اخبار بورس

بورس به تعادل و روند صعودی خود باز می‌گردد

بورس به تعادل و روند صعودی خود باز می‌گردد

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اصلاح کلیت بازار سهام در روزهای گذشته گفت: به نظر می‌رسد رفته رفته شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها خود را برای بازگشت به روند متعادل و رو به رشد آماده کند.

رضا رحمتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا گفت: دادوستد در بازار سرمایه علاوه بر داشتن دانش و آگاهی نسبت به صنایع مختلف و تولید و سودآوری و همچنین صورت‌های مالی و گزارشات شرکت‌ها نیازمند تحلیل رفتار معامله‌گران نیز است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به عنوان مثال در بازاری که صف‌های خرید سنگین وجود دارد و حجم و ارزش معغاملات اندک است، این بدان معنا است که معامله‌گران حاضر به فروش سهام خود نیستند و این موضوع نشان از تداوم روند بازار و روند صعودی شاخص و بورس و قیمت‌ها دارد.

وی اضافه کرد: در مقابل در بازاری که صف‌های فروش وجود دارد اما حجم و ارزش معاملات بالا است، این موضوع نیز اینگونه تفسیر می‌شود که معامله‌گران قیمت‌های عرضه شده را جذاب داشته و به تداوم روند رو به رشد بازار سهام امید دارند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از این رو دستیابی به این تحلیل و نگرش‌ها نیازمند تجربه و مهارت و همچنین روانشناسی در معاملات است که برخی از این توانمندی‌ها نیازمند گذشت زمان و کسب تجربه است. به همین جهت به تازه‌واردان به بازار سهام توصیه می‌شود علاوه بر رصد خبرهای مختلف و بررسی گزارشات و تولید و صورت‌های سود و زیان شرکت‌ها، از تجربه افرادی که سابقه بیشتر در خصوص حضور در بازار سهام دارند، استفاده کنند.

READ  رشد ۲۴ هزار واحدی شاخص بورس

وی در خصوص وضعیت معاملات این روهای بازار سرمایه گفت: بعد از رشد خیره‌کننده قیمت سهام شرکت‌های مختلف در سالجاری، طبیعی است که اصلاح و استراحتی در کلیت بازار سهام رقم بخورد. این در حالی است که به نظر می‌رسد رفته رفته شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها خود را برای بازگشت به روند متعادل و رو به رشد آماده کند.

این کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: به هر حال بازار سرمایه نیز مانند همه بازارها همیشه رو به رشد و رونق نیست و رکود و اصلاح نیز بخشی از ذات بازار سهام است. از اینرو به سهامداران بویژه تازه‌واردان توصیه می‌شود در تعیین استراتژی دادوستد سهام خود روند کلی بازار را در نظر بگیرند و به واسطه چند روز اصلاح و روند منفی در بازار سهام، اقدام به فروش هیجانی سهام خود نکنند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر کماکان حمایت‌های متولیان اقتصادی کشور از بازار سرمایه ادامه دارد، از اینرو با توجه به برنامه‌هایی که دولت برای فروش سهام دولتی در سال جاری دارد و از سوی دیگر برنامه آزادسازی سهام عدالت، کلیت بازار سهام باید مثبت باشد تا دولت به اهداف خود برسد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: نکته قابل توجه در خصوص وضعیت کلی بازار سرمایه این است که نقدینگی کماکان در این بازار حضو ردارد و با توجه به اصلاح خوبی که در این بازار رخ داده است، به نظر می‌رسد طی روزهای پیش‌رو روند متعادلی به بازار سهام بازگشته و رفته رفته روند صعودی شاخص و قیمت‌ها با تعادل بیشتری آغاز شود.

منبع : ایبنا

READ  رشد ۲۹ درصدی شاخص و ارزش بازار فرابورس در دومین ماه امسال
برچسب ها
نمایش بیشتر

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا