اخبار اقتصادی جهان

بانک مرکزی مکزیک نرخ بهره را به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۶ رساند

بانک مرکزی مکزیک نرخ بهره را به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۶ رساند

بانک مرکزی مکزیک همزمان با فرو رفتن قریب الوقوع این کشور در رکودی که اقتصاددانان آن را بدترین رکود چند دهه اخیر می‌دانند، نرخ بهره را به پایین‌ترین سطح خود در سه سال و نیم اخیر رساند.

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، بدنبال تصمیم متفق القول هیات اجرایی این بانک مبنی بر عدم کاهش بیشتر نرخ بهره، پزو مکزیک تقویت شد.

بر این اساس، بانک مرکزی مکزیک به ریاست «آلخاندرو دیاز دُ لئون»، نرخ بهره را با نیم واحد کاهش به ۵.۵درصد رساند؛ این رقم توسط ۲۰ اقتصاددان از یک جامعه ۲۲ نفره پیش بینی شده بود.

این حرکت دنباله دو اقدام قبلی و بدون برنامه بانک مرکزی مکزیک در ماه‌های مارس و آوریل مبنی بر کاهش نیم واحدی نرخ بهره بود؛ نهادی که به منظور تحدید و تعدیل آثار ناشی از پاندمی کرونا و سقوط قیمت نفت، بلافاصله اقدام کرد و از سیاست افراطی خود فاصله گرفت.

براساس بدبینانه ترین پیش بینی تحلیلگران بانک بی‌بی‌وی‌ای (یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان مستقر در کشور اسپانیا)، اقتصاد مکزیک در سال جاری می‌تواند به اندازه ۱۲ درصد کوچک شود.

بدنبال این تصمیم، پزو با رشد ۱.۳ درصد مواجه شد و هر پزو با ۲۳.۶۹۰ دلار معامله شد.

براساس پیش بینی تحلیلگران، در صورتی بانک مرکزی مکزیک طی روزها یا هفته‌های آتی دستورالعمل جدید را صادر نکند، محتمل‌ترین سناریو کاهش ۵۰ نقطه واحدی نرخ بهره در نشست بعد این نهاد در ۲۵ ژوئن خواهد بود.

اقدامات تسهیلی بانک مرکزی مکزیک باعث شده است که ظرف کمتر از یک سال، نرخ بهره پایه از ۸.۲۵ به ۵.۵ درصد برسد و علاوه بر این انتظار می‌رود ای روند ادامه پیدا کند.

بیشتر بخوانید  عبور طرح‌های حمایتی ریاض برای بخش خصوصی از ۱۳.۶۰ میلیارد دلار

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن