اخبار اقتصادی جهان

ترکیه به دنبال قرار گرفتن در ردیف ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان

ترکیه به دنبال قرار گرفتن در ردیف ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان

ترکیه با جلب سرمایه‌های عمده توسط اردوغان، به دنبال قرار گرفتن در ردیف ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان است.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، از برنامه بلند پروازانه خود برای تبدیل ترکیه به دهمین اقتصاد بزرگ جهان خبر داد. رهبر این دولت گفت که انجام سرمایه گذاری های عمده باعث افزایش تولید ناخالص داخلی کشور خواهد شد.

رئیس جمهور در پیام ویدئویی خود گفت: برای اینکه کشورمان یکی از ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان باشد، به سمت سرمایه گذاری های بزرگتر در پروژه های بزرگتر روی آورده ایم. وی همچنین با بیان اینکه ترکیه بیش از نیمی از کل پروژه های عظیم جهانی را تحقق می بخشد، افزود: این کشور قصد دارد از فعالیت هایی در حوزه های فناوری فضایی، فناوری پیشرفته و هوش مصنوعی پشتیبانی کند.

اردوغان گفت: با شجاعتی که از زیرساخت های قوی خود می گیریم، دائماً اهداف خود را در هر زمینه ارتقا می دهیم، ظرفیت های خود را افزایش می دهیم و به ویژه مناطق تولیدی جدید را گسترش می دهیم.

براساس نظرسنجی رویترز از تحلیل گران، قرار است اقتصاد ترکیه از یک رکود طولانی مدت سربرآورد که توسط عواملی شامل ویروس کرونا ایجاد شده است و در سال ۲۰۲۱ تا چهار درصد رشد کند. همزمان، انتظار می رود تورم به دلیل سیاست پولی کشور به ۱۱.۶ درصد کاهش یابد.

گزارش شده که اقتصاد در سه ماهه دوم، زمانی که موج اول Covid-۱۹ رخ داد حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت، اما از جولای تا سپتامبر توانست رشد کند. اقتصاددانان انتظار دارند که به سختی از انقباض سال ۲۰۲۰ جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید  محافظت از شرکت‌های انگلیسی در برابر پیشنهادات غارتگرانه

بر اساس این نظرسنجی، مانده حساب جاری ترکیه که در سال ۲۰۱۹ با تضعیف اقتصاد مازاد بی نظیری را ثبت کرد، به کسری رسید، که انتظار می رود ۵.۱ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ و ۲.۵ درصد امسال باشد.

منبع : ایبنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن