براحتی می تواند اهداف مالی خود در جهت رشد و توسعه تولید را انجام دهد و این زنجیره تا شکوفایی در همه بخش های تولید – صنعتی و خدماتی و در نهایت تسهیل امور در اقتصاد کشور ادامه خواهد یافت.

وضعیت ورود شرکت ستاره خلیج فارس به بورس

افزون بر این حال سخنگوی دولت نیز در واکنش به وضعیت فعلی بورس و برنامه های دولت برای رونق بخشی به این بازار در نشست هفتگی خود اعلام کرد: بزودی شرکت ستاره خلیج فارس وارد بورس خواهد شد و حمایت دولت از بورس به منزله تضمین فرار و نشیب‌ها نبوده اما معتقدیم بورس در دراز مدت بهترین گزینه سرمایه‌گذاری نسبت به سایر بازارها است و در عین حال بارها اعلام کردیم که بورس دارای فراز و نشیب است و فراز و نشیب جزء ذاتی بورس است و مانند پس انداز در بانک نیست و تعابیری مثل برباد رفته در این خصوص نامناسب است.

بنای دولت حمایت از بورس

ربیعی در خصوص نگاه دولت به بورس نیز به صراحت اعلام کرد : بنای دولت حمایت از بازار سرمایه است. اما هرکس وارد بورس می‌شود باید بداند این حمایت از بازار سرمایه به منزله تثبیت این که بورس همیشه فزاینده باشد، نیست. بورس تابع هزاران شرایط است و ممکن است بالا و پایین شود و بنای ما گسترش و عمق بخشی به بازار بورس است که این کار را با عرضه شرکت‌های مهم در قالب صندوق‌ها ادامه می‌دهیم و عرضه اولیه‌ها را افزایش دادیم و شرایط استفاده از سهام عدالت را با اذن رهبر انقلاب فراهم کردیم که در جریان نقدینگی و روند سودآوری شرکت‌ها این تصمیم اثر خوبی داشت.

بیشتر بخوانید  نگاه به سرمایه‌گذاری در بورس باید میان‌مدت تا بلندمدت باشد

اثرات مثبت کوچ نقدینگی به سمت بازار سرمایه

به هر روی باید به این مساله هم اذعان کرد که بنای حمایت همه جانبه دولت از بازار سرمایه و رونق بخشی به بورس است چرا که کوچ نقدینگی های پارک شده مردم به سمت بورس از یک سو باعث به حرکت درآمده چرخ های تولید بیش از ۴۰ صنعت در بازار سرمایه می شود و از سویی دیگر تغییر جهت این حجم از نقدینگی از بازار ارز – طلا – سکه و … به سمت بورس به متعادل سازی در آن بازارها و کاهش قیمت ها منتهی می شود که این یک دستاورد مهم برای دولت خواهد بود چرا که فشار رشدهای بی مهابای ارز، طلا و سکه این روزها دولت و بانک مرکزی را در شرایط سختی قرار داده است و اگر به صورت هدفمند منابع و نقدینگی ها به سمت بازار سرمایه هدایت شود می توان خوشبین بود که با پررونق تر شدن بورس سایر بازارهای موازی نیز در مسیر اصلاح قیمت ها و کاهش نوسان های موجود حرکت کنند.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن