اخبار بورس

بورس، محلی مناسب برای تعیین قیمت واقعیِ برق

بورس، محلی مناسب برای تعیین قیمت واقعیِ برق

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری بازارسرمایه ایران، محمدحسن متولی‌زاده قائینی درباره دلایل پایین بودن قیمت برق افزود: اکنون در هیات تنظیم بازار برق به دنبال روشی هستیم تا عرضه و تقاضا بتواند مبنای قیمت‌گذاری برق قرار گیرد؛ با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برق کشور بخش خصوصی محسوب می شوند به دنبال مصوبه هایی هستیم تا بتوان شرایطی را برای شفاف‌سازی عرضه و تقاضای واقعی ایجاد کرد.

وی در زمینه چگونگی این عرضه و تقاضا گفت: جلساتی با دولت برگزار و پیشنهاد شد «توانیر» به عنوان نهاد دولتی هم خریدار انحصاری برق از تولیدکنندگان و هم فروشنده انحصاری برق به خریداران باشد؛ بر این اساس شرایطی فراهم خواهد شد تا خریدار و فروشنده واقعی با هم و بدون واسطه، معالات برق داشته باشند و توانیر فقط مسئولیت انتقال را بر عهده بگیرد، در چنین روندی در شرایط رقابتی، قیمت واقعی برق نیز مشخص خواهد شد و حق طرفین یعنی خریدار و فروشنده هم ضایع نمی‌شود.

مدیرعامل توانیر در مورد عملکرد بورس در کمک به تعادل این عرضه و تقاضا توضیح داد: می توان با کمک بورس این تعادل عرضه و تقاضا را به وجود آورد که هم سبب رونق بیشتر بورس برق خواهد شد و هم اینکه عرضه و تقاضا واقعی‌ترشکل خواهد گرفت.

وی درباره افزایش قیمت برق در آینده پیش‌بینی کرد: اینکه دولت یا تیمی به دنبال افزایش قیمت برق باشند، صحیح نیست، بلکه در صورت ابلاغ مصوبه مربوطه و واگذاری و معاملات برق به ذینفعان می توان با افزایش قیمت برق روبرو شد، مجموعه توانیر در صدد است تا پایان امسال شرایطی را بوجود آورد تا قیمت برق واقعی شود.

به گفته متولی زاده، مصوبه های در حال پیگیری توانیر در زمینه رفع انحصار عرضه و تقاضای برق و تنظیم قیمت برق پس از تایید، ابلاغ خواهد شد و در صورت انجام آن قیمت برق هم واقعی می‌شود.

منبع : ایرنا

کانال تلگرام بورس تایمز
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن