اخبار بورس

بازدهی ۲۸۰ درصدی شاخص بورس از ابتدای سال ۹۹

بازدهی ۲۸۰ درصدی شاخص بورس از ابتدای سال ۹۹

«مهدی طحانی» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: معاملات بورس این روزها در حال نوسان است که بخش عمده‌ای از این موضوع ناشی از ورود حجم گسترده نقدینگی به این بازار است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون به طور خالص نزدیک به ۱۰۶ هزار میلیارد تومان خرید از سوی سهامداران حقیقی در بازار صورت گرفته است، گفت: اکنون جوی بین مردم حاکم شده مبنی بر اینکه با ورود سرمایه‌های خود به بورس، در مدت زمان کوتاه، بازدهی و سود خوبی عاید آنها خواهد شد که این موضوع باعث شده تا شاهد ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی به این بازار باشیم.

مقاومت کانال دو میلیون واحد

طحانی به دیگر عامل تاثیرگذار در نوسان این روزهای بورس اشاره کرد و اظهار داشت: مقاومت کانال دو میلیون واحد از جمله مسایلی است که به شدت بر روند این روزهای بازار موثر بوده است.

این کارشناس با بیان اینکه شاخص بورس از ابتدای سال تاکنون با بازدهی حدود ۲۸۰ درصدی همراه بوده است، گفت: برخی از سرمایه‌گذاران با توجه به رشد پرشتابی که شاخص بورس از ابتدای سال کسب کرده است، بازدهی چشمگیری را به دست آورده‌اند به سمت شناسایی سود در بورس پیش رفته‌اند که این موضوع در کنار دیگر عوامل در اصلاح شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده است.

وی خرابی سیستم معاملات در بورس را از جمله عوامل تاثیرگذار در ایجاد اصلاح این روزهای بورس دانست و گفت: در صورتی که تراکنش برخی از نمادها بالا باشد معاملات در برخی از سهام، بسته و دوباره بازگشایی می‌شود.

بیشتر بخوانید  شاخص بورس منفی ماند

خروج فولاد از بورس کالا

طحانی اظهار داشت: برخی در داخل کشور تصمیم گرفته‌اند تا نظام قیمت‌گذاری دوباره به بازار بازگردد و همچنین محصولات از بورس کالا خارج و در بازار مورد معامله قرار گیرند، بنابراین در وضعیت فعلی وجود چنین فضای خاصی در بازار منجر به ایجاد نوسان در معاملات شده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، با خروج فولاد از بورس، ذات بورس از بین می‌رود و باعث از بین رفتن شفافیت در معاملات این کالا خواهد شد.

پیش‌بینی تداوم اصلاح شاخص بورس

وی با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته بازار باز هم وارد فاز اصلاحی خواهد شد، گفت: روند معاملات در بازار هفته جاری مانند هفته گذشته خواهد بود و روند متعادلی را در پیش می‌گیرد.

طحانی افزود: مقاومت کانال دو میلیون واحد، مقاومت سختی است که می‌تواند بازار را وارد فاز اصلاحی شدید کند اما به دلیل ورود گسترده نقدینگی به بازار، اصلاح سنگینی را در بازار شاهد نخواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: در وضعیت فعلی سهام بزرگ در کنار سهام کوچک مورد اقبال بازار و قابل توجه سهامداران است.

منبع : ایرنا

نمایش بیشتر

خبرنگار اقتصادی بورس تایمز (پروفسور)

احمد شریفی هستم ، یک علاقه مند به دنیای اقتصاد علی الخصوص دنیای بورس ! علاقه بسیار زیادی به سریال فوق العاده خانه کاغذی (ضرابخانه اسپانیا) و شخصیت پروفسور دارم !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن