اخبار بورس

باقی‌مانده خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد

باقی‌مانده خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد

معاون نظارت بیمه مرکزی گزارشی از اقدامات این معاونت در راستای حفظ سلامت بازار بیمه،ارتقای عملکرد بیمه‌گری و حمایت از حقوق بیمه شدگان ارائه کرد و گفت: باقی مانده خسارت زیان‌دیدگان بیمه توسعه پرداخت شد.

به گزارش ایبِنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، مفید امینی در ارتباط با حل معضل شرکت بیمه توسعه آورده است: با توجه به پیگیری‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده با بازپرس پرونده شرکت بیمه توسعه، همکاری شرکت بیمه ایران، صندوق تامین خسارت‌های بدنی و بیمه توسعه، باقی مانده خسارت بیش از ۷هزار و ۵۰۰ نفر از زیاندیدگان و بیمه گذاران آن شرکت به مبلغ حدود ۳.۴۰۰ میلیارد ریال تا پایان سال ۱۳۹۸پرداخت شد و خسارت‌های حدود ۶۲هزار نفر از زیان‌دیدگان بیمه توسعه، طی این سال‌ها در مجموع با دریافت مبلغ ۱۳هزار میلیارد ریال پرداخت شد.

وی از پیگیری و کمک به شرکت‌های بیمه برای وصول مطالبات حدود ۱۳هزار میلیارد ریالی از یک بیمه‌گذار عمده خبر داد و گفت: از طریق برگزاری جلسات متعدد با مسئولان شرکت‌های مربوطه و بیمه‌گذار طرف حساب، کارگزاری موردنظر تعلیق کد شد که با دریافت چک و وصول مطالبات، این کارگزاری رفع تعلیق شد.

معاون نظارت بیمه مرکزی، انجام مکاتبه و پیگیری مستمر از شرکت‌های بیمه در خصوص واریز سهم وزارت بهداشت از محل بیمه‌های شخص ثالث به منظور یاری رساندن به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند را از دیگر اقداماتی برشمرد که طی آن از هفته آخر اسفند در حدود مبلغ ۴.۳۷۷ میلیارد ریال به حساب وزارت بهداشت واریز شده است.

بیشتر بخوانید  افزایش ۲۲۹۰۲ واحدی نماگر تالار شیشه ای

در بخش دیگر این گزارش، از همکاری با اداره کل حراست بیمه مرکزی در راستای کمک به شناسایی، پیگیری و برخورد با تخلفات در بخش صدور بیمه‌نامه توسط شبکه فروش در پایانه‌های مرزی سراسر کشور شامل بازرگان، سرو، خوی (رازی)، تمرچین، کیله، جلفا، نوردوز، آستارا، بیله سوار، مهران، خسروی، شلمچه، چذابه، اینچه برون، پرویزخان و باشماق یاد شده که منجر به ساماندهی وضعیت عرضه بیمه توسط شبکه فروش در پایانه های مرزی کشور است.

امینی، مشارکت فعال در تدوین و تصویب صورت‌های مالی جدید شرکت‌های بیمه، پیگیری و نظارت مستمر بر عملکرد شرکت‌های بیمه در پرداخت خسارت‌های سیل فروردین سال ۱۳۹۸ و زلزله استان آذربایجان شرقی و اغتشاشات آبان ماه سال ۱۳۹۸ را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد.

معاون نظارت بیمه مرکزی، در بخش دیگری از گزارش، به ساماندهی وضعیت مدیریتی و پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه پرداخته و از نظارت مستمر بر تمامی اقدامات و اصلاحات ضروری در این حوزه و تعلیق فعالیت یک شرکت بیمه در یکی از رشته‌ها نام برد که پس از انجام اصلاحات لازم رفع تعلیق از فعالیت مربوطه شرکت صورت پذیرفت.

امینی از مشارکت فعال در ۳۷ جلسه کمیته صیانت از شرکت‌های بیمه و برگزاری بیش از ۲۰ جلسه مشترک با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره، معاونین مالی و اقتصادی و مدیران مالی شرکت‌های بیمه در راستای اصلاح ساختار مالی آنها، به عنوان یکی دیگر از اقدامات اصلی در سال گذشته یاد کرد به نحوی که یکی از آثار این اقدام طراحی و ارسال جدول اصلاح ساختار مالی به شرکت‌های بیمه بوده است. این اقدام موجب شد که کسری ذخایر جبران شده در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶معادل ۴.۶۴۹میلیارد ریال(۲۴۰درصد) رشد داشته و تعداد شرکت‌های فاقد کسری ذخایر فنی از ۲ شرکت در پایان سال ۱۳۹۶ به ۱۰ شرکت در پایان سال ۱۳۹۷ افزایش یابد. (مبالغ کسری ذخیره اعمالی در صورت‌های مالی سال ۱۳۹۷ شرکت‌های بیمه «مبلغ ۶.۵۸۷ میلیارد ریال» و کسری ذخیره اعمالی در صورت‌های مالی سال ۱۳۹۶ «مبلغ ۱.۹۳۸ میلیارد ریال» بوده است.

بیشتر بخوانید  احتمال عرضه پتروشیمی بندر امام در بورس

معاون نظارت بیمه مرکزی در خصوص توانگری مالی شرکت‌های بیمه گفت: بر اساس اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی پایان سال ۱۳۹۷، درصد مربوط به هر یک از شرکت‌های بیمه اعلام شد و اطلاع رسانی آن از طریق پورتال بیمه مرکزی (حدود ۵ ماه زودتر از دوره مشابه سال ما قبل) صورت پذیرفت به نحوی که حسب بررسی‌های به عمل آمده از ۲۹ شرکت بیمه که توانگری مالی آنها برای سال ۱۳۹۸ مورد بررسی قرار گرفته، تعداد ۲۲ شرکت در سطح یک توانگری مالی، تعداد ۶ شرکت در سطح ۲ و یک شرکت در سطح ۴ قرار گرفتند؛ ضمن آنکه از تمامی شرکت‌های بیمه که از سطح ۲ توانگری مالی و پایین تر برخوردار بوده‌اند، برنامه ترمیم وضعیت مالی دریافت و پس از بررسی و انجام اصلاحات لازم توسط شرکت‌های بیمه، برنامه مربوطه جهت اجرا به آنها ابلاغ شده است.

امینی از آغاز برون سپاری برخی از فعالیت‌های مرتبط با نظارت مالی به مؤسسات حسابرسی؛ طراحی سامانه انتقال تخفیفات عدم خسارت در بیمه شخص ثالث؛ طراحی و تهیه کارتابل بیمه‌نامه‌های مشترک در سامانه سنهاب با همکاری مرکز فاوای بیمه مرکزی ایران؛ تدوین گزارش جامع در خصوص نحوه فعالیت استارت‌آپ‌های بیمه‌ای فعال در بازار بیمه کشور؛ پیگیری مستمر جمع آوری آنلاین اطلاعات عملیات بیمه‌گری در حوزه حمل کالا و الزامات قانون و آیین‌نامه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز با مشارکت مرکز فاوا و شرکت‌های بیمه؛ تهیه گزارش‌های نظارتی و بازدید میدانی با حضور رییس کل بیمه مرکزی از ۱۱شرکت بیمه و همچنین بازدید از ۵ استان کشور، به عنوان بخش دیگری از اقدامات معاونت نظارت در سال ۱۳۹۸ یاد کرد.

بیشتر بخوانید  امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می‌شود

وی ضمن اشاره به مشارکت و همکاری خوب مدیران عامل، اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران، کارکنان، شبکه فعال کارگزاران، نمایندگان، ارزیابان خسارت بیمه‌ای، اکچوئران شرکت‌های بیمه و همچنین اقدامات برجسته دبیرکل و کارکنان سندیکای بیمه‌گران ایران و هماهنگی و همراهی ایشان با مجموعه معاونت نظارت بیمه مرکزی در اجرای سیاست‌های کلان نهاد ناظر و صنعت بیمه از زحمات و تلاش‌های جمعی صورت گرفته در این راستا تقدیر و تشکر کرد.

مفید امینی خاطر نشان کرد این اقدامات و توفیقات‌ با حمایت و تدابیر و راهبردهای رییس کل، انسجام و همفکری اعضای هیات عامل و همکاری مدیران و کارکنان بیمه مرکزی امکانپذیر شد.

منبع : ایبنا

کانال تلگرام بورس تایمز
برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن