آموزش بورسارز دیجیتال

بررسی گزارش بانک مرکزی آمریکا درباره ارزهای دیجیتال ملی؛ دلار دیجیتال در راه است؟

بررسی گزارش بانک مرکزی آمریکا درباره ارزهای دیجیتال ملی؛ دلار دیجیتال در راه است؟

بانک مرکزی آمریکا سرانجام پس از ماه‌ها انتظار و تأخیر زیاد، گزارش خود را درباره ارزهای دیجیتال ملی منتشر کرد. در این گزارش به فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها نیز اشاره شده است.

به گزارش کریپتو بریفینگ، فدرال رزرو به‌طورکلی به این نتیجه رسیده است که ارزهای دیجیتال ملی می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای استفاده از پرداخت‌های دیجیتالِ امن برای افراد و مشاغل مختلف باشند. بر اساس همین گزارش، از ارزهای دیجیتال ملی می‌توان به‌عنوان یک گزینه‌ برای انجام پرداخت‌های سریع بین‌المللی استفاده کرد. ارز دیجیتال ملی یا همان «CBDC» در واقع نمونه دیجیتالی ارز رسمی یک کشور است و بانک‌های مرکزی صادرکننده آن هستند.

فدرال رزرو گفته است ارزهای دیجیتال ملی ممکن است جنبه‌های منفی هم داشته باشند و ثبات مالی کشور را به خطر بیندازند. به‌گفته این نهاد دولتی، راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ساختار بازار پول، شیوه‌های مدیریت خزانه و سیاست‌های پولی کشور را تغییر می‌دهد و پیامدهایی هم برای مسئله حفظ حریم خصوصی و امنیت دارد.

گزارش فدرال رزرو که اخیراً منتشر شده است، مشخصاً در رابطه با اتخاذ موضع برای راه‌اندازی دلار دیجیتال نیست و بیشتر جوانب مثبت و منفی ارزهای دیجیتال ملی را بررسی کرده است.

اشاره به بلاک چین، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها

ارزهای دیجیتال ملی لزوماً مبتنی بر بلاک چین نیستند و حتی ممکن است از فناوری رمزنگاری هم استفاده نکنند؛ اما فدرال رزرو در این گزارش چندین‌ بار به هر دوی این فناوری‌ها اشاره کرده است.

بانک مرکزی آمریکا گفته درگیر آزمایش‌هایی است که در آنها از ارزهای دیجیتال ملی مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌شود. این سازمان همچنین تأکید کرده است که دفتر فدرال رزرو در بوستون در حال همکاری با مؤسسه ام‌آی‌تی دیجیتال کارنسی اینیشیتیو (MIT’s Digital Currency Initiative) است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. علاوه بر این، آزمایشگاه فناوری این تیم در حال تحقیق درباره پرداخت‌های کلان و تسویه‌حساب‌های بین بانکی با استفاده از فناوری دفترکل توزیع‌شده است.

فدرال رزرو همچنین از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و استیبل کوین‌ها به‌عنوان تحولات تاریخی در پرداخت‌های دیجیتال یاد کرده، اما این را هم گفته است که بحث‌کردن درباره این فناوری‌ها «خارج از محدوده اهداف این گزارش» است. بانک مرکزی در ادامه خوانندگان را به گزارش دیگری درباره استیبل کوین‌ها ارجاع داده که کارگروه بازارهای مالی نهاد ریاست‌جمهوری آمریکا، در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان) منتشر کرده است. این کارگروه متشکل از اعضای دفتر کنترل ارز (OCC) و سازمان بیمه سپرده فدرال (FDIC) آمریکاست.

همچنین بخوانید: فهرست کامل کشورهایی که ارز دیجیتال ملی دارند + وضعیت قانون‌گذاری

شرط فدرال رزرو برای راه‌اندازی دلار دیجیتال

از مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت)، زمانی که جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی آمریکا، گفت که این گزارش در تابستان امسال منتشر خواهد شد، بسیاری از افراد مشتاقانه منتظر خواندن آن بودند.

با این حال انتشار این گزارش بارها به تعویق افتاد. در ماه ژوییه (تیر)، انتشار آن به سپتامبر (شهریور) موکول شد. در اکتبر (مهر)، بسیاری انتظار داشتند که به‌گفته وال‌استریت ژورنال، این گزارش به‌زودی منتشر شود، اما انتشار آن دوباره به تعویق افتاد.

جروم پاول این ماه گفته بود که گزارش ارزهای دیجیتال ملی «در چند هفته آتی» منتشر خواهد شد و در نهایت هفته گذشته، فدرال رزرو توانست وعده خود را عملی کند.

البته انتشار این گزارش لزوماً به این معنی نیست که فدرال رزرو می‌خواهد یک استیبل کوین دلاری عرضه کند. بانک مرکزی آمریکا در ادامه شنونده نظرات عمومی خواهد بود و گفته است تنها در صورتی دلار دیجیتال را راه‌اندازی خواهد کرد که حمایت عمومی از این فناوری وجود داشته باشد و چندین وزارتخانه با اجرای این طرح موافقت کنند.

بررسی گزارش بانک مرکزی آمریکا درباره ارزهای دیجیتال ملی؛ دلار دیجیتال در راه است؟

در این باره بیشتر بخوانید

  • آمریکا به دنبال عرضه دلار دیجیتال برای مبارزه با کرونا
  • رئیس بانک مرکزی آمریکا: شرکت‌های خصوصی نباید در ساخت ارز دیجیتال ملی دخالت کنند
  • رئیس فدرال رزرو آمریکا هفته آینده درباره ارزهای دیجیتال سخنرانی خواهد کرد
  • ملاقات مدیرعامل کوین بیس و رئیس بانک مرکزی آمریکا؛ آرمسترانگ: یوان دیجیتال تهدیدی برای دلار است
  • رئیس فدرال رزرو: گزارش این بانک در مورد ارزهای دیجیتال دو ماه دیگر منتشر می‌شود

منبع

برچسب ها

Reporter

احمد رضایی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن