کد خبر : 194047
تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 فروردین 1401 - 16:30

بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدم

بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدم

بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدماگر تجربه معامله یا سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید، احتمالاً درباره خرید بیت کوین با توصیه‌ها و مشاوره‌های مختلفی از آشنا و غریبه روبه‌رو شده‌اید؛ از مطالب و مقالات آنلاین گرفته تا نصیحت‌هایی درباره زمان خرید بیت کوین. افراد متعددی سعی می‌کنند در این رابطه به شما راهکار ارائه کنند. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از این توصیه‌های اشتباه و گمراه‌کننده، ناشی از نداشتن اطلاعات کافی است و همین داده‌های ناقص قطعاً شما را در بلندمدت به دردسر می‌اندازند.
به‌ همین دلیل، در این مطلب قصد داریم با استفاده از یادداشت‌های یکی از تحلیلگران برجسته ارزهای دیجیتال به نام سیلواین سارل (Sylvain Saurel) در وب‌سایت مدیوم، شما را با ۲۳ مورد از بدترین توصیه‌هایی که ممکن است در بازار بیت کوین شنیده باشید آشنا کنیم. هدف از بیان این نکات و باورهای نادرست در ارتباط با این بازار، کمک به گسترش دیدگاه و تفکر انتقادی شما نسبت به این بازار و شناخت بهتر گزاره‌هایی است که می‌توانند گمراه‌کننده باشند. ادامه این مطلب را از زبان سیلواین سارل می‌خوانیم.
..

بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدم

اگر تجربه معامله یا سرمایه‌گذاری در بازار دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید، احتمالاً درباره خرید بیت کوین با توصیه‌ها و مشاوره‌های مختلفی از آشنا و غریبه روبه‌رو شده‌اید؛ از مطالب و مقالات آنلاین گرفته تا نصیحت‌هایی درباره زمان خرید بیت کوین. افراد متعددی سعی می‌کنند در این رابطه به شما راهکار ارائه کنند. البته نباید فراموش کرد که بسیاری از این توصیه‌های اشتباه و گمراه‌کننده، ناشی از نداشتن اطلاعات کافی است و همین داده‌های ناقص قطعاً شما را در بلندمدت به دردسر می‌اندازند.

به‌ همین دلیل، در این مطلب قصد داریم با استفاده از یادداشت‌های یکی از تحلیلگران برجسته ارزهای دیجیتال به نام سیلواین سارل (Sylvain Saurel) در وب‌سایت مدیوم، شما را با ۲۳ مورد از بدترین توصیه‌هایی که ممکن است در بازار بیت کوین شنیده باشید آشنا کنیم. هدف از بیان این نکات و باورهای نادرست در ارتباط با این بازار، کمک به گسترش دیدگاه و تفکر انتقادی شما نسبت به این بازار و شناخت بهتر گزاره‌هایی است که می‌توانند گمراه‌کننده باشند. ادامه این مطلب را از زبان سیلواین سارل می‌خوانیم.

بدترین نصیحت‌هایی که درباره بیت کوین شنیدم

به تعداد ستارگان آسمان فهرست‌هایی از توصیه‌های خوب و بهترین شیوه‌های معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در دنیای بیت‌کوین وجود دارد. من چندین بار فهرستی از این توصیه‌ها را نوشته و منتشر کرده‌ام؛ اما با ورود افراد جدید به دنیای بیت کوین، یادآوری برخی از این توصیه‌های به‌ظاهر تکراری امری ضروری به نظر می‌رسد.

یادآوری قوانین طلایی و اقدامات امنیتی مناسب به افراد به دو دلیل مهم است. دلیل اول این است که مطمئن شویم تازه‌واردها هم می‌توانند واقعاً به قدرت آزادی‌بخش بیت کوین دسترسی داشته باشند. دلیل دوم هم این است که به افرادی که مدت طولانی‌تری در این فضا بوده‌اند، یادآوری کنیم که در پیروی از روش‌های درست اهتمام داشته باشند و ذره‌ای در این مسیر سست نشوند.

من گاهی مقالاتی را می‌بینم که بدترین توصیه‌های ممکن درباره بیت کوین را با ذکر جزئیات بیان می‌کنند! اگرچه تعداد این مطالب کمتر از قبل شده است، اما این مقاله به شما کمک می‌کند به هر اظهارنظری توجه نکنید و برای کسب بیشترین بهره از بیت کوین در آینده، خودتان تصمیم‌گیری کنید.

برای اینکه بتوانم هر چه‌ بیشتر باورها و نظرهای نادرست در ارتباط با بیت کوین را جمع‌آوری کنم، پرسش زیر را به‌طور مستقیم و صریح در وب‌سایت ردیت (Reddit) مطرح کردم:

بدترین توصیه‌ای که تا به حال درباره بیت کوین شنیده‌اید، چه بوده است؟

پاسخ‌های این پرسش به من کمک کرد تا نکات جالبی از توصیه‌های دریافتی را جمع‌آوری کنم. در ادامه، به ۲۳ مورد از بدترین توصیه‌هایی اشاره می‌کنم که تا به حال درباره بیت کوین گفته شده‌اند.

بیت کوین نخرید، اسکم است! این یکی از قدیمی‌ترین توصیه‌هایی است که از سال ۲۰۱۴ به بعد از سیاست‌مداران و قدرتمندانی شنیده‌ایم که اکنون در رأس سیستم‌های پولی و مالی جهان جا خوش کرده‌اند. منفعت‌طلبی آنها احتمالاً اکنون برایتان روشن‌ شده است. معنای این جمله را فقط می‌توان در این عبارت خلاصه کرد که: چشمتان را روی عیوب سیستم‌های مالی فعلی باز نکنید و از سیستم عادلانه‌تر بیت کوین که متعلق به مردم است، بهره‌مند نشوید.

هنوز هم برخی از این کلیشه استفاده می‌کنند، اما دیگر قدیمی شده است و این روزها به‌ندرت آن را می‌شنوید. سال ۲۰۲۰ زمان اوج شهرت این نظریه بود.

بیت کوین یک طرح پانزی است! این استدلال را اغلب در سال‌های اول ظهور بیت کوین می‌شنیدیم. از آن زمان تاکنون بارها این موضوع نقض شده است و این روزها به‌ندرت از آن استفاده می‌شود. با این حال، افرادی که در آن زمان از این توصیه پیروی کردند، امروز پشیمان هستند. اینجاست که متوجه می‌شوید چقدر مهم است که خودتان درباره همه‌چیز تحقیق کنید.

اساس بیت کوین را می‌توانیم این جمله بدانیم: «اعتماد نکن، اعتبارسنجی کن!» اگر شما هم به این شعار پایبند بمانید، می‌توانید مهارت‌های تفکر انتقادی خود را رشد دهید و دوباره کنترل پول و زندگیتان را در دست بگیرید. این انتخاب در نهایت به خودتان بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: طرح پانزی چیست؟

بیت کوین هیچ ارزشی ندارد! اگر ردپای این توصیه افتضاح را دنبال کنیم، به تئوری وارن بافت در سال ۲۰۱۷ در وب‌سایت خبری CNBC می‌رسیم. او که یکی از برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ محسوب می‌شود، در آن زمان توصیه کرد بیت کوین نخرید. از آن زمان تا امروز، قیمت بیت کوین ۶ برابر افزایش یافته است. کسانی که به حرف بافت گوش کردند، اکنون به‌شدت پشیمان هستند!

اگرچه بافت یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران دنیاست؛ او هم خالی از اشتباه و تعصب نیست. یکی از محدودیت‌های فکری او نداشتن‌ درک و اعتماد به فناوری‌های نوین است. طی ۲۰ سال گذشته، بافت از موج گوگل، فیس‌بوک (متای فعلی)، نتفلیکس و دیگر فناوری‌های بزرگ جا مانده، همان‌ طور که بیت کوین را از دست داده است.

حتی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران هم در اندیشه خود محدودیت‌هایی دارند. وارن بافت این مسئله را بارها و بارها طی سال‌های اخیر درباره بیت کوین به ما نشان داده است.

بیت کوین به‌ طلای واقعی نمی‌رسد! از بیت کوین اغلب به‌عنوان «طلای دیجیتال» یاد می‌شود. این مقایسه توجه بسیاری را به خود جلب کرده و به آنها اجازه داده است با بیت کوین آشنا شوند. با این حال، وقتی ویژگی‌های اساسی بیت کوین را به‌طور کامل درک کردید، به‌سرعت متوجه می‌شوید که بیت کوین بسیار برتر از طلاست؛ زیرا نه‌تنها یک ذخیره ارزش فوق‌العاده است، بلکه سیستم پرداختی غیرمتمرکز نیز محسوب می‌شود.

از نظر برخی افراد، دیجیتالی‌بودن بیت کوین مشکل‌ساز است. توصیه‌هایی که در آن زمان سعی داشتند شما را از خرید بیت کوین منصرف کنند، این سؤال را مطرح می‌کردند که آیا چیزی دیجیتالی مانند بیت کوین می‌تواند ارزش داشته باشد یا خیر.

جالب است بدانید که این مورد هنوز هم یکی از بهانه‌هایی است که بعضی از افراد برای نپذیرفتن چنین انقلابی در عرصه مالی بیان می‌کنند.

بیت کوین هک می‌شود! بیت‌ کوین انقلابی در سازوکار پولی جهان است که در فناوری بلاک چین ریشه دارد. بیت کوین و بلاک چین دو بخش جدایی‌ناپذیرند. نبوغ ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در این بود که موفق شد چندین فناوری‌ موجود را در قالب یک سیستم مالی مستحکم گرد هم جمع کند.

بیشتر بخوانید: ساتوشی ناکاموتو کیست؟

برخی افراد در فهم و درک قدرت این سیستم مشکل داشتند و مدام می‌گفتند که چنین سیستم غیرمتمرکزی به‌سرعت هک می‌شود. تقریباً سیزده سال از راه‌اندازی سیستم بیت کوین در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ می‌گذرد و بیت کوین هنوز هک نشده است.

برای خرید بیت کوین خیلی دیر است! این بحث کلیشه‌ای هر از گاهی تکرار می‌شود تا شما را از خرید بیت کوین منصرف کند. بعضی از افراد دوست دارند به شما بگویند دیر به این انقلاب مالی رسیده‌اید تا دلسردتان کنند. در واقع، این توصیه سال‌هاست که تکرار می‌شود: اگر در اوایل سال ۲۰۱۷ بیت کوین خریده بودید، که همان زمان هم به نظر بعضی افراد خیلی دیر بود، الان سرمایه‌تان حداقل ۱۰ برابر شده بود.

با این حال، بیت کوین هنوز هم در دوران‌های ابتدایی حیاتش است و بر اساس بسیاری از آمارها و بررسی‌ها، اگر شما همین الان وارد سیستم بیت کوین شوید، باز هم یکی از پذیرندگان اولیه محسوب می‌شوید. فقط به خودتان بستگی دارد که چقدر فریب این جملات ناامیدکننده را بخورید.

به‌جای بیت کوین، آلت‌ کوین بخر! افرادی که به شما می‌گویند برای خرید بیت کوین خیلی دیر شده است، معمولاً عاشق شت‌کوین‌ها هستند و سعی می‌کنند شت‌کوین موردنظرشان را تبلیغ کنند. در این مورد هم باید مراقب باشید تا فریب نخورید. بیت کوین انقلاب واقعی پول است و به شما کمک می‌کند قدرت و کنترلتان را روی ثمره کاری که انجام می‌دهید، در اختیار بگیرید.

بیت کوین قرار است زندگی شما را بهتر کند. روزی که این مسئله را درک کنید، به سطحی از اعتمادبه‌نفس می‌رسید که تحت هر شرایطی یک هودلر صبور بیت کوین خواهید بود.

دولت‌ها بیت کوین را ممنوع می‌کنند! برخی افراد مدام می‌گویند که اگر بیت کوین بیش از حد بزرگ شود، دولت‌ها برای ممنوع‌کردن آن دست به هر کاری می‌زنند. به‌عنوان مثال، ری دالیو (Ray Dalio) که یکی از سرمایه‌گذاران مشهور جهان است، این مسئله را بارها و بارها تکرار کرده است. جالب است بدانید که همین فرد به‌گفته خودش، برای «روز مبادا» بیت کوین خریده است!

باید بدانید که بیت کوین را نمی‌توان ممنوع کرد. بیت کوین را نمی‌توان متوقف کرد. سیستم غیرمتمرکزی مانند بیت کوین اساساً توقف‌ناپذیر است. علاوه بر این، دولت‌هایی که تلاش می‌کنند جلوی رشد شبکه بیت کوین را بگیرند، در طولانی‌مدت بیشتر ضرر خواهند کرد.

از سویی دیگر، افراد قدرتمندتر در سیستم فعلی سعی می‌کنند دوباره در نقش واسطه بین شما و بیت کوین ظاهر شوند و این نوآوری شگفت‌انگیز را از دستتان بربایند. به‌عنوان مثال اخیراً برخی از بانک‌های مرکزی تلاش داشته‌اند بیت کوین را به مشتریانشان ارائه دهند.

اشتباه این است که با این کار بار دیگر وارد سیستمی می‌شوید که در آن به اشخاص ثالث اجازه می‌دهد بر پول شما کنترل داشته باشند. بیت کوین برای بازگرداندن قدرت و رهایی شما از شر این واسطه‌ها ایجاد شده است. اجازه ندهید بانک‌داران یا نهادهای دیگر این انقلاب مالی را از دست شما خارج کنند.

الان بفروش تا بعداً ارزان‌تر بخری! طمع، بزرگ‌ترین عیب انسان است. همین نقص است که باعث می‌شود سیستم پولی و مالی فعلی تا این حد معیوب و ترمیم‌ناپذیر باشد.

در دنیای بیت کوین، برخی فریب افرادی را می‌خورند که به آنها می‌گویند اکنون بفروشید و بعداً با قیمت کمتری خرید کنید تا بتوانید بیت کوین بیشتری بخرید. این استراتژی نخ‌نماشدۀ افرادی است که تلاش دارند زمان ورود و خروج به بازار را مشخص کنند.

این استراتژی ممکن است یک یا دو بار کار کند، اما در طولانی‌مدت احتمال دارد پول بیشتری از دست بدهید. بهترین استراتژی در بازار بیت کوین این است که اندک‌اندک و در فواصل منظم و به‌صورت مرتب بیت کوین بخرید و بعد بدون توجه به حواشی، آن را هودل کنید. این کار، کلید بهره‌بردن از انقلاب بیت کوین با آرامش خاطر است.

بیشتر بخوانید: هودل (HODL) چیست؟

قبل از خرید منتظر کف قیمت باش! همیشه بهترین زمان برای خرید بیت کوین همین الان است. این پاسخ همیشگی من به افرادی است که می‌‌گویند قبل از خرید منتظر کف قیمت هستند. افرادی که این‌گونه فکر می‌کنند هرگز اقدامی نمی‌کنند و معمولاً هرگز بیت کوین نمی‌خرند.

چرا آنها این کار را انجام می‌دهند؟ تنها به این دلیل که این افراد همیشه منتظرند تا قیمت بیت کوین هر کجا که هست، باز هم کمتر شود. اما آنها از این نکته غافل هستند که همیشه نقطه‌ای وجود دارد که قیمت بیت کوین دوباره افزایش پیدا می‌کند. بنابراین، این افراد همچنان منتظر سقوط مجدد بیت کوین خواهند بود که اتفاق نمی‌افتد و حتی اگر اتفاق هم بیفتد، باز این افراد منتظر سقوط بیشتر هستند!

بهترین کار این است که آستین‌ها را همین حالا بالا بزنید و در این مسیر ثابت‌قدم باشید.

بیت کوین نخر، زیرا قیمت آن به‌وسیله عرضه بی‌رویه تتر دست‌کاری می‌شود! به نظر من، این ایده بسیار بحث‌برانگیز است. برخی مدام به شما می‌گویند بیت کوین نخرید؛ چون بهای آن با عرضه تتر دست‌کاری می‌شود تا قیمتش به‌شکل غیرواقعی دچار تورم شود. از زمانی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌ام، شک‌ و تردیدها در ارتباط با تتر و پشتوانۀ آن متوقف نشده و هرگز نخواهد شد.

به همین دلیل است که رقیب آن، یواس‌دی کوین (USDC) در حال پیشرفت و رسیدن به جایگاه تتر است. سرمایه‌گذاران هرروز بیشتر به سمت یواس‌دی‌ کوین گرایش پیدا می‌کنند و اگر نظر مرا بخواهید، ما احتمالاً به‌زودی شاهد یک تغییر رویکرد از تتر به یواس‌دی کوین خواهیم بود. اگر به هر دلیلی مجبور شدید بیت کوین بفروشید، بهتر است برای ایمنی بیشتر آن را با یواس‌دی کوین مبادله کنید.

همان‌ قدر سرمایه‌گذاری کن که توان از دست دادنش را داری! این توصیه هم خیلی بحث‌برانگیز است. در دنیای سرمایه‌گذاری، دائماً به شما گفته می‌شود که هرگز با پولی که توان از دست دادنش را ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید؛ اما دیدگاه امروز بیت کوین این است: با پولی که توان از دست دادنش را ندارید، بیت کوین بخرید.

ارزش ارزهای فیات به‌دلیل تورم پولی همچنان در حال کاهش است. در واقع، زمانی که پولی را در شبکه بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید، آن را از نواقص سیستم سنتی در امان نگه می‌دارید.

با این حال، بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، ممکن است نتوانید کل سرمایه‌تان را وارد بیت کوین کنید. با گسترش هرچه‌ بیشتر بیت کوین در جهان، این امر در آینده امکان‌پذیر خواهد بود؛ اما در حال حاضر فقط باید پولی را که می‌خواهید برای آینده‌تان از آن محافظت کنید، در سیستم بیت کوین قرار دهید و ارز فیات خود را برای استفاده روزمره نگه دارید.

این دیدگاه سارل نیاز به تأمل بیشتری دارد و برای برخی معامله‌گران تازه‌کار افراطی به نظر می‌رسد.

ارزهای فیات بهتر هستند! هنوز هم بعضی افراد بر این اعتقادند که ارزهای فیات قابل‌اعتماد و بهتر از بیت کوین هستند. طرف‌داران ارزهای فیات به سیستم فعلی اعتماد کامل دارند و فکر می‌کنند هرچه دولت‌ها و بانک‌های مرکزی می‌گویند، حقیقت دارد. آنها فکر می‌کنند که بانک مرکزی کارش را درست انجام می‌دهد.

در پاسخ به این افراد باید بگوییم بیت کوین هم قابل‌اعتماد است، با این تفاوت بزرگ که برخلاف سیستم مالی فعلی، اعتماد در شبکه بیت کوین توسط افراد قدرتمند به شما تحمیل نمی‌شود. بیت کوین بدون هیچ جنگ قدرتی توانسته است از مرز ۱۳۰ میلیون کاربر عبور کند. همه آزادند که به شبکه بیت کوین بپیوندند، بیت کوین بخرند و به آنچه که این ارز دیجیتال برای جهان به ارمغان می‌آورد، باور داشته باشند. بیت کوین مساوی با آزادی در تمام سطوح است.

وام بگیر و بیت کوین بخر! در پایان سال ۲۰۲۰، زمانی که قیمت برترین ارز دیجیتال بازار از ۲۰ هزار دلار فراتر رفت و مانعی جلودارش نبود، بعضی افراد با خوش‌بینی بیش‌ از حد به دیگران توصیه کردند که برای خرید بیت کوین بیشتر وام‌های بانکی با ارز فیات بگیرند. این توصیه را می‌توان هم خوب دانست و هم بد.

همه‌چیز بستگی به این دارد که چه کسی برای خرید بیت کوین وام می‌گیرد. مایکل جِی سِیلور (Michael J. Saylor)، مدیرعامل مایکرواستراتژی (MicroStrategy) در همان زمان با عرضه اوراق قرضه برای خرید بیت کوین، این کار را انجام داد. این کار برای سیلور درست است؛ چون او می‌داند که چه می‌کند. با این حال، این ایده برای مبتدیان دنیای بیت کوین که از نظر مالی به‌اندازه کافی قوی نیستند، احتمالاً چندان مناسب نیست.

این کار باعث می‌شود شما از نظر ذهنی نتوانید در بازار نزولی بعدی تاب بیاورید. خلاصه بگویم، جواب‌دادن یا ندادن این ایده به شخصیت شما بستگی دارد. برخی ممکن است این توصیه را بپذیرند و از آن لذت ببرند. برای برخی دیگر هم این کار ممکن است یک فاجعه باشد. پس همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید!

بیت کوین برای قاچاقچی‌ها و خلافکارهاست! قدرتمندان سیستم فعلی به‌طور مداوم با این گزاره به بیت کوین حمله می‌کنند تا بگویند از این ارز دیجیتال فقط برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود. دولت‌ها به شما می‌گویند بیت کوین ابزار موردعلاقه فروشندگان مواد مخدر است. این مسئله درست نیست؛ چون بارها و بارها ثابت شده است که جنایتکاران همچنان ترجیح می‌دهند از دلار آمریکا استفاده کنند.

با این حال، شاید همین یک دلیل برای ترساندن برخی افراد کافی باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خودتان تحقیق کنید تا به‌سرعت متوجه شوید که دلیل استفاده از بیت کوین برای فعالیت‌های مجرمانه صرفاً کارآمد بودن این سیستم پرداخت است.

درباره دلار آمریکا یا یورو هم وضعیت همین است؛ شما هرگز نمی‌توانید مجرمان را از به‌کاربردن پول برای فعالیت‌هایشان منصرف کنید.

ریسک بیت کوین بالاست! بیت کوین نخرید؛ چون بسیار خطرناک است. این استدلال نادرست بارها مطرح شده است. در واقع، بیت کوین تنها زمانی خطرناک است که ندانید با آن چه می‌کنید. به‌ همین دلیل است که قبل از خرید بیت کوین باید خودتان تحقیق کنید. اگر این کار را انجام دهید، با آگاهی کامل از حقایق موجود، دست‌به‌کار می‌شوید و بیت کوین دیگر خطری برایتان به همراه نخواهد داشت.

همان‌ طور که وارن بافت زمانی گفت، خطر در زندگی فقط این است که ندانید چه می‌کنید.

پس از درک چرایی بیت کوین، خطر واقعی برای من این است که آن را نخرم! اگر فلسفه بیت کوین را درک کنید، با یک تغییر پارادایم بزرگ روبه‌رو می‌شوید.

از اهرم استفاده کن! باز هم اینجا طمع کارها را خراب می‌کند. ممکن است افرادی به شما بگویند برای کسب درآمد بیشتر با بیت کوین، باید از معاملات اهرمی استفاده کنید. این دقیقاً همان چیزی است که ۹۹ درصد از سرمایه‌گذاران بیت کوین باید از آن اجتناب کنند.

با این کار، شما فقط در معرض خطر ازدست‌دادن پول بسیار بیشتر قرار می‌گیرید و پولی را که به زحمت به دست آورده‌اید، هدر می‌دهید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که زیرکانه بهترین استراتژی موجود در دنیای بیت کوین را به کار بگیرید و آن این است که صبور باشید.

سودهایت را خارج کن! در دنیای سرمایه‌گذاری، اغلب گفته می‌شود که سود‌بردن هرگز ایده بدی نیست. من هم با این باور موافقم؛ اما باید بدانید که بیت کوین فقط یک سرمایه‌گذاری مثل بقیه سرمایه‌گذاری‌ها نیست. بیت کوین در واقع پول نیست، بلکه قدرت است.

بنابراین، اگر با بیت کوین کسب سود کنید، در حقیقت پولی کمیاب را که به شما قدرت تام می‌دهد با پولی ضعیف عوض کرده‌اید. این پول ضعیف شما را در یک سیستم ناعادلانه حبس و هر زمان که بخواهد سانسور می‌کند. بنابراین، خروج سود از بازار بیت کوین نمی‌تواند ایده خوبی باشد.

با این حال، باز هم همه‌چیز به میزان اعتماد شما به انقلاب بیت کوین بستگی دارد. اگر به آنچه که برای بیت کوین در پیش است کاملاً اطمینان داشته باشید، صبر پیشه خواهید کرد.

انجام معاملات پرریسک با آلت کوین‌ها و سپس سرمایه‌گذاری با سود به‌دست‌آمده روی بیت کوین! زیاد می‌بینم که این توصیه مطرح می‌شود. نظریه اصلی آن ساده است: شت‌کوین‌ها هر از گاهی رشد ویژه‌ای دارند و سود زیادی نصیب صاحبان خود می‌کنند. البته، این نظریه تنها در صورتی کار می‌کند که قبل از افت قیمت از بازار شت‌کوین‌ها خارج شوید؛ چون این کوین‌ها را اغلب نهنگ‌ها دستکاری می‌کنند.

اگر بتوانید به‌موقع از این بازارها خارج شوید، پول بیشتری خواهید داشت و می‌توانید بیت کوین بیشتری بخرید.

این نظریه ممکن است یک بار یا دو بار کار کند؛ اما در طولانی‌مدت، احتمالاً نمی‌توانید جلوی میل به کسب سود بیشتر را بگیرید و در نهایت همه‌چیز را از دست خواهید داد. حرص و طمع همیشه کار دستتان می‌دهد. بهتر است بازی خود را فقط روی بیت کوین بچینید و باز هم صبور باشید.

در نهایت، فراموش نکنید که شرط‌بندی در قمارخانه‌ها هم می‌تواند سود کلانی نصیبتان کند؛ اما نمی‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت تلقی شود. جریان شت‌کوین‌ها هم به همین ترتیب است.

حالا دیگر صرافی‌ها امن هستند! قانون طلایی بیت کوین واضح و سرراست است: بدون کلید خصوصی، کوین‌ بی کوین!

اگر کلیدهای خصوصی مرتبط با بیت کوین خود را نداشته باشید، مالک هیچ‌چیز نیستید!

در صرافی‌ها، شما مجبورید به شخص دیگری اعتماد کنید تا بیت کوین‌هایتان را ایمن نگه دارد. شما با قراردادن خود در معرض سانسور شخص ثالث در همان دامی می‌افتید که در سیستم مالی فعلی وجود دارد. با نگهداری بیت کوین در صرافی‌ها، ممکن است از خود در برابر تورم پولی محافظت کنید؛ اما از احتمال سانسور و مسدودشدن در امان نخواهید بود. در واقع با این کار، شما قدرت آزادی‌بخش انقلاب بیت کوین را از دست می‌دهید.

این واقعیت که پلتفرم‌های صرافی به‌نسبت اوایل دهه ۲۰۱۰ پیشرفت‌های زیادی در زمینه امنیت داشته‌اند، نباید باعث شود که با خیال راحت مالکیت کلیدهای خصوصی خود را به شخص دیگری بسپارید.

به‌فکر خروج از بازار هم باش! برخی افراد فکر می‌کنند که باید یک استراتژی خروج از بیت کوین داشته باشند. این افراد هنوز درباره ارزهای دیجیتال شبیه به سیستم دلار آمریکا فکر می‌کنند. اگر معنای انقلاب بیت کوین را درک کنید، آنگاه خواهید فهمید که خودِ بیت کوین استراتژی خروج شماست.

بیت کوین به شما این امکان را می‌دهد که از دایره باطل فقر گسترده‌ای که سیستم فعلی می‌پراکند، خارج شوید. فروش بیت کوین در ازای پول ضعیف فیات هیچ فایده‌ای ندارد. تنها راه نجات، گسترش بیت کوین در سرتاسر جهان است.

به حرف مشاوران مالی که مخالف بیت کوین هستند، گوش بده! در دهه ۲۰۱۰، بسیاری از مردم با گوش‌دادن به حرف مشاوران مالی که به آنها می‌گفتند بیت کوین نخرند، اشتباه بزرگی مرتکب شدند. امروز، همان مشاوران مالی به مشتریان جدید خود توصیه به خرید بیت کوین می‌کنند.

شما باید بدانید که این مشاوران صرفاً فروشندگانی هستند که قصد دارند از شما برای کسب حداکثر سود سوءاستفاده کنند.

اگر می‌خواهید از آینده پولی خود مراقبت کنید، باید در پی یادگیری بیشتر باشید. فقط شما می‌توانید تصمیمات درستی برای آینده خود و خانواده‌تان بگیرید.

فناوری بیت کوین قدیمی شده است! طرف‌داران آلت کوین‌ها مدام می‌گویند که فناوری بیت کوین منسوخ شده است. این افراد نمی‌دانند که مزیت و برتری بیت کوین نه از فناوری آن، بلکه از ویژگی‌های پولی و تمرکززدایی این شبکه سرچشمه می‌گیرد. دستاورد بیت کوین، ایجاد یک دارایی دیجیتال کمیاب بود. چنین اتفاقی تنها یک بار رخ می‌دهد و اکنون بیت کوین به حداکثر پتانسیلی رسیده است که یک شبکه پولی همتابه‌همتا قادر است به آن برسد.

وقت خود را برای گشتن دنبال بیت کوین بعدی تلف نکنید. بیت کوین مشکل پول را حل می‌کند و پایه و اساس هر فناوری مالی‌ای، از جمله قراردادهای هوشمند، دیفای یا وب ۳.۰ است که در آینده می‌آید.

تحولات بزرگ آینده بر مبنای بلاک چین بیت کوین شکل خواهند گرفت. اگر کارآفرین هستید و تمایل دارید بیشترین بهره‌برداری را از این انقلاب باورنکردنی داشته باشید، بهتر است به توانایی‌های بلاک چینی که زندگی روزمره کاربران را بهبود می‌بخشند، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

جمع‌بندی

سیلواین سارل، نویسنده این مطلب سعی بر این داشت که بدترین توصیه‌هایی را که ممکن است در رابطه با بیت کوین مطرح شوند در یک مقاله گردآوری کند. در نظرداشتن این موارد می‌تواند به شما در توسعه و بهبود مهارت تفکر انتقادی کمک کند و در نهایت به تصمیم‌گیری‌های مالی بهتر از جانب شما منجر شود.

معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین روشی برای بازپس‌گیری قدرت و کنترل روی پولی است که با زحمت به دست آورده‌اید. این مطلب هم در جهت گسترش دیدگاه شما نسبت به این بازار نوشته شده است.

در این مطلب نظرات سارل را درباره توصیه‌هایی که از نظر او اشتباه هستند با شما به اشتراک گذاشتیم. عقاید او هم مانند هر تحلیلگر دیگری ممکن است بدون ایراد نباشند؛ بنابراین پیش از هرگونه تصمیمی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال ، حتماً خودتان تحقیق کنید و همه جوانب را بسنجید.

بدترین نصیحت‌هایی که در بازار بیت کوین شنیدم

در این باره بیشتر بخوانید

  • چرا رقابت با بیت کوین بسیار مشکل است؟
  • بیت کوین : خوب، بد، زشت
  • من این پیام را از سال ۲۰۲۵ درباره بیت کوین می فرستم !
  • راهنمایی برای هیچ هایکرهای اتوبان بلاک چین
  • چرا گوگل را ترک کردم تا روی بلاک چین کار کنم؟

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.